Olen ostamassa Renault Laguna vm. 1996, josta on toinen avain hukassa. Toisen avaimen kaukosäätö toimii niinkuin pitääkin. Saako toisen kaukosäädöllä varustelun avaimen vain merkkiliikkeestä ja mitähän avain mahtaa maksaa? Jossain keskutelussa puhuttiin avaimen koodaamisesta? Mitähän tämä mahtaa tarkoittaa?
Lagunan avaimista
Kassu
4702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vain ja ainoastaan ,niin sanotun raudan kyllä voit tehdä avain liikkeessä mutta kaukoavainta et saamuualta kuin volvon valtuuttamasta korjaamosta .
maksaa koodaamisen kanssa noin 750 MK ja koodaus tarkoitaa että se opetetaan auton käynistyksen esto järjestelmälle sen koodi jotta sillä saadaan auto käyntiin1
Kyllä sitä kauko-ohjainta/avainta saa muualtakin kuin merkkiliikkeestä(vaikkapa meiltä),mutta on hinnoiteltu merkkiliikkeessä varsin edulliseksi.Toisinsanoen kannattaa hinnan puolesta ostaa Renault liikkeestä.
Kiitos vastauksista, aika suolaiselta vain vaikuttaa tuo hinta. Täytynee tyytyä nyt ainakin toistaiseksi vain yhteen avaimeen ja teettää avainsepällä pari edullista vara-avainta.
Sitten kun se ainoan avaimen kauko-ohjaus hajoaa,
niin kannattaa laitatuttaa VDO kauko-ohjain, AD
varaosaliikkeistä, n.1150mk. Tulee kaksi ohjainta mukaan.Siis siinä tapauksessa että koodaus ei onnistu.