Auton vuokraus Italiassa (Milano)

Matkalainen

Millaisia kokemuksia teillä on auton vuokrauksesta Italiassa/Milanossa? Huomioon otettavaa/ yllätyksiä/ hankaluuksia tms.

6

3622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tampereelta
    • Pari kertaa vuokrattiin

      ...ja hyvin sujui. Vuokrattiin autot molemmilla kerroilla Sixtiltä, eikä siis mitään ongelmia. Suosittelen ehdottomasti. Pohjois-Italia on hienoa aluetta autolla ajeltavaksi.

    • Ilu

      Vuokrasimme 1 kk sitten auton Milanossa, vuokraamo oli Thrifty ja varaus oli tehty rentalcargroup.com nettifirmasta. Palvelu pelasi hienosti ja ajopelinä oli etukäteen luvatun Fiatin tilalla 3000 tkm ajettu uusi mersu. Auto otettiin Malpensan lentokentältä ja palautettiin Linaten kentälle. Tarjotuista vaihtoehdoista Thrifty oli edullisin. Mainittakoon vielä, että autoa hakiessamme vastapäisen Hertzin toimiston edessä oli aivan sairaan pitkä asiakasjono.

    • kummatkin hyviä

      Italiassa suurin autonvuokraukseen liittyvä kysymys yleensä se millaisin omavastuin kannattaa lähteä liikenteeseen. Parkkipaikoilla kuin muuallakin tulee helposti jos jonkinlaista kolhua pohjoisessakin. Mutta eipä kannata tolkuttomia maksaa vakuutuksestakaan.

      • Ilu

        Varsinkin nettifirmojen hinnoissa ei ole mukana omavastuun poistavaa vakuutusta. Thriftyllä auton viikkohinta nousi tämän vuoksi yli 100 eurolla. Täydet vakuutukset kannattaa silti ottaa, varsinkin Italiassa.


    • Veijo

      Ollaan aina käytetty Hertziä. Ei mitään moitittavaa ja uudet ja hyväkuntoiset autot.

      Täydet vakuutukset kannattaa todellakin ottaa. Tänä kesänä jouduimme pariin otteeseen todelliseen läheltäpiti-tilanteeseen, jotkut ajaa siellä kuin hullut. Voi tulla kalliiksi, jos täysiä vakuutuksia ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe