Vanhentuneet tiedot kannabiksesta on terveysriski

Anonyymi-ap

Nykytiedon mukaan kannabis voi aiheuttaa mm.

- jopa äärimmäisen raskasta stressiä sydämelle, kun sydämen syke kiihtyy hetkessä jopa 120%

- QT-ajan pidentymistä, joka voi nostaa huomattavasti sydäntapahtuman riskiä, kuten tappavaa rytmihäiriötä

- vasospasmin, eli sepelvaltimon äkillisen kouristuksen, joka voi aiheuttaa kuolion sydänlihakseen

- piilevän sairauden tai rakennehäiriön aiheuttamien ongelmien pahenemista jopa tappavaksi


Kannabiksen puolustajien yleinen fraasi "kannabis ei aiheuta sydänkohtausta" on jo vanhentuneena tietona siirtynyt ajasta iäisyyteen, mutta edelleen sitä kierrätetään jopa naama vihasta rutussa. Nykyään jo tiedetään, että on varsin todennäköistä, että moni sydänkohtaus on saattanut johtua kannabiksen haittavaikutuksistä, sillä se jää helposti diagnosoimatta, koska potilas ei välttämättä kerro pössytelleen, eikä potilaalle tai vainajalle tehdä automaattisesti tai yleisesti huumeseulaa.

Oli miten oli, ei kannata riskeerata terveyttään ja elämäänsä kannabiksen vuoksi, joka kaiken lisäksi on ihan turha päihde.

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Joillakin voikin todella tulla rytmihäiriöitä polttelusta. Taustalla on kuten sanoitkin, jokin piilevä sydänvika. Siksi laatu ja annostelu pitäisi olla oikeaa. Ei liian paljon THC:tä, eikä liian suuria kerta-annoksia. Myöskin päivittäinen polttelu ei ehkä kannata. Turha päihde/lääke se ei kuitenkaan ole. Jos kieltolakia ei olisi, voisi kukin valita itselleen sopivan laadun kaupasta. Tiesitkö muuten, että kannabislajikkeita on maailmassa enemmän, mitä eri viinilaatuja? Kannabis nimenomaan lääkinnällisessä käytössä ja vaparisaattorilla hengitettynä tai leivonnaisten joukkoon sekoitettuna on turvallisempaa, kuin BigPharman tuotteet.

      Lääkeyhtiöt eivät myöskään halua että olisi lailliset markkinat, koska se olisi suoraan heidän tuloistaan pois. Lääkeyhtiöiden omistajat vaikuttavat myös meidän päihdepolitiikkaan. Lääketeollisuudessa kun liikkuu rahaa enemmän, kuin aseteollisuudessa. Rahanvallalla pyöritetään maailmaa, ei hyvällä tahdolla. Katukaupassa on saatavilla sitä, millä on eniten kysyntää. Eli THC-pitoisuudet ovat todella korkeat ja vaikutus silloin usein liian voimakas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1320
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe