Persudieselkin maksaa kohta 2,50€/l kun mestariikka korottaa taas jakeluvelvoitetta vuodenvaihteessa. Ja oluen verokin nousee.
Tutkimus: Hallituksen päätökset lisäävät tuloeroja – köyhimmiltä vajaa tonni pois vuodessa, rikkaimmille kaksi tonnia lisää
Sosiaaliturvan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisuutta ennakoitua enemmän. Veroratkaisut tuovat samalla lisää rahaa hyvätuloisille, kertoo Laboren tutkimus.
Grafiikka näyttää, miten tulot ovat muuttuneet Orpon hallituksen päätösten jälkeen verrattuna niitä edeltävään aikaan: pienituloisimmalla 5 prosentilla tulot putosivat 828 €/v, suurituloisimmalla 5 %:lla kasvoivat 2137 €.
Me persut leikkaamme köyhiltä kainuulaisilta ja etelän rikkaat saavat reilusti lisää
35
111
Vastaukset 35
- Anonyymi00001
Älä huoli. Näin etelän ihmeenä voin lohduttaa, ettei se bensa ole paljoa halvempaa täällä. Kylillä hinta on 2,18-2,45! Eilen meinasin ajaa ojaan, kun oli alle 2! Harmitti, kun olin jo tankannut. No, se helpottaa, ettei bensaa enää kulu, kun lopetin työt. Ei kannattanut enää työn teko.
- Anonyymi00002
Oleellista on se, että ostovoima on kasvanut Orpon kaudella reippaasti Marinin aikaisesta aallonpohjasta.
https://stat.fi/fi/julkaisu/cmfpezeou1ffd07unnsunsgm2
Jos pienet tulot harmittaa, niin kannattaa hakeutua parempipalkkaisiin tehtäviin.- Anonyymi00003
Niitäpä ei Kainuussa juuri ole. Kaupunginjohtaja ja joku lääkäri. Muut olemme korkeintaan keskituloisia joita persut rokottavat veroilla ja maksuilla.
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Niitäpä ei Kainuussa juuri ole. Kaupunginjohtaja ja joku lääkäri. Muut olemme korkeintaan keskituloisia joita persut rokottavat veroilla ja maksuilla.
Erityisesti keskituloisten ostovoima näyttää kasvaneen. Suurituloisilla ostovoimaa on ollut aina ja varmaankin kiittävät, että tuli aikoinaan opiskeltua hyvä ammatti.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Erityisesti keskituloisten ostovoima näyttää kasvaneen. Suurituloisilla ostovoimaa on ollut aina ja varmaankin kiittävät, että tuli aikoinaan opiskeltua hyvä ammatti.
Näinhän se menee. Pitäisi osata nuorena tehdä valintoja oikein ja se on haastava homma.
- Anonyymi00017
Anonyymi00003 kirjoitti:
Niitäpä ei Kainuussa juuri ole. Kaupunginjohtaja ja joku lääkäri. Muut olemme korkeintaan keskituloisia joita persut rokottavat veroilla ja maksuilla.
VihervassaridemariRKP:n politiikan mielesrä Suomen hyvää pitää jakaa koko maaulman kanssa. Sitähän politiikkaa on harjoitettu jo kauan, ei ihme. kun rahavarojen jakajia on tullut muualta paljon lisää, yhä vähemmän sitä riittää suomalaisille. . Suomi on muulle maailmalle antelias, haluaa niukkuutta luonnostaan omalle kansalle. Siihen on tultu ja niukkuutta on luvassa tulevina vuosina yhä enemmän. Totutelkaa siihen ja olkaa tyytyväisiä!
- Anonyymi00028
Anonyymi00004 kirjoitti:
Erityisesti keskituloisten ostovoima näyttää kasvaneen. Suurituloisilla ostovoimaa on ollut aina ja varmaankin kiittävät, että tuli aikoinaan opiskeltua hyvä ammatti.
Keskituloisten tulot kasvaneet huimat muutaman kympin vuodessa.
- Anonyymi00006
Näinhän se on. Alv-korotus, terveyskeskusmaksujen korotukset ja korkea bensan hinta vievät muutaman euron alennukset ansiotuloverosta.
Euron bensalla persut pettivät lupauksensa. Oli eka ja vika kerta kun persuja äänestin.- Anonyymi00007
Perussuomalaiset on koko kansan kusetus.
- Anonyymi00018
Anonyymi00007 kirjoitti:
Perussuomalaiset on koko kansan kusetus.
PS on ainoa puolue Suomessa, joka puolustaa Suomen ja suomalaisten etua. Muilla puolueilla on muut intressit.
- Anonyymi00008
Vaikka ansiotuloverotus kevenee järjestäytyneillä palkansaajilla keskimäärin joitakin kymmeniä euroja vuodessa, välilliset verot – erityisesti arvonlisäveron kiristys – nostavat hintoja ja vievät ostovoimaa noin 400 euroa vuodessa. Hallituksen veropolitiikka heikentää siis keskituloisen palkansaajan ostovoimaa vuosina 2024–2027 yhteensä lähes 400 euroa vuodessa.
Veropolitiikan ongelma ei rajoitu pelkkään kokonaisvaikutukseen, vaan myös sen jakautumiseen. Ansiotuloverotuksen muutokset eivät juurikaan tue pieni- ja keskituloisia, vaan hyödyt painottuvat suurituloisiin.
Palkansaajien ostovoiman vahvistuminen ei perustu veropolitiikkaan vaan ammattiliittojen neuvottelemiin palkankorotuksiin.
Esimerkiksi 20 000 euroa kuukaudessa ansaitsevan veroaste laskee lähes neljä prosenttiyksikköä hallituskauden aikana, kun taas keskituloisen eli noin 3 600 euroa kuukaudessa ansaitsevan palkansaajan veroaste ei laske edes prosenttiyksikköä. Lisäksi arvonlisäverotuksen kiristäminen syö etenkin pieni- ja keskituloisten ostovoimaa, sillä he käyttävät suuremman osan tuloistaan kulutukseen kuin suurituloiset.- Anonyymi00024
"20 000 euroa kuukaudessa ansaitsevan veroaste laskee"
Kyllä ja syytäkin laskea. Palkkaveroihin menee n. 9500 euroa, joka on ihan älytöntä.
- Anonyymi00009
Mahtaa se KETUTTAA kun Perussuomalaiset on suurin duunaripuolue jonka kannatus nousee koko ajan.
- Anonyymi00010
Persut on perseestä sen jokainen jolla on vähänkään järkeä tunnustaa tämä Äärioikeiston Kaaoshallitus on Kusettanut työläisiä ja Sairaita ja Eläkeläisiä kaikkia näitä tämä Juopppolallien pesäke Persut ovat tehneet elämästä selviytymisestä yhtä taistelua ja tämmöinen rupusakki on mukamas Duunareiden ykköspuolue mikä on samaa valetta mitä Purra sanoi ennen vaaleja että me ei leikata köyhiltä niinkuin Kokoomus ,mutta teot on täyttä valetta valheen päälle.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Persut on perseestä sen jokainen jolla on vähänkään järkeä tunnustaa tämä Äärioikeiston Kaaoshallitus on Kusettanut työläisiä ja Sairaita ja Eläkeläisiä kaikkia näitä tämä Juopppolallien pesäke Persut ovat tehneet elämästä selviytymisestä yhtä taistelua ja tämmöinen rupusakki on mukamas Duunareiden ykköspuolue mikä on samaa valetta mitä Purra sanoi ennen vaaleja että me ei leikata köyhiltä niinkuin Kokoomus ,mutta teot on täyttä valetta valheen päälle.
Syytä itseäsi juoppolalli
- Anonyymi00020
Eikä ihme. Miksi äänestää toimissaan Suomen ja suomalaisten vastaisia puolueita, vihreitä, vassareita, demareita ja RKP:ta? Isot kokonaisuudet vaikuttavat pieniin asioihin. Miksi tavis esim. duunari äänestää kokoomusta, jonka eturyhmiin ei kuulu työntekijät eikä suomalainen taviskansa eikä se välitä koko Suomen edusta. Kokoomus on tehnyt Suomen kannalta riskisijoituksia, Ensin ulkoisti suomalaisen sähkön, nosti siten suomalaisen sähkön joillakin alueilla korkeuksiin. Noilla rahoilla teetätti Uniper-kaupat Saksan kanssa. Marinin hallitus luovutti ilmaiseksi Marinin hallituksen EU-ministeri demari Tuppuraisen johdolla Saksalle. Tavoite vain Saksan tyytyväisyys neuvottelutulokseen ja EU-eheys. Vähät välitti Suomen edusta Uniper-kaupoissa niinkuin hän on ilmoittanutkin, että vahingollista on oma kansa ensin ajattelu. Niin toimii kuin puhuu ja koko Marinin hallitus teki. Kumarsi syvään EU:ta ja lisäsi lisää ja lisää oikeuksia muualta tulleille, mutta ei velvollisyyksia. Kok. Orpo tehtailee datakeskuksia hirmuvauhdilla Suomeen, se tietää suomalaisten sähkölaskujen nousua. Kokoomus vähät välittää oman kansan edusta. Jos demarit ja kokoomus pääsevät hallitusvastuuseen seuraavassa hallituksessa, se ei tiedä hyvää Suomelle ja suomalaisille. Demarit harjoittaa löusää maahanmuuttopolitiikkaa, jota se on nykyaan aina tehnyt ja Kokoomus tukee varakkaita ja vahvistaa entisestään vahvaa työnantajien asemaa. Kokoomus kaluaa toimillaan lähes olemattomaksi Suomen hyvinvointivaltiona, on päässyt jo siinä hyvään vauhtiin.
Hirvittää, millaisten voimien vallassa Suomi on, kun muutenkin Suomi on alikuntoinen verrattuna esimerkiksi muihin Pohjoismaihin.
- Anonyymi00012
Ei kainuulaisista ole koskaan välitetty.Ihan sama minkälainen hallitus on ollut
- Anonyymi00013
Siitä kuitenkin hyötyvät suomalaiset toisin kuin viime kaudella, kun talous kasvoi 2021 +2,7% niin heti seuraavana vuonna 2022 lisättiin kehitysapua yli 300milj ja tuplattiin kehitysmaiden ilmastoavustus ja kun talous hidastui 2022 +0,8%:iin niin kehitysapua pienennettiin vain 70milj vuonna 2023. Tästä näkee hyvin miten Suomen talouden noususta hyötyvät ulkomaiden kansalaiset jos sosialistit saavat päättää.
- Anonyymi00014
Miksi persut eivät laske bensan hintaa?
- Anonyymi00021
Toiveunta koko Suomen talouskasvu, kun sitä ei missään näy. I
- Anonyymi00030
Anonyymi00021 kirjoitti:
Toiveunta koko Suomen talouskasvu, kun sitä ei missään näy. I
Ei sitä siellä sohvalla maatessa ja vassarijuttuja lukiessa näe.
- Anonyymi00015
Persut vievät viimeisenkin ilon meiltä köyhiltä. Kaikilla ei ole varaa hakea Haaparannasta halpaa juotavaa.
Hallituksen esityksen mukaan alkoholijuomien valmisteveroa korotettaisiin valtion verotulojen lisäämiseksi. Korotus kohdistuisi pääosin yli 5,5 tilavuusprosenttia alkoholia sisältäviin juomiin, kuitenkin lukuun ottamatta olutta ja tiettyjä etyylialkoholijuomiin kuuluvia enintään 10-tilavuusprosenttisia juomia. Olut ja long drink -juomat siis säästyisivät korotukselta.
Päivän politiikan aiheet kätevässä paketissa - Tilaa Uuden Suomen maksuton uutiskirje
Veronkorotukset tehtäisiin Verohallinnon vahvistamien indeksitarkistettujen verotasojen päälle. Veronkorotus olisi keskimäärin noin 4,5 prosenttia, ja sen seurauksena korotuksen kohteena olevien alkoholijuomien hinnat nousisivat keskimäärin noin kaksi prosenttia.- Anonyymi00016
No mutta eihän punavihreät juopottele. Nehän pössyttelee ruohoa ja pilvessä laulavat kansainvälistä.
- Anonyymi00019
Persujuoppojen laulut on laulettu ja ens keväänä tulee ikuinen lähtö oppositioon ja aivan ansaitusti.Tämä Äärioikeiston Sössijä hallitus on Suomen Historian ylivoimaisesti huonoin hallitus ja joka on saanut Suomen Euroopan pohjalle .Surkealla .johtamisella on saatettu tämä kansa häpeälliseen pohjalle joka asiassa .Työttömiä tulee joka päivä tuutin täydeltä Uutisissa .Hävetkää Juopot ja Ahneet mitä ootte saaneet aikaan.!
- Anonyymi00022
Marokon lammas 🐑 painajat ja kamelin 🐫 taluttajat kyselevät jo Suomen perään. 👺🧔♂️🧔♀️🧔👎
- Anonyymi00023
Elämä on kaikin puolin onnellisempaa ja auvoisampaa PerusÄSSÄ hallituksen aikana. Harva ihminen haluaa muistella edellisen kakarahallituksen ankeita aikoja jossa otettiin velkarahaa annettavaksi hulttiovaltioille ja kehitysapuun ja ylimielinen pääministeri vain biletti välittämättä kansan hädästä ja epätoivosta.
- Anonyymi00025
Muistapa totuus Persujuoppo Marinin hallitus oli Parhaita mitä Suomessa on koskaan ollut.
Tämä Kaaoshallitus on ylivoimaisesti huonoin. Js on saanut aikaan vaan kurjuutta Työttömiä ja Velkaa niin paljon ettei koskaan ennen ole oltu Suomessabtällaisessa kusessa ja syynä Petturi Persut ja Ahneet tunarit Orpon johdolla. - Anonyymi00026
https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/4dccc68b-3da2-4ab1-8ffc-04159605f966
Juu talous sakkaa. - Anonyymi00027
Anonyymi00025 kirjoitti:
Muistapa totuus Persujuoppo Marinin hallitus oli Parhaita mitä Suomessa on koskaan ollut.
Tämä Kaaoshallitus on ylivoimaisesti huonoin. Js on saanut aikaan vaan kurjuutta Työttömiä ja Velkaa niin paljon ettei koskaan ennen ole oltu Suomessabtällaisessa kusessa ja syynä Petturi Persut ja Ahneet tunarit Orpon johdolla.Muistan demari juopon joka lintsasi usein eduskunnan kyselytunnilta ja tiukan paikan tullen alkoi märistä kameroiden edessä. Uniperiä myytiin miten sattuu kun bileet oli kesken Ruisrockissa ja konkurssikypsiä firmoja pidettiin velkarahalla pystyssä ihan vain siksi että kannatus ei romahda heti. Voguen kannessa patsastelu meni suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden edelle. Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkälle. Sitten kansa vaaleissa tuli järkiinsä ja demari karkasi vastuutaan ulkomaille.
- Anonyymi00029
Anonyymi00027 kirjoitti:
Muistan demari juopon joka lintsasi usein eduskunnan kyselytunnilta ja tiukan paikan tullen alkoi märistä kameroiden edessä. Uniperiä myytiin miten sattuu kun bileet oli kesken Ruisrockissa ja konkurssikypsiä firmoja pidettiin velkarahalla pystyssä ihan vain siksi että kannatus ei romahda heti. Voguen kannessa patsastelu meni suomalaisten hyvinvoinnin ja turvallisuuden edelle. Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkälle. Sitten kansa vaaleissa tuli järkiinsä ja demari karkasi vastuutaan ulkomaille.
Mitä tekee Persujuopot ens keväänä kunihmiset näyttää kuka oli Suomen tuhooja .Siinä saa nämä Juopot seurata Ano Turtista josko siellä ois turvapaikka meillekin ja Vonkaaja Vornanenkin sinne kelpaisi.
- Anonyymi00031
Anonyymi00029 kirjoitti:
Mitä tekee Persujuopot ens keväänä kunihmiset näyttää kuka oli Suomen tuhooja .Siinä saa nämä Juopot seurata Ano Turtista josko siellä ois turvapaikka meillekin ja Vonkaaja Vornanenkin sinne kelpaisi.
Suomen tolkun kansa äänestää Perussuomalaiset vaalien ykköseksi ja demarivassarit jää rannalle ruikuttamaan 😄
- Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
Suomen tolkun kansa äänestää Perussuomalaiset vaalien ykköseksi ja demarivassarit jää rannalle ruikuttamaan 😄
Emme todellakaan äänestä. Riikka on ajanut vain hesalaisten ja mamujen asiaa. Pohjoisen ihmisiltä leikannut.
- Anonyymi00033
Niin käy kokoomuksen apupuolueelle.
- Anonyymi00034
Perussuomalaiset menee kokoomuksen ohi kannatuksessa jo lokakuussa.
- Anonyymi00035
Anonyymi00034 kirjoitti:
Perussuomalaiset menee kokoomuksen ohi kannatuksessa jo lokakuussa.
Suomen kansan kurjistaja pellet persut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?261979- 128885
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.131684- 54616
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv92587- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527- 12527
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11513Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota33457Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 102424
- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412