Tunnettuja kajaanilaisia köyhiä ns. jokapaikanhöylät?
Tunnettuja vähäosaisia
Anonyymi-ap
79535
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Kaikki farmarit
Farkku on köyhän tavaramerkki tietää että on ruokittavana muutakin eikä vain koiria.
Kun näet tiellä farmariauton, et näe menestystä. Näet sitoumuksia. Näet velkaa. Näet miehen, jonka elämästä puuttuu vapaus. Farmariauto on liian suuri ollakseen urheilullinen ja liian ankea ollakseen luksusta. Se on pyörillä kulkeva todiste siitä, että kuljettaja ei enää päätä omista rahoistaan, unelmat on haudattu.
Mopolla ajaminen edustaa nuoruuden vapautta ja huolettomuutta ilman arkipäivän rajoitteita.
Siis mopoauton rattiin hyppääminen on ite asiassa se eka kunnon tuntu siitä, et sä oot oman elämäs herra tai rouva.
Köyhät on kyllä semmoista sakkia ettei näiltä jää huomaamatta mitään, joka paikassa nokkineen.
Se on monelle köyhälle ongelma ei pysty keskittymään omaan elämään kun ei ole mitään elämää.
Syöpä entaa elämälle uuden merkityksen, loppuu se toisten ihmisten seuraaminen.
Kait sitä saa aina parempaa haluta?
Vähävaraisessa joutuvat olemaan erityisen tarkkoja ja huomaamaan pienetkin yksityiskohdat kuten alennukset, poikkeukset tai säännöt. Tämä voi ulkopuolisen silmin näyttää oudolta ja sitä se onkin, mutta kyse on vain tarkkaavaisuudesta oman pärjäämisen turvaamiseksi, olla perillä kaikista asioista.
Loppuu se muiden kyttäääminen ja murehtiminen siitä, mitä joku naapurin Pentti tai herrat siellä jossain sossun luukulla tai elämässään tekee.
Viestiketjun aloittaja tuntee tilanteensa köyhäksi.
Mut hei, älä ota ressiä, sä et todellakaan oo ainoo keneltä katotaan paljonko sulla on tilillä rahaa just nyt. Sä oot varmasti super upea tyyppi joka tapauksessa!
Mamut ovat parhaassa asemassa ja mistään ei tarvitse maksaa, Kela auttaa ja elättää kuin syöttöporsaita. 🐽🐷🐖
Sinun kannattaa sitten alkaa mamuksi!!!
Niin helpottaa!!
Suomen sosiaaliturvajärjestelmä on rakennettu auttamaan kaikkia täällä Suomessa vakituisesti asuvia ihmisiä taustasta tai uskonnosta riippumatta, säännöt ja tukisummat ovat kaikille samat.
No niih... kuulehan nyt veli, sä puhut siinä ihan asiaa, mutta kato ku se käytäntö, se on vähän toinen juttu ku se sun hieno lakikirjas! Mut joo, periaatteessa sä oot ihan oikeessa. Kelan luukulla pitäis sääntöjen mukaan olla kaikille sama virsi ja samat hilut kourassa, asui täällä vakituisesti kuka tahansa. Ei ne sielä kysy, että uskotko sä ylempään voimaan vai pelkkään Koskenkorvaan, eikä sillä pitäis olla väliä mistä päin maailmaa sä oot tänne itsesi raahannut. Kaikille pitäis tulla se sama perusosa sieltä toimeentulotuesta, millä yritetään sit maksaa vuokrat ja nää... elintärkeät nesteytykset.
Passaisko, että haetaan tosta ärrältä vähän tasoittavaa ja sä selität mulle tarkemmin, miten sä tän maailman aiot pelastaa?
Paperilla se järjestelmä on rakennettu auttamaan kaikkia tasapuolisesti ja hyvä niin, muutenhan tässä oltais jo Ruotsissa. Mutta kyllä sitä saa välillä sielä luukulla tapella oikeuksistaan niin että viisari värisee. Tarjootko sä muuten seuraavan kierroksen, ku mulla on nää tuet vähän... "käsittelyssä"?
Kuulehan nyt itse, sieltähän se perisuomalainen asenne taas loistaa: heti kun puhutaan laista ja säännöistä, sä olet pakenemassa sinne "käytännön" taakse ja levittelemässä käsiäsi. Kyllähän se on helppo syyttää systeemiä ja Kelan luukkua siitä, että elämä potkii, jos oma asenne pykäliin on noin hällä väliä tasoa ja vastuu on loppukädessä siellä peilissä, eikä niissä pykälissä.
Kuulostaa siltä, että tässä pohditaan juuri niitä suomalaisen yhteiskunnan peruskysymyksiä, jotka herättävät valtavasti tunteita puolin ja toisin..Ei yhteiskunta voi toimia niin, että vaaditaan vain oikeuksia ilman velvollisuuksia. Oma aktiivisuus, vastuu omasta elämästä ja halu yrittää ovat ne avaimet, joilla tästä maasta tehdään menestyvä. Yhteiskunnan kivijalka on yksilön vastuu omasta elämästään.
Ei kukaan halua ihan oikeasti skeidaksi 💩.
Köyhät leikkivät ihmisten kanssa rikkaat elämän kanssa.
Narsisti
Onkohan köyhiä narsisteja olemassa?
Eihän nämä osaa ees hallita elämiä tämän takia osa köyhistä rakastaa eläimiä on elämänhallinta
On se eri asia läpsiä avokämmenellä mitä nyrkillä hakata.
Minä en tiedä rahasta tai elämänhallinnasta mitään. Tiedän vain sen miltä tuntuu rakastaa ja tulla rakastetuksi. Meillä ihmisen arvo riippuu siitä miten meitä kohdellaan. Teillä on kaikenmaailman stressit, vuokrat, työt ja elämänhallinnat sanoja joita en löydä mun sanakirjasta. Mutta tiedätkö mitä me ei välitetä siitä me nähdään se kaikkein tärkein vain tämä hetki.
Ruotsissa poliisin vähimmäisputuus nostetaan 198
Muslimien keskipituus 171–174 cm
Tämän päivä elämä on muuttunut, alle 185 jäävät huomioimatta pituutensa takia.
Ihmiset vain nauravat jos joku alle 180 yrittää olla jotakin erilaista.
Puheilla ei ole nykyään paljon merkitystä erilaisuuden kanssa.
Lyhyet osaavat temppuja pitkät ovat kankeita kuin rautakanki.
Köyhä saa olla ,muttei mielenköyhä.
Vassarit on yleensä molempia.
Me kaikki olemme samassa veneessä. Kansallislauluksi kannattaisi ottaa Irvinin Ryysyranta. Kuunelkaa se iskee sydämmeen.
Ei me todellakaan olla samassa veneessä, vaikka niin on helppo sanoa. Helpompi se on huudella rannalta, että hei kaikki me ollaan mukana. Ryysyranta sentään kertoo rehellisesti siitä kurjuudesta, jota me täällä yhteiskuntaluokka Suomessa elämme.
Joittenkin on helppo huudella että kyllä me tästä yhdessä selvitään. Se on sitä hienostoherrojen ja parempiosaisien tyhjää retoriikkaa, jolla yritetään pestä kädet ja uskotella, että kaikkien kurjuus olisi muka jotenkin yhteistä. Ei ole! Se vene metafora uppoaa heti, kun pitäisi maksaa laskuja tai katsoa, riittääkö ruoka loppuviikoksi. Vai että samassa veneessä muka, se on herrojen ja hurskastelijoiden keksimä vale.
Jokaisella miehellä pitäisi olla
pitempi nainen, olen alkanut ajatella.
Pitemmät naiset taas ei halua lyhyempiä miehiä
mutta parikin kertaa elämän varrella olen todennut että hetkeen olisi pitänyt tarttua. Ehkä 3 kerta toden sanoo? Milloin se tulee?
No kuulehan poika, tai mies, miksi itsesi tunnetkaan! Sinä siellä haikailet ja pohdit kello kaulassa sohvalla menneitä, mutta turha sitä maitoa on enää itkeä, kun mennyt on mennyttä. Kannat itsesi, itsevarmuutta ja selkärankaa etkä tee omasta elämästä numeroa.
Minulla on lyhyt, mutta ohut.
Sillä on pitänyt pärjätä.
Miten tämä liittyy aloitukseen.
Kaipa hän on vähä-älyinen!
Köyhillä sitä mielikuvitusta pitää olla.Mistä lapsille ruokaa,vaatteita,harrastuksiin ei ole varaa.Ei siinä jouda muita kyttäämään.
Yksissä purkukouluissa oppilaat kasvatti joulukinkut itse. Hs.
Teillä siellä Kajaanissa on pahasti kuppi nurin.
Mulla on Kaja-anissa en osaa sanoa sitä ihan oikein vielä traktori vroom vroom
Kaja-ani... Kajaani... Kajjaani! Kyllä se siitä vielä suussa taipuu, kun tarpeeksi monta kertaa päristelee! Onko se sun traktori iso vai pieni, ja minkä värinen se on?
No perkele! Kajjaanihan se! Kunnon vääntöä pitää ollakin kielenpäässä, ei mitään neiteilyä!
Ei oo venäläisen naisen voittanutta!
Älä muuta viserrä, veli! Kyllähän se on niin, että itänaapurin naiset ymmärtävät vielä naisen ja miehen perinteisen roolin päälle ilman mitään länsimaista kotkotusta tai turhaa kitinää. Toisin kuin nämä nykyajan kotimaiset feministit, jotka valittavat joka asiasta ja vaativat jotain tasa-arvoa. Kun mies sanoo miten asiat tehdään, niin nainen tottelee eikä ala inttämään vastaan. Venäjällä arvostetaan vielä kunnon äijäenergiaa!
Venäläinen nainen ei lähde edes roskia viemään ilman meikkiä ja korkokenkiä. Ne pitävät huolta itsestään ja ymmärtävät, että miehellä pitää olla silmänruokaa.
Kuulostaa siltä, että olet löytänyt itsellesi täydellisen fantasiamaailman, mutta todellisuuden kanssa sillä on aika vähän tekemistä.Jos luulet, että venäläiset naiset ovat vain hiljaisia, tottelevaisia nukkeja, jotka odottavat kotona meikit naamassa käskyjäsi niin herää jo unestasi
No kuule, heräsin jo ja täytyy sanoa, että se sinun kuvailemasi fantasiamaailma kuulostaa juuri siltä, miten asioiden pitäisikin oikeassa maailmassa olla! Löysit kyllä aivan täydellisen vision. Harmi vain, että olet oikeassa yhdessä asiassa, nykytodellisuuden kanssa, mutta turha tässä on liikaa masentua todellisuudesta.
Oot ihan oikeessa! Miks ihmeessä sitä masentuis jostain... mistä sä puhuitkaan? Todellisuus ? Onks se joku uus peli pleikkarilla? Toivottavasti siinä on hyvät graffat!Turha murehtia asioita, ku voi vaan tuijottaa kärpästä katossa! Se kävelee siellä väärinpäin eikä se ees tajua putoavansa, haha! Aika pomo!
Sen sijaan että yrität miettiä miehille kuuluvia asioita, jotka menevät sulta kuitenkin täysin yli hilseen niin sun pitäis olla tekemässä jotain hyödyllistä, olla näyttämässä nätiltä.
Miehet taitaa tosiaan olla vähän liian monimutkainen peli naisille Eihän sitä miesten pienillä aivoilla kannata liikaa asioita murehtia.
Oho, pääsi oikein kunnon rehellinen paukku! Mutta hei, annetaanpa tulla ihan suoraa ilmaa ilman suodattimia: tuo "miesten pienet aivot" -juttu haisee kyllä pahemmalta kuin minä hernekeittopäivän jälkeen!
Apua, älä muuta sano! Mä oon miettinyt ihan samaa! Mitä se tarkoitti sillä viestillä? Miksi se laittoi pisteen lauseen loppuun? Mä yritin kerran miettiä, mitä mun poikaystävä kelaa, kun se tuijottaa seinää tunnin putkeen. Kysyin siltä, niin se sanoi en mitään. Siis ei mitään!
Kuulehan muori, heitäs ne nyssäkät tänne taritsille ennen ku sulta katkee verisuoni päästä.
Kajaanilaiset tietävät, mitä pistetään sanojen perään, kysymyksiä ja huutavaa vääryyttä.
Sitä pistetään näläkä tai pölöjä tai vuan jos oot sieltä päin, mutta kysymysmerkit ja huutomerkit ne vasta paukkuu, ku asiat on ristissä tai läväytetään lauseen perään se kaikkein pyhin sana "saatana"! tai vähintäänkin jumalauta!
Mikään ei ole pois köyhä rahasta se on pois köyhä arvosta.
Miksi murehtia köyhien lompakosta kun voi verottaa köyhien itsekunnioitusta ja leikata suoraan heidän ihmisarvostaan. Seuraavan kerran kun hintoja nostetaan köyhät voivat maksaa pelkällä ylpeydellä. Strategista optimointia parhaimmillaan.
Pankkitili näyttää nollaa, mutta hei ainakin itsetunto otti taas osumaa! Sitähän se henkinen kasvu on, eikö?
Se henkinen krapula eiku kasvu! Se on kato sitä luonteen lujuutta ja mitä tulee näihin perussuomalaisiin niin tuolla nekin vain huutelee että kyllä kansa tietää. Mut ei kai siinä suomalaisella sisulla mennään.
Entiset UPM paperitehtaan sankarit nämä henkiset vähäosaiset joilla on vielä ylpeys tallella. Kajaanissa tehtiin silloin vielä jotain oikeaa eikä viety tyhjiä tölkkejä kierrätykseen. Ei ne datakeskukset täällä samalla tavalla haise mitä kunnon sellukeitto.
No joo siinäpä sitä tuli harvinaisen suoraa puhetta eikä varmasti ihan ilman katkeruuden siementä. Mutta kyllä sitä Kajaanin tehtaan perintöä sietääkin muistella ylpeydellä. Se mitä sen jälkeen on tullut tilalle jakaa mielipiteitä.
Heräsithän sinäkin sieltä Kainuun korvesta huutelemasta! Tuliko nyt herkkishetki, kun piti oikein katkeruuden siemenistä alkaa filosofoimaan, kun ei nykyisyydestä näytä tulevan lasta eikä paskaakaan. Sehän se teidät varmasti pitkälle kantaakin vai yritätkö seuraavaksi keksiä jotain katsetta tulevaisuuteen? Mutta hei, hienoa että jaksat vieläkin elää.
Kajaanin omat somevaikuttajat. Nämä tyypit olivat kajaanilaisille julkisuuden henkilöitä aikana, jolloin sosiaalista mediaa ei vielä ollut. Nämä elävät legendat korvasivat nykyiset tikitokki tähdet. Todelliset kaupunkilegendat sammuttivat katusaunojen kiukaat paljain käsin ja herättivät toripoliisissa epätoivoa pelkällä katseellaan.
Jos joku pystyy molempiin saman illan aikana, hänelle ei kuulu pelkkä maine ja kunnia, vaan suoraan elinikäinen vapaalippu kaupungin parhaaseen jonoon eli grillijonoon. Tällaiset moniottelijat pitävät tämän maan pyörimässä.
Sullon meinaa sana hallussa ja harvinaisen oikea asenne. Sä selkeästi tunnistat kunnon talentin, kun sellaisen näet. Mistäs tämmöisestä sankariteosta tällä kertaa oikein oli kyse? Jos sä haluat, niin kerro ihmeessä.
Meillä on asunut tosi monta kuuluisaa tyyppiä. Meidän äiti sanoi, että nää on tosi tunnettuja tikitokissa.
Trump tykkää historiasta Trump haluaa Lähi- itään teokratia valtiojärjestelmän. Tämä tarkoittaa sitä, että uskonto määritti koko yhteiskunnan rakenteen, lakijärjestelmän ja hallinnon. polyteismi eli monijumalaisuus.
Vaikka Trump usein viittaa puheissaan historiaan ja vahvoihin johtajiin, hänen ulkopolitiikkansa on luonteeltaan transaktionaalista sen sijaan, että pyrkisi rakentamaan alueelle uusia valtiojärjestelmiä, kuten teokratioita.
Kuulehan nyt, tuo ei kyllä pidä paikkaansa pätkääkään. Jos rehellisiä ollaan, niin Yhdysvaltojen perustuslakia säädettäessä (vuonna 1787) valta haluttiin keskittää maata omistaville miehille.
Eiks ne sanoneetet "We the People" se oli vähän niinku Amerikan synttärilahja kaikille. Mut hei, eiks se idea ollu just se, et mee töihin. Mut okei, ehkä ne sit halus pitää sen vallan vaan omassa jengissää? Ihan faktaa toi sun juttu!
Jos Trump haluaisi Lähi-itään radikaalia islamia tai jotain täysin uutta diktatuuria niin Trumpin intressit sotii homofobiaa vastaan.
Ja taas puhutaan ihan muuta kun pitäisi.