Husky vai Saksanpaimenkoira??

Aftermath-Game

Moi, en oiken tienny minne tän pistäis niin pistetään tänne.....ajattelin ihan kysästä monta mielipidettä siitä että kumpi ostanko huskyn vai saksanpaimenkoiran? asun kerrostalossa joten huysky on "ulkokoira" joten sopeutuuko se yhtä helposti sisätiloihin kuin saksanpaimenkoira vai onko se vaikeampi tapaus sakemanniin verrattuna ulkoilla tykkään liikkua joten silloin ehkä husky olisi parempi vai? no kertokaa mielipiteenne =)

15

3198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koirakko

      ettei alkukantaista huskya kerrostaloon. Mieluummin saksanpaimenkoira.

    • ***

      No suosittelisin nyt perehtymään kumpaankin rotuun hitusen paremmin ja miettimään haluatko kumpaakaan. Rotuina ovat erittäin erilaisia keskenään. Ulkoiluun molemmat soveltuu ihan yhtä hyvin. Mutta toinen on vetokoira ja toinen palveluskoira, toinen jalostettu miellyttämään ihmistä, toimimaan ihmisen parina, toista ei niinkään. Sakemannia älä ota missään nimessä, mikäli et aio panostaa kunnon koulutukseen ja tarjota sille "palveluskoiramaista" tekemistä, jota ulkoilu ja lenkkeily ei ole. Husky taas saattaisi kaivata sen koulutuksen lisäksi vielä lajitoverinsa seuraa ja myös sitä rodunomaista tekemistä. Jos olet seurakoiraa ja lenkkikaveria vailla, niin siihenkin on kehitetty ihan omat rotunsa. Sellainen ei ole kumpikaan näistä rodusita. Molempien näiden rotujen kanssa saa varmasti aikaan ongelmia, oli asumismuoto mikä tahansa, elleivät saa riittävästi itselleen luontaista hommaa.

      • Aftermath-Game

        Kiits todella paljon näistä ammentavista vastauksista. oisko viellä teillä neuvoja esim noihin huskyja myyvin kenneleihin niinku mistä kannattaa ostaa jos ostaa.


    • nero

      Saksanpaimenkoira kerrostaloon.
      Ennen kun hommasin itselleni Rottweillerin olin naapurille "lapsenvahtina"4v. hyskylle jackolle elikkä lenkitin sitä 3kertaa päivässä,joka kerta n.6km kerralla ja silti ei riittänyt.
      Eräänä talvipäivänä kun oltiin lumihangella "römpimässä" sanoin Jackolle että juostaanko,kerkisin ottamaan noin 5-6 juoksuaskelta,sen jälkeen menin koiran perässä mahaliukua noin kilometrin verran.
      Ei muuta kun ensiapuun paikkaan polvet.
      Siis siperian husky on veto-koira ei missään nimessä tarkoitettu sisätiloihin vaikka kuinka lenkkeilet.
      Mun edellisellä naapurilla on 7 kappaletta asuu omakotitalossa pellon laidalla.
      Sillä on reet pelit ja vehkeet,on koiratarha koska husky ei halua nukkua sisätiloissa eli on mahtavaa katsella kun hän ottaa kaikki vitjoihin ja paahtaa meneen pitkin peltoa...
      Jos tiedät eskimot ja muut nämä Lapin kulkijat niillä on Huskyjä ne eivät missään nimessä kuulu kerrostaloon.
      Eläin rääkkäystä jos on niin tyhmä että ottaa semmoisen.

      • Hurtta

        ...se on todellakin ulkokoira.
        Tarvii ison tarhan ja lauman...rodunomaista tekemistä..jne.
        Itsellä ei kokemusta rodusta joten en voi kertoa enempää...tutuillani oli huskylauma ja elivät ja olivat iiiisossa tarhassa pihalla...niillä oli pomo koira niinkuin laumassa aina jne.
        Ja reet ja pelit ja vehkeetkin löytyi...

        Saku taasen...on ihan sama missä se asustaa.
        Tosin jos se otetaan taloon kuin taloon ihan vain "sohvaperunaksi" niin kyllä osaa käyttää aivojaan ja keksiä itelleen tekemistä...mikä sitten ei välttämättä hirmuisen toivottua ole (esim. puree joutessaa reijän seinään).
        Saku tarvitsee paljon muutakin kuin vain lenkkeilyä...se osaa todella käyttää aivojaan(jos haluaa ;)) ja sitäkin puolta on sitten treenailtava.

