Ei tarvita enää kaupungin valtuustoa ja hallitusta

No niin nyt tuli todiste ettei kaupungin vatuusto aja hallitusta tarvita
kun ovat itse kykenemättömiä tekemään mitään päätöksiä

https://www.ita-savo.fi/paikalliset/9737569

ja tämäkin käännetään sitten päälaelleen että hyvä saada asiantuntia-apua
sen jälkeen voikin neuvot heittää romukoppaan ja tehdä jotain aivan muuta
ja taas menee rahaa, no tällä kertaa saa sentäs jopa 13 henkeä palkan asiasta
20126
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Eikä tarvita sinun aloituksia saman asian jauhamisesta!!!!

Äänestä
  • Kiitos kovinkin (epä)korrektista ja (epä)asiantuntavastasi kommentista.
    Aivan uskomattoman rakentavasti olet tiivästänyt asiasi.
    korreloi suoraan älykkyyttäsi mitä suuremmissa määrin.
    Oli ihan ensimmäinen aloitus tästä aiheesta minulta.

    1Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kiitos kovinkin (epä)korrektista ja (epä)asiantuntavastasi kommentista.
    Aivan uskomattoman rakentavasti olet tiivästänyt asiasi.
    korreloi suoraan älykkyyttäsi mitä suuremmissa määrin.
    Oli ihan ensimmäinen aloitus tästä aiheesta minulta.

    Oleppa hyvä! 🤡🤡🤡

    Äänestä

  • Ääliö. Täällä jokainen saa kommentoida ja kritisoida typeriä päätöksiä. Ja niitähän täällä riittää. Suomen kalleimmaksi päätetyssä kaupungissa.

    4Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Oleppa hyvä! 🤡🤡🤡

    Pelle

    1Äänestä

Et tainnut ymmärtää lukemaasi artikkelia? Hienoa saada ilmainen , asiantunteva ja laajalti Suomessa ja vahvasti kansainvälisestikin verkottunut poliittisesti sitoutumaton joukko faktapohjaisesti analysoimaan ja pohtimaan taantuvan kylän edes kohtuullisen elinvoiman ylläpitämistä. Mahdollisesti jopa saadaan tuota kautta uutta vetoa tai kasvua Savonlinnan seudulle. Paikallispoliitikoilta ja virkamiehiltä ei löydy läheskään vastaavia verkostoja Euroopan/maailman huipulle omilla aloillaan, kompetenssiosaamista ja näkemystä/tietoa tulevaisuuden teknologioista ja talouden sekä yhteiskuntien kehityksestä. Näillä ihmisillä on pääsy piireihin, joiden oville paikalliset "Matit ja Maijat" eivät pääse edes koputtamaan. Onneksi meillä on kaupunginjohtaja, joka ymmärtää edellisestä kaupunginjohtajasta poiketen, ettei yksi ihminen voi olla kaikkien alojen paras asiantuntija, vaan hakee tietoa ja näkemystä sieltä, missä sitä on. Päätöksen teko säilyy kuten ennenkin paikallisena, kyse on isomman kuvan maalaamisesta ja ennakoinnista tulevaisuuteen sekä mahdollisuuksien löytämisestä. Paikalliset poliitikot päättävät yhä omien valitettavasti aika rajallisten kykyjensä ja osaamisiensa puitteissa niin "kukkapurkkien paikat" kuin isommatkin asiat. Toivottavasti ymmärtävät kuitenkin ottaa huomioon ulkopuolelta tulevat analyysit ja ennusteet päätöksiä tehdessään. Hyvä avaus uudelta kaupunginjohtajalta ja nimenomaan niin, ettei lobbareita päästetty vaikuttamaan ryhmän kokoonpanoon ja "uittamaan" porukkaan mukaan poliittisin/ideologisin perustein.

1Äänestä
  • Kyllä ymmärsin ihan täysin , ette vain ymmärrä sarkasmia aloitusessani. Ja nimenomaan tuo ettei snne ( ainakaan tiettävästi ole ) niitä lobbareita ja puoluepyrkyreitä solutautunut. ja se juurikin tekee tuon aloituksen mukaisen kirjoitukseni oikeutetuksi ettei oikeasti tarvittaisi koko valltuustoa ja hallitusta kun kaiken voi hoitaa asaintuntijoilla jaotka myöskin kantavat vastuunsa ppäätöksistää, mutta sehän on sitten tässäkin mukana nyt he eivät kanna vastuuta kun se jää olevinaan vastuuttomalla valtuustolle ja hallitukselle..

    ja pienikorjaus, jos sallit,,, niitä ilmaisia päivällisiä ei ole olemassakaan !

    2Äänestä

  • Lähes kaikki eläkeläisiä. Ei heistä paljon hyötyä ole. Olen kyllä alkanut miettimään tuota Dingin ajankäyttöä ja tuloksia. Pitäisiköhän aika käyttää päätöksentekijöiden, yritysjohtajien ja korkeiden valtion päättäjien kanssa ? Nyt hän pyörii kylillä ja nyt sitten tuon eläkeläisryhmän kanssa.

    2Äänestä

  • Dingillä on heikot suhteet ulospäin, josta syystä ei saatu Itä-Suomi-ohjelman miljardipotista mitään. Toki suhteet huonot myös hallituksen puheenjohtaja tuukka suomalaisella ja kepuun loikanneella panu peitsarolla. Sikäli tietysti hyvä, että Dingi on ymmärtänyt tämän ja yrittää nyt paikata tätä suhdeverkostolla. Tosin tuohon olisi pitänyt saada huomattavasti raskaampia nimiä.

    2Äänestä

  • Tässä on ihan hyvin avattu asiaa. Ei tästä todellakaan ole mitään haittaakaan ja työmäärä on vähäinen.

    Korjaan sen verran, että mukana on toki muutama kepulainen ja muutama kokoomuslainen.

    Se mikä ihmetyttää on tuo ikäjakauma.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Dingillä on heikot suhteet ulospäin, josta syystä ei saatu Itä-Suomi-ohjelman miljardipotista mitään. Toki suhteet huonot myös hallituksen puheenjohtaja tuukka suomalaisella ja kepuun loikanneella panu peitsarolla. Sikäli tietysti hyvä, että Dingi on ymmärtänyt tämän ja yrittää nyt paikata tätä suhdeverkostolla. Tosin tuohon olisi pitänyt saada huomattavasti raskaampia nimiä.

    Nykyiset kansanedustajamme äänestettiin oppositioon, kertoo äänestäjien älykkyydestä. Turpaan on tullut kaupungille. Mikkelissä ymmärrettiin äänestää suurin osa edustajista hallituspuolueisiin. Tulevissa eduskuntavaaleissa olisi syytä miettiä, kenellä on hyvät keskusteluyhteydet tulevaan oikeistoblokkiin. Peitsaro ja Mikkonen ainakin haukkuneet puolueet pystyyn. Onko meillä yhtään järkevää ehdokasta vaaleissa ehdolla?

    Äänestä

Kyllä tuo maksaa. Ilmaiset oopperaliput, tarjoilut, työaika. Tyyppillistä julkisen sektorin puuhastelua.

4Äänestä

Se on kiinassa totuttu näihin keskuskomiteoihin, jotka päättää. ”Demokraattiset” elimet on vain kumileimasimia.

Äänestä

Mitä tekee Tuukka ja Minna? Siinäpä kysymys.

4Äänestä

Tuo ryhmähän on täynnä ihmisiä, jotka ovat jo olleet tovin aikaa poissa työelämästä ja lähes kaikki vielä julkisella sektorilla. Olisi pitänyt ottaa rohkeita ja idearikkaita yritysjohtajia.

3Äänestä
  • Leikki jatkuu

    Äänestä

Lisää byrokratiaa ja hallintoa rakennetaan kaupungin organlsaatioon. Siellä on jo nyt hirmuisen raskas hallinto valtuustoineen, hallitus, lautakunnat, jaostot, työryhmät, ohjausryhmät jne. Ei hyvä.

1Äänestä

Keskusta teki kaupungista eläköityvän kylän, koska Mikkeli. Savonlinnalaisilla jos olisi ollut kykyä, olisi Savonlinna jo Mikkeliä suurempi joka sektorilla. Mutta tasa-arvon ja solidaarisuuden nimissä olemme äänestäneet jatkuvasti kommunistejä valtuustoon.

Äänestä
  • ihme nilittämistä kokoajan Mikkeli sitä Mikkeli tätä nyt puuttuu OKL kielenkääntäjä terveydenoito laitosten itku siaraalahan meni jo Mikkeliin
    Taitaa vaan komukiolla olla keinot lopussa joten pitäisi varman aäänestää ensikerralla kaikkia jotka ei kuulu mihinkään vaaliliittoon tai puolueeseen kun sieltä ei tule kuin näitä nillittäjiä, iteketäänkun kansanedustajamme sitä tai tätä. Itse istutaan sitten valtuuston ja hallituksen kokuksissa nostamassa palkkioita ei mistään... ja kaikkihan on sitten ensisijaisesti mikkelin vika toiseksi jonkun puolueen vika sitten asukkaitten vika ja lisätäännyt sitten suomi 24 keskustelupalstan vika , kannattaisikos käydä vilkaisemassa peiliin ?
    mutta rahaa osataan siltikin tuhlata, kaikenmaailman hömpötyksiin,

    1Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    ihme nilittämistä kokoajan Mikkeli sitä Mikkeli tätä nyt puuttuu OKL kielenkääntäjä terveydenoito laitosten itku siaraalahan meni jo Mikkeliin
    Taitaa vaan komukiolla olla keinot lopussa joten pitäisi varman aäänestää ensikerralla kaikkia jotka ei kuulu mihinkään vaaliliittoon tai puolueeseen kun sieltä ei tule kuin näitä nillittäjiä, iteketäänkun kansanedustajamme sitä tai tätä. Itse istutaan sitten valtuuston ja hallituksen kokuksissa nostamassa palkkioita ei mistään... ja kaikkihan on sitten ensisijaisesti mikkelin vika toiseksi jonkun puolueen vika sitten asukkaitten vika ja lisätäännyt sitten suomi 24 keskustelupalstan vika , kannattaisikos käydä vilkaisemassa peiliin ?
    mutta rahaa osataan siltikin tuhlata, kaikenmaailman hömpötyksiin,

    Valitettavasti olemme itse äänestäneet nämä surkeat ja osaamattomat pikkupoliitikot valtaan. Kyllähän tuo Panun loikkauskin osoittaa, miten moraalitonta ja epäpätevää ainesta olemme haksahtaneet valitsemaan. Ahneita oman henkilökohtaisen edun ajajia. Todella suuri pettymys. Jälki on sitten sen mukaista.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

No niin nyt tuli todiste ettei kaupungin vatuusto aja hallitusta tarvita
kun ovat itse kykenemättömiä tekemään mitään päätöksiä

https://www.ita-savo.fi/paikalliset/9737569

ja tämäkin käännetään sitten päälaelleen että hyvä saada asiantuntia-apua
sen jälkeen voikin neuvot heittää romukoppaan ja tehdä jotain aivan muuta
ja taas menee rahaa, no tällä kertaa saa sentäs jopa 13 henkeä palkan asiasta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu