Radio Suomipop

Marko__

Miksei Radio Suomipop kuulu enää Mikkelissä?

Ei kai ole kuulunut enää koko tämän vuoden puolella, vaikka ko. kanavan nettisivut väittävät Mikkelissäkin kuuluvan vanhalla taajuudella.

Laitoin kyselyäkin sinne, mutta vastausta ei ole kuulunut, joten kyselenpä tietäiskö täällä joku tarkemmin..

13

2568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • energy

      NRJ-Energy hävis savonlinnasta,oisko sama vika??

      • NRJ Staff

        NRJ kuuluu kyllä edelleen Savonlinnan alueella taajuudella 105,2. Toimilupaa Mikkeliin haetaan jälleen seuraavan kerran kun ne tulevat jakoon eli vuonna 2006. Siihen asti NRJ:tä voi yrittää kuunnella Mikkelissä joko netissä osoitteessa www.taajuus.fi tai sijainnista riippuen Savonlinnan taajuudella 105,2 tai Lappeenrannan taajuudella 96,5.


    • riia

      Jos et saa normaalin radiosta kuulumaan niin kuuntele netin kautta siellä kuuluu ainakin www.taajuus.fi

    • tytsy

      ihmettelyt tätä asiaa, kun ei ole pariin kuukauteen kuulunut, sitä ennenhän siellä oli hirveesti katkoksia kuuluvuudessa... sinänsä harmi ettei kuullu kun sieltä tuli minun mieleistä musiikkia. ois kiva jos joku tietäis paremmin että miks ei kuulu suomipop???

    • nousjo

      Suomipopin 96.2 MHz Mikkelin lähetin ja Mäntyharjun 93.0 MHz lähetin ovat olleet jo pitkään virrattomina, eivätkä ole Metroradion aikoina koskaan toimineet luotettavasti, mm. linkkiyhteys on ollut ajoittain poikki yli viikonlopun ja lähetetty pelkkää kantoaaltoa. Ilmeisesti lähettimistä vastaava Digitakin on jo kyllästynyt, ja sammuttanut lähettimet kokonaan. Ainakin 96.2 MHz:n lähetin on Digitan tiloissa, Majavedellä. Ilmeisesti myöskään 93.0 MHz:ä ei voi lähettää, jos 96.2 MHz:ä ei lähetä, ohjelmansiirtoyhteyden releointitoteutuksen vuoksi. Em. taajuuksien toimiluvan omistaa Samuli Aaltonen Tmi, joka ilmeisesti vieläkin vuokraa lupaansa Metroradiolle, (ex. Metromedia),joka on siis käyttänyt taajuuksiansa Suomipopin lähetyksiin) ja toimiluvan haltija edelleen tilittänee Digitalle lähetinvuokrat sun muut. Kyseinen herra on tietääkseni kuultu äänessä myös Radio Suomipopilla. Ilmeisesti nyt tuossa monimutkaisessa ketjussa on joku byrokraattinen kiemura, jota me tavalliset kaduntallaajat emme tiedä, mutta voimme vain arvailla. Sen ihmeemmin Radio Suomipop, kuin myöskään Radiomies Aaltonen eivät vastaile asiaa koskeviin tiedusteluihin, joka syvästi harmittaa. Luultavasti Radio Suomipop ei enää palaa Mikkeliin ainakaan tuolla taajuudella, jos koskaan.

      • Marko__

        Kiitoksia tiedoista, harmittava juttu.

        Onneksi sentään tuo nettilähetys kuuluu, täällä opiskelupaikkakunnalla sitä on tullut kuunneltuakin, mutta eipä oikein auta Mikkelissä, kun ei autossa vielä nettiyhteyttä ole ja kotona ei modeemia siihen viitsi käyttää..


      • nousjo
        Marko__ kirjoitti:

        Kiitoksia tiedoista, harmittava juttu.

        Onneksi sentään tuo nettilähetys kuuluu, täällä opiskelupaikkakunnalla sitä on tullut kuunneltuakin, mutta eipä oikein auta Mikkelissä, kun ei autossa vielä nettiyhteyttä ole ja kotona ei modeemia siihen viitsi käyttää..

        Jos olosuhteet sallivat voit yrittää vastaanottaa sitä kotona ns. pystydipolilla esim. Jyväskylän 104.9 MHz tai Varkauden 91.0 MHz:ä taajuudelta. Tosin liikkuvassa autossa vastaanotto ei varmasti onnistu.


    • vakikuuntelija...

      enpä kyllä ole asiaa sen kummemmin murehtinut koska, kuten aiemminkin mainittiin saat sen kuuluviin www.taajuus.fi sivustosta.
      olen itsekkin sinne pariin otteeseen laittanut palautetta mutta eipähän tuo ainakaan vielä ole luultavasti ruvenna kuulumaan.

    • Pommitus

      Jos oikein urakalla sinne laittaa palautetta, että haluamme ehdottomasti suomipopin kuulumaan mikkelissä. Niin ennen pitkää ne kyllästyy ja tekee asialle jotain.

      Siis suomipopille mahdollisimman paljon meiliä. Asiasta että radio kuuluisi mikkelissä. Hyvät perustelut ovat myös tärkeitä. Itsekkin on lähettämässä sinne jo toista meiliä. Kun kuuluvuudelle mikkelissä ei ole mitään tapahtunut.

      RADIO SUOMIPOP MIKKELIIN TAKAISIN JA HETI !

      • ex-lukija

        MLI:n paikallislehti Länsi-Savo vaan ilmoittaa edelleen, että Suomipopin taajuus toimisi.. ihme takapajula tää Mikkeli, vai onko vika lehdessä..luulen niin... Länsi-Savoon ei voi luottaa, ainakaan kaikissa tapauksissa. Mut suomipop takaisin JEES!!


    • nousjo

      Tässä asiassa pitää nostaa kissa pöydälle, jos taajuudella 96.2 MHz:ä ei ala Mikkelissä pian Suomipopin lähetystä kuulumaan, tai sitten se täytyy jossain lukea että Suomipop on lopettanut Mikkelissä ja taajuudet ko. aseman sivuilta silloin _täytyy_ poistua. Tähän aiheeseen voi liittyä jotain salailua, kun mikään ketjun taho ei anna minkäänlaista informaatiota.

    • Marko__

      Varmaan Länsi-Savon lukijat lienevät jo huomanneetkin uutisen, mutta laitanpa tänne, kun kaikki eivät varmaan sitä lueskele... Laitoin nimittäin juttuvinkin aiheesta ko. lehdelle ja vastaus tulikin kiitettävän nopsaan:

      "Lehdessämme oli pieni asiasta kertova juttu torstaina 4.8. Siinä todettiin lyhyesti, että Suomipopin lähetykset ovat toistaiseksi loppuneet Mikkelin ja Mäntyharjun alueilla. Syynä on se, että Suomipopin omistama yhtiö ei ole päässyt sopimukseen alueen toimilupaa hallinnoivan Samuli Aaltosen kanssa.
      Suomipopin omistaman Metroradion toimitusjohtaja kertoi, että kanavalle ollaan hakemassa uutta toimilupaa, mutta lupakäytäntöjen takia kanava on mahdollista saada taas kuulumaan aikaisintaan vuoden 2006 lopussa.

      Uutisoimme ilman muuta asiasta, jos siihen tulee uusia käänteitä."

      Eli tämmöistä.. Ikävä juttu.

      • ei voi mitään

        Mikkeli nyt vaan taas osas näyttää miten perseestä se on !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6904
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3806
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3498
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3445
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2949
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2654
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1854
    Aihe