        Se ei säikähä vettä, tai pyryä...pakkanen ei menoa hidasta ja rekeäkin se osaa vetää...se ettii käskystä sun marjamettään eksyneen kaveris ja taluttaa sokean tien yli...se toimii poliisin apuna, huumekoirana tai ottaa varkaan kiinni...ja välillä ilmoittaa maahan piilotetut miinat. Se pelastaa uimataidottoman uimarin ja vetää hänet rantaan...se juoksee pyöräsi vierellä minne ikinä menetkin ja hakee nuotokapulan kerta toisensa jälkeen...se vetää pulkassa lapsesi päiväkotiin ja samalla tavalla se tuo halkoklopit mökillä vajalta tupaan...ja kaiken tämän tehtyään se istahtaa viereesi ja tapittaa niillä ruskeilla nappisilmillään kysyen "...ja mitäs kivaa me sitten tehtäis?"

        Eli se on kyllä semmonen koira minkä kans voi harrastaa mitä vain...kunhanvain kouluttaa ja opettaa niin parempaa kaveria ei voi saada...
        Sitten taas jos ei kouluta tai järkkää koiralle tekemistä niin on piru irti.


    • hämmästynyt

      että yleensä harkitset huskyn ostamista. Sehän on aivan selkeä työkoira, jos ymmärrät mitä se tarkoittaa. Samoin on suurin osa sakemanneista, eli sille todella täytyy järjestää useamman kerran viikossa rodunomaista tekemistä. Oletko aivan varma,että jaksat vuodesta toiseen käydä tottelevaisuuskoulutuksissa, harrastaa jälkeä, hakua, tai viestiä, antaa koiralle pieniä tehtäviä kun se ensin tietää mitähaluat kuten postin tuomista,esineiden etsimistä ja mitä mielikuvitus suinkin keksii. Tämän lisäksi monta
      km lenkitystä päivittäin. Sakemanni ei myöskään ole niitä sosiaalisimpia koiria eli ellet saa sitä "hanskaasi" voit varautua hankaluuksiin. Onko ikäsi muuten 5 vai 15 ???????????

      • .........

        Heh..ihan 18 vuotias olen, ei muuten mutta tiedän että husky on ulkokoira, työkoira miten nyt kukakin haluaa kutsua, mutta oli tässä vain myynnissä. kiinnostava tapaus husky joka ei jaksanut vetää rekeä liian raskas oli niin ajattelin että onko se tässä tapauksessa paremmin soputuva yksilö sisätiloihin kun ulkotiloihin. mutta kiits todennäköisesti en osta kumpaakan rotua ja jos ostan niin sakemanni se sitten varmaan tulee olemaaan.


      • NERO
        ......... kirjoitti:

        Heh..ihan 18 vuotias olen, ei muuten mutta tiedän että husky on ulkokoira, työkoira miten nyt kukakin haluaa kutsua, mutta oli tässä vain myynnissä. kiinnostava tapaus husky joka ei jaksanut vetää rekeä liian raskas oli niin ajattelin että onko se tässä tapauksessa paremmin soputuva yksilö sisätiloihin kun ulkotiloihin. mutta kiits todennäköisesti en osta kumpaakan rotua ja jos ostan niin sakemanni se sitten varmaan tulee olemaaan.

        NIINKUIN AIKAISEMMIN KIRJOITIN EI HUSKYÄ MISSÄÄN NIMESSÄ KERROSTALOON.
        iTELLÄNI ON ROTTIS PYYHITÄÄN MENEEN ELI PYYHITTIIN NOIN 13 KILSAA AAMUISIN NYT ON NEITI 9,5V.
        NIVELRIKKO YNNÄMUUT KIVAT JUTUT.
        eI JAKSA TAI SIIS NUPPI JAKSAIS MUTTA JALKA EI KAIKKI LÄÄKKEET OLLAAN KÄYTY LÄPI MIKÄÄN EI AUTA.
        nO MUKSUT HALUS KISSAN PENNUN...
        oSTIN SEMMOISEN 12 VIIKKOA VANHA.
        nYT NE KIHITTÄÄ KESKENÄÄN PITKIN KÄMPPÄÄ kOIRALLA ON NIIN SANOTTUA AIVOJUMPPAA JA KATTI MATTI ON TYYTYVÄINEN.















        DONNA PESEE SEN NOIN 8 KERTAA PÄIVÄSSÄ EIKÄ KISULLA OLE OMAA EMOA IKÄVÄ KUN SAI UUDEN ÄIDIN..
        eLI KAIKKI ON TYYTYVÄISIÄ...


      • <<<<
        NERO kirjoitti:

        NIINKUIN AIKAISEMMIN KIRJOITIN EI HUSKYÄ MISSÄÄN NIMESSÄ KERROSTALOON.
        iTELLÄNI ON ROTTIS PYYHITÄÄN MENEEN ELI PYYHITTIIN NOIN 13 KILSAA AAMUISIN NYT ON NEITI 9,5V.
        NIVELRIKKO YNNÄMUUT KIVAT JUTUT.
        eI JAKSA TAI SIIS NUPPI JAKSAIS MUTTA JALKA EI KAIKKI LÄÄKKEET OLLAAN KÄYTY LÄPI MIKÄÄN EI AUTA.
        nO MUKSUT HALUS KISSAN PENNUN...
        oSTIN SEMMOISEN 12 VIIKKOA VANHA.
        nYT NE KIHITTÄÄ KESKENÄÄN PITKIN KÄMPPÄÄ kOIRALLA ON NIIN SANOTTUA AIVOJUMPPAA JA KATTI MATTI ON TYYTYVÄINEN.















        DONNA PESEE SEN NOIN 8 KERTAA PÄIVÄSSÄ EIKÄ KISULLA OLE OMAA EMOA IKÄVÄ KUN SAI UUDEN ÄIDIN..
        eLI KAIKKI ON TYYTYVÄISIÄ...

        Itse Olisi Upeaa oMistaa 3 saksanpaimenkoiraa


    • jessica

      Eli minulla on sakunaikkonen 5v ja s.huskyurkki 2v.
      Monet varmasti sanovat ei ikinä sisälle,ei ikinä tuohon ei ikinä sitä ja ei ikinä tätä.

      Olen aina toitottanut että kyse olisi mistä tahansa rodusta niin sen saa "muokattua" siihen omaan tyyliinsä. Kyse on yksilöstä.

      Minun poika nukkuu sisällä,joskus jopa sohvalla. Koska herra rakastaa pehmeää ja ne tyynyt..voi se on kuin koiralle taivas kun pääsee tyynylle päänsä laittamaan.
      Minun poika ei ole sen kummemmin vetänyt kuin naikkosenikaan. Ja voi ihan kokemuksesta sanoa että minä tiedän nämä vetohommat paremmin kuin jotkut. Ja minun poika olisi ollut varmasti haka vedossa jos se olisi mennyt tilalle missä harrastetaan. Mutta oli pojalla kyseessä elämä tai kuolema,annoin sille elämän. Ja alussa toki oli hankalaa,kun käskyt mitä poika oppi menivät yhestä korvasta sisään ja toisesta ulos. Ja se kun ei ollut sitä aktiviteettia ne ekat kuukauet(muutto oli kesken ja seli seli) niin poika sitten repi jopa listat seiniltä. Sitten kun pojallani oli ainainen maha riesa,edellisissä kodeissa kun koiralle oli syötetty väärää ruokaa ja kaikkea muuta mitä sai mahabakteerit sikinsokin, niin oli sitten se ainainen ruikku sisällä öisin.
      Noh puotoistavuotta myöhemmin,koira on terve ja näyttää shuskylta(eikä ylikokoiselta basenjilta) osaa käskyn kuin käskyn,tekee kaikkensa minun eteeni mitä vain siltä pyytäisisin (paitsi ei ui).

      Saku tyttöseni taas,on mallikelpoinen saku. osaa kaiken,mutta käyttäytyy kuin leidi.

      Molemmat osaavat minua ja vuodenikäistä ihmispoikaani suojella.Ja antaisisivat henkensä meidän puolesta.

      Jos jompaa kumpaa mietit sanon että huskylle kestää 2kertaa kauemmin oppia kuin sakulle. Ja osaa ne huskytkin olla kelpo koiria "lemmikkinä" en vain ota omasta kokemuksesta vaan myös ystävieni ja tuttujen. Mutta saku osaa kyllä paremmin käyttäytyä,ja opit jää sinne kalloon opittuaan,huskylle on tärkeä toistot.

      Kysy toki lisää.. en nyt jaksanut alkaa vertailemaan aivan hirviästi..joten jos on kysyttävää vastaan mielelläni omasta kokemuksestani.

      Hlauan vielä kysyä mistä sinä tämän huskyn ostaisisit? ja kuinka vanha? mihin on opetettu? siis rekeen,vai onko ollut ihan jonkun "mönkään" mennyt lemmikki.
      Huskyt kun on sellaisia,ihmiset ottaa kun ajattelevat että tästä tulee heidän eka ihana kora,mutta husky on niin paljon vaikeampi kouluttaa. Sitä ihmiset ei tajua,ja sitten kun koira on 8kk ja hirveä riiviö niin se laitetaan kiertoon.

