AMIS. miten yo-linja eroaa tavallisesta???

niih, eli oon menossa amikseen yo-linjalle... mut siis miten se eroo siit tavallisesta? siis onks ne oppitunnit jotenki et yo-linjalaiset eriksee vai onks kaikki silti samas ja yo-linjalaiset saa vaa jotai tiettyi "etui" tai jotai ? vai mitäääääh? kertokaa ihmiset!!!
82040
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mä oon kans menossa yo-pohjaselle amikseen,kun en muuallekkaan päässy...ainakin koulu kestää vuoden vähemmän...

Äänestä

Lukion käyneet saavat yhteiset aineet hyväksiluettua (äidinkieli, matematiikka, jne.) ja opiskelevat vain ammatilliset opinnot. Sitä en tiedä että tapahtuuko opetus samoissa ryhmissä pk:laisten kanssa mutta kohta sekin selviää...

Äänestä

Poikaystäväni lopettaa just yo-pohjasen linjan ja ainakin siellä ne oli omana ryhmänään,siis yo-pohjasella linjalla olevat olivat omana ryhmänään... en sit tiedä miten missäkin koulussa..

Äänestä

Jos nyt oikeen ymmärsin oot menossa suorittamaan amista ja lukioo samaanaikaan... Meillä koulussa on viestintä puolella silleen et niillä on se ammattiopetus amiksessa eli atk:t ja muut hässäkät ja sit ne käy niitä enkkuja ja muita lukiolla.. eli ne käy yhtäaikaa molempien koulujen välillä... että semmosta.

Äänestä
  • Amiksen yo-linja on lukion käyneille ja se kestääkin vain 2 vuotta, kyse ei ole mistään kaksoistutkinnon suorittamisesta.

    Äänestä

apuuuvaaa: Mihin kaupunkiin oot menossa yo-pohjaselle?

Äänestä
  • menos tampereelle... pirkanmaan taitokeskukseen

    Äänestä

niin että se riippuu siitä kuinka paljon yo-pohjasia on tulossa sille alalle että tuleeko ihan oma ryhmä vai samassa pk:laisten kanssa.

minun alalla meiän kanssa samassa luokassa on yo-pohjasia, eli muuten ollaan samassa mutta kun meillä on yhteisiä aineita yo:t on vaan ammattiopissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuuvaaaa kirjoitti:

niih, eli oon menossa amikseen yo-linjalle... mut siis miten se eroo siit tavallisesta? siis onks ne oppitunnit jotenki et yo-linjalaiset eriksee vai onks kaikki silti samas ja yo-linjalaiset saa vaa jotai tiettyi "etui" tai jotai ? vai mitäääääh? kertokaa ihmiset!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu