Jätti-sääski?

mitämitämitä

Mikä se jättimäinen sääski (tai sääsken näkoinen) ötökkä oikein on? Olen aina kuullut niitä sanottavan horkkasääskiksi, mutta netissä ainakin puhuttiin vain horkkasääskistä, jotka levittävät malariaa, ja sellaisia tuskin suomessa on.
Ihan vaan uteliaisuudesta kysyn,kun niitä on tuntunut pörisevän joka paikassa jatkuvasti viime viikkoina... yäk=(

5

1597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Timo_yh

      hankisääski, ei ime verta vaan kukista mettä. Vaaraton ja harmiton. Julman näköinen toki.

      • sadeviitta

        HANKIsääski heinäkuussa? Selittäkää, olen aina luullut niitä maaliskuun lumilla näkemiäni hankisääskiksi...Ja ne isot on meillä päin vaapsiaisia!


    • Timo

      Kuten kaima jo kertoikin, kyse on hankisääskestä tai sillä nimellä ne monilla alueilla Suomessa tunnetaan. nyt ei muistu mieleen, että niiden virallinen nimi on.

      Horkkahyttysiä on Suomessa nykyäänkin. Ne ovat tavallisen sääsken näköisiiä, mutta pikkasen, ehkä puolet isompia. Siivet ovat ruskeankirjavia. Seinällä istuessa ne muistaakseni pitävät takimmaisia jalkoja koholla. Mutta koko ja siipien kirjavuus ovat melko hyvä tuntomerkki. (Voi tosin olla, että joissain kirsisääskissä ja sienisääskissä on samanäköisiä lajeja, mutta ne ovat hennompia ja niilä ei ole verenimemiseen soveltuvaa imukärsää).

      Horkkasääsket ovat yleisiä. Mutta onneksi meillä ei ole enää malariaa, jota ne voisivat levittää. (Ilmastomuutos ja malarian muuttuminen lääkkeille aina vaan vastustuskykyisemmäksi voi muuttaa tilanteen taas huonommaksi.) Se tais kadota maastamme jo 1800 luvulla. Silloin oli Suomessa myös spitaalia l. lebraa vaikka sitäkin nykyihmiset pitää enemmän tropiikin vitsauksena. Lebrasairaaloita tai oikeammin eristyspaikkoja oli siellä täällä ympäri Suomen, Lappia myöten.

    • *Nilla

      tarkoittaa vaaksiaista? Vaaksiaiset kuuluvat kärpästen kanssa samaan kaksisiipisten lahkoon ja ne muodostavat oman sääskien alalahkon, jossa on ainakin 18 eri heimoa mm. vaaksiaiset, hyttyset, lumisääsket, surviaissääsket, sienisääsket, äkämäsääsket, polttiaiset, mäkäräiset sun muut. Ja lajeja riittää...

      Vaaksiaisia on Suomessa reilusti toistasataa eri lajia tosi isoista aina hyttysten kokoisiin. Ne eivät pure, jotkut lajit imevät mettä kukista. Toukkina ne elävät kasvisravinnolla nakertaen kasvien juuria.

      Hyttysiä Suomessa on alun neljättäkymmentä lajia, joista horkkahyttynen (horkkasääski)on isoimmasta päästä vertaimevistä lajeista. Suomessa se ei onneksi levitä mitään tauteja, joista se on lämpimimmissä maissa surullisen kuuluisa.

      • Per Saukko

        Savossa ja Pohjois-Karjalassa otusta sanotaan vaapsahaiseksi. Eteläpohjanmaan ruotsikielisellä murrealueella se on kranckmodra, tulikohan kirjoitetuksi oikein, mutta jotenkin noin se on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5233
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      127
      1605
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      101
      1470
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      70
      1419
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      336
      1349
    6. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      49
      1338
    7. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      76
      1282
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      4
      1065
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      955
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      50
      948
    Aihe