      • hurtta-83

        ..ei ole koskaan kellään tutulla tai tutuntutulla jne. ollut huskya sisäkoirana ja mielenkiinnolla luin et mitenkäs se on semmosena pärjännyt...
        Ihanko kerrostalossa asutte?
        Vaiko muutenko vain sisäkoirana sinulla?

        Kaipa sitä sitten koirasta kuin koirasta saa tosiaankin muokattua mieleisensä.


      • jessica
        hurtta-83 kirjoitti:

        ..ei ole koskaan kellään tutulla tai tutuntutulla jne. ollut huskya sisäkoirana ja mielenkiinnolla luin et mitenkäs se on semmosena pärjännyt...
        Ihanko kerrostalossa asutte?
        Vaiko muutenko vain sisäkoirana sinulla?

        Kaipa sitä sitten koirasta kuin koirasta saa tosiaankin muokattua mieleisensä.

        asumme tällä hetkellä paritalossa,ja kyllähän nuo ovat näin kesällä olleet pihalla päivisin j öisinkin myös,mutta ei sateella,kun kopit ovat vain sellaiset aurinkosuojat.:/
        Talvella yritän pitää sisällä ettei kasva se kunnon pohjavilla.. Mikään ei ole niin kamalaa kuin talvella yöt sisällä ja päivät pihalla(eihän se muutama tunti mittää haittaa,mutta jos aamulla pihalle ja yöunille sisälle,niin siinähän koira luonnostaan kasvattaa pohjavillan) koska siinähän on melkeen 40asteen heitto.ymmärrännette varmaan mitä hajen takaa.

        Tässä kyllä uutta kämppää etitään ja otetaan se mitä saadaan,eli jos kerrostaloon päästään niin sinne varmastikkin menemme. Ja tiedän että nuo tottuvat.
        sakuni kanssahan me asuimme ennen kerrostalossa,joten sille se ei ole mitään uutta. Ja shuskyni kanssa kyläilimme kerran mummuni luona vaasassa,hän asuu kerrostalossa(olimme siellä pariviikkoa) ja luulenpa että se poika tykkäsi olla siellä enemmän.Kun koko ajan oli uusia hajuja,ja nuuskiminen uuvuttaa poikaani enemmän kuin parituntinen juoksu irti mettässä.

        Mutta ettei se kerrostalossa asuminen ole niinkään uusi juttu tuolle pojallekkaan. Joten tiedän asian sujuvan jos kerrostaloon muutamme.

        Ja isänihän myy joitakin alaskanhuskejaan joillekin perheille/pariskunnille. Tietysti koira on sellainen että tiedämme että se viihtyisi siellä paremmin kuin valjakossa. Yksi tapaus oli "Peanut" niminen narttu. Nopeutta oli riittämiin ja aivoja myös. Aivoja tosin oli vähän liikaa,kun tyttö keksi ettei hän halua valjakossa olla. Sitä sitten isäni yritti parikin vuotta,mutta ei sille kelvannut.
        Sitten kunminä nuorena teininä muutin meidän vierastaloon kesäksi,otin koiran sinne mukaan. Se oli heti sisäsiisti ja nukku sängyssäni pää tyynyllä. Syksyn tullessa isäni möi sen perheelle. Siellä se pähkinä eli monta vuotta myöhemmin,onnellisena kerrostalossa 2lapsen ja vanhempien kanssa. Koira ei varmasti ollut koskaan onnellisempi kuin silloin. Että tuollainen toinen kokemus tältä puolen ruutua. :)


      • Anonyymi
        hurtta-83 kirjoitti:

        ..ei ole koskaan kellään tutulla tai tutuntutulla jne. ollut huskya sisäkoirana ja mielenkiinnolla luin et mitenkäs se on semmosena pärjännyt...
        Ihanko kerrostalossa asutte?
        Vaiko muutenko vain sisäkoirana sinulla?

        Kaipa sitä sitten koirasta kuin koirasta saa tosiaankin muokattua mieleisensä.

        LOL


    • Anonyymi

      Mulla on kaks huskyä,toinen 16 ja toinen 1.JA ASUN KERROSTALOSSA!!!Vanhempi ei hauku,pure tai karkaile.Nuorempi haukkuu välillä,mutta ei yleensä.Ei olla tultu valittaa kertaakaan metelistä tai mistään muustakaan.16.v harrasti ennen reen vetoa,mutta on jo eläkkeellä.T:Pauliina Mäki(mul on tube kanava nimellä Pauliina Mäki ja mul on oikeesti 11 huskya)HEIPPA RIIIIASSAS

    • Anonyymi

      moi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      52
      5650
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      55
      5625
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      103
      4449
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3863
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3763
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3472
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3280
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2926
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2709
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      48
      2569
    Aihe