Auton vuokraus Italiassa (Milano)

Matkalainen

Millaisia kokemuksia teillä on auton vuokrauksesta Italiassa/Milanossa? Huomioon otettavaa/ yllätyksiä/ hankaluuksia tms.

6

3679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tampereelta
    • Pari kertaa vuokrattiin

      ...ja hyvin sujui. Vuokrattiin autot molemmilla kerroilla Sixtiltä, eikä siis mitään ongelmia. Suosittelen ehdottomasti. Pohjois-Italia on hienoa aluetta autolla ajeltavaksi.

    • Ilu

      Vuokrasimme 1 kk sitten auton Milanossa, vuokraamo oli Thrifty ja varaus oli tehty rentalcargroup.com nettifirmasta. Palvelu pelasi hienosti ja ajopelinä oli etukäteen luvatun Fiatin tilalla 3000 tkm ajettu uusi mersu. Auto otettiin Malpensan lentokentältä ja palautettiin Linaten kentälle. Tarjotuista vaihtoehdoista Thrifty oli edullisin. Mainittakoon vielä, että autoa hakiessamme vastapäisen Hertzin toimiston edessä oli aivan sairaan pitkä asiakasjono.

    • kummatkin hyviä

      Italiassa suurin autonvuokraukseen liittyvä kysymys yleensä se millaisin omavastuin kannattaa lähteä liikenteeseen. Parkkipaikoilla kuin muuallakin tulee helposti jos jonkinlaista kolhua pohjoisessakin. Mutta eipä kannata tolkuttomia maksaa vakuutuksestakaan.

      • Ilu

        Varsinkin nettifirmojen hinnoissa ei ole mukana omavastuun poistavaa vakuutusta. Thriftyllä auton viikkohinta nousi tämän vuoksi yli 100 eurolla. Täydet vakuutukset kannattaa silti ottaa, varsinkin Italiassa.


    • Veijo

      Ollaan aina käytetty Hertziä. Ei mitään moitittavaa ja uudet ja hyväkuntoiset autot.

      Täydet vakuutukset kannattaa todellakin ottaa. Tänä kesänä jouduimme pariin otteeseen todelliseen läheltäpiti-tilanteeseen, jotkut ajaa siellä kuin hullut. Voi tulla kalliiksi, jos täysiä vakuutuksia ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2015
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1883
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1773
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1421
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1389
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1265
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1229
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1112
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1066
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      963
    Aihe