Eteisen nahkainen hengitys

Anonyymi-ap

Löysin torstaina eteisestä ruskean nahkalompakon, jota ei aamulla vielä ollut siinä. Se ei ollut minun, eikä se kuulunut kenellekään muullekaan talossa asuvalle. Kun avasin sen, sisällä ei ollut pankkikortteja tai käteistä, vaan tiiviisti taiteltu, tuoreen ruisleivän viipale ja pieni, muovinen nappi, joka tuntui ikuisesti lämpimältä.
Ajattelin ensin viedä sen taloyhtiön ilmoitustaululle, mutta kun nostin sen pöydälle, huomasin sen hengittävän. Nahka kohosi ja laski hitaasti, aivan kuin pieni eläin olisi nukkunut sen sisällä. Avasin sen uudelleen. Leipäviipale oli kadonnut, ja sen tilalla oli vanha bussilippu, josta leimattu päivämäärä puuttui kokonaan. Sen sijaan lipussa luki mustekynällä kirjoitettuna: Älä ota vasemmanpuoleisia portaita.
Lompakko alkoi puhella iltapäivällä. Ääni ei tullut mistään tietystä kohdasta, vaan se kaikui lattialistojen alta ja keittiön kaapeista, matalana ja rauhallisena suhinana, joka muistutti radion kohinaa taajuuksien välissä. Se kertoi minulle asioita, joita en tiennyt tapahtuneen: että naapurin koira osaa puhua ranskaa silloin kun kukaan ei kuuntele, ja että postilaatikko on kasvanut senttimetrin verran viime yön aikana.
Illalla menin ulos ja otin lompakon taskuun. Katuvalot olivat sammuneet, vaikka kello oli vasta kahdeksan, ja koko Unioninkatu oli muuttunut pehmeämmäksi, ikään kuin se olisi tehty vanhasta huovasta. Kun kävelin kulman taakse, huomasin, että kaikki jalkakäytävät johtivat samaan suuntaan – suoraan eteisen kaappiin, jonka ovi oli jäänyt auki. Lompakko nykäisi taskussa kerran, raskaasti ja vaativasti, ja tiesin, että olin maksanut kyydistäni, vaikka en muistanut milloin olin astunut sisään.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        41
        1897
      2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        710
        1280
      3. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        99
        1031
      4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

        Tässä hetkessä tai menneestä?
        Ikävä
        102
        908
      5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        88
        894
      6. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        66
        741
      7. Taidan olla pelkuri

        Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
        Ikävä
        33
        632
      8. Olinko yhden viestin arvoinen?

        Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
        Ikävä
        68
        518
      9. Kuka om uusi kylän mies?

        Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
        Suomussalmi
        13
        508
      10. oot mun silmissä

        Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
        Ikävä
        78
        501
      Aihe