marmarikseen sunnuntaina!

Hei!

Vihdoinkin lomalle, tätä on jo odotettu! sunnuntaina lähtö kuumaan marmarikseen! Ensikertaa ollaan marmarikseen menossa ja muutama pikakysymys...Eli mistä saa ostaa näitä Alin veneretkiä joita kaikki tuntuvat kehuvan? entä osaako joku suositella hyvää hamamia? ja jos muuten vaan joku haluaa antaa viime hetken vinkkejä niin kaikki on tervetullutta! ( ei kiitos kuitenkaan mitään rasistisia ääliöjuttuja,niitä en jaksa edes lukea!:)

Kiitos!
5773
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Alin veneretkiä saa ostettua Alin ravintolasta. Ravintolan nimi on Yuksel ja se löytyy rantakadulta. N. 500m basaareilta icmeleriin päin! Mielestäni hyvä hamam marmariksessa on se johon aurinkomatkat vie retkelle. En nyt juuri satu muistamaan hamamin nimeä. Olette ilmeisesti Deturilla menossa, tuosta lähtöpäivästä päätellen. Mihin hotelliin majoitutte?

Äänestä

Veneretken voit ostaa Yuksel-ravintolasta, joka sijaitsee rantakadulla . Ali puhuu sujuvasti suomea ja henkilökuntakin ravintolassa jonkin verran. Ali järjestää nykyisin myös kyläretkiä omaan kotikyläänsä ja se oli todella antoisa päivä, suosittelen! Hamamiin pääsee esim.aurinkomatkojen retkellä, hinta n. 14 e/hlö.Myös keskustassa Tansas tavarataloa vastapäätä on yksi hamam, mutta siitä ei ole omaaa kokemusta, olemme käyneet vain aurinkomatkojen kautta, Saunaan on matkaa n3-4 km ja on muistaakseni Armutalanin kaupunginosassa (tai Sitelerissä). On siisti paikka ja hyvä hamam!
hauskaa matkaa teille,itse olimme toukokuussa 2 viikoa Marmariksessa jo kolmannen kerran. Ai niin, kannattaa käydä syömässä lokanta-paikoissa, pieniä ja vaatimattoman näköisiä, mutta parasta ruokaa (aitoa turkkilaista). Esim. basaarialueella on Marmaris-lokanta, joka kantsii kokeilla! Ja jos pidät maksaruoasta, ota sitä. Ihania, pieniä maksanpaloja ja riisiä ja salaattia ja tietysti uunituoretta leipää,nam! Nahkaostoksille suosittelen Show Leather -liikettä aivan basaarialueen rantakadun lähellä. Omistaja puhuu suomea ja on asunut 7 vuotta Suomessa, nimeltään Niyazi. Ei tyrkytä väkisin ja on paljon omasuunnittelemia malleja! Viekää terveisiä Kuopiosta Kaijalta, Matilta ja Annelta, jos käytte! Siispä eikun hyvää matkaa!

Äänestä

Heippa,käykää syömässä basaari-alueella SOFRA nimisessä paikassa,se on just näitä lokanta paikkoja. Kanaruokia,hyvää ja kohtuuhintasta.Basaareilla on myös NILTOY niminen kauppa,sieltä saa edullisesti keramiikkaa, suitsuketikkuja,kynttilöitä ym. pikku krääsää tuliaisiksi.Hauskaa lomaa.

Äänestä

Minä,huonomuistinen, unohin sanoo,ett kun meette Deturilla, nii vaikka oppaat takasin tullessa bussissa sanoo, että kentällä ei olla tarkkoja painorajotusten suhteen, niin se on valetta. Laukku 20 kg,käsimatkatavarat 5 kg, ylipainomaksu 4e kilo,että vähän kantsii hillitä shoppailufiilistä. Itse jouduin maksamaan 15e huhtikuussa,joutu kaivaa jokaikisen sentin,että sain sen maksettua.Heinäkuussa olin jo varautunut ja jätin 20 e jemmaan,laukku oli vaan 19kg,joten sillä rahalla ostin tupakkia ja rakipullon kentältä.Tupakka kartsa on kentällä halvempi kun Marmariksessa,turkkilainen Tekel tupakka vastaa punasta LM:ää,makso vaan 10 e. Uudestaan Hauskaa Lomaa.

Äänestä
  • Eli paljon kiitoksia vastauksista, Deturilla mennään ja huoneistohotelli maric ollaan valittu! Ihanaa, ei jaksa enää odottaa että pääsee aurinkoon makoilemaan:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bambi kirjoitti:

Hei!

Vihdoinkin lomalle, tätä on jo odotettu! sunnuntaina lähtö kuumaan marmarikseen! Ensikertaa ollaan marmarikseen menossa ja muutama pikakysymys...Eli mistä saa ostaa näitä Alin veneretkiä joita kaikki tuntuvat kehuvan? entä osaako joku suositella hyvää hamamia? ja jos muuten vaan joku haluaa antaa viime hetken vinkkejä niin kaikki on tervetullutta! ( ei kiitos kuitenkaan mitään rasistisia ääliöjuttuja,niitä en jaksa edes lukea!:)

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu