Sähkölaivatko suomen tulevaisuus?

Anonyymi-ap

Tässä esimerkki keskikokoisen laivan energian tarpeesta 4000 km matkalle sekä akuston viemä paino.

Kokonaispaino (2300 MWh)KuvausPelkät akkukennot (NMC)n. 250 Wh/kgn. 9 200 tonniaKorkean energiatiheyden kennot (esim. sähköautoissa).Pelkät akkukennot (LFP)n. 140–160 Wh/kgn. 14 400–16 400 tonniaYleisin akkukemia suuren mittakaavan varastoissa (pitkäikäinen ja turvallinen).Koko konttijärjestelmä (BESS)n. 100–130 Wh/kgn. 17 700–23 000 tonniaSisältää kennojen lisäksi telineet, kaapeloinnin, ohjausyksiköt, jäähdytysjärjestelmät ja konttien kuoret.

Paljonko jää kuormatilaa? Aika utopistinen ajatus, jo pelkästään latausaika julmaa luettavaa. Tämä siis vasta keskikokoisen laivan tarve. Eikä tuo 4000 km ole kuin esimerkin laskentaan. Todellisuudessa matka paljon pidempi. Pelkillä pohjoismaiden lauttojen sähköistyksellä ei miljardeja tehdä. Paljon puhetta mutta ei osata laskea.

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Puhut miljardien tekemisestä mutta eikö sähköistymisessä kyse ole ensisijaisesti fossiilisen polttoaineen käytön vähentämisestä ja ilamstonmuutoksen kin hidastamisesta?
      Jos ajatellaan pelkästään Itämeren edestakaista laivaliikennettä niin tyypilliset yhdensuuntaiset ajoajat ovat vajaa 30 h Saksan reitillä, noin 12 Hki- Tukholma ja Turku- Tukholma reiteillä, suunnilleen sama Naantali- Kapelskär- reitillä, 2- 2,5 h Hki- Tallinnna ja jotain 4 h Vaasa- Uuumaja reiteillä.
      Em. reittejä ajaessaan alusten käyttämät konetehot ovat luokkaa 15000- 40000 kW.
      Kyllähän se ainakin toistaiseksi mahdollisella akkutekniikalla on tekemätön paikka laittaa ko. alukset ajamaan sähköllä.
      Esim. Saksan reitille on Finnlines jo tilannut uudet alukset eikä niihin ole sähkömoottoreita suunniteltu.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Voihan asiaa lähteä purkamaan vaikka ajatuksella Helsinki- Tallinna- välin liikennöinnistä sähköllä. Kun nykyiset laivat ajavat matkan noin kahdessa tunnissa suuntaansa noin 28000 kW teholla niin yhdensuuntaisella ylityksellä energiaa tarvitaan 56000 kWh verran ja jos akun energiatiheys olisi 250 Wh/kg 56000 kWh:n akku painaisi minimissään 225 tonnia. Edestakaiseen matkaan tarvittaisiin akkuja yht.kapasiteetiltaan min. 112 MWh ja painoltaan 450 tonnia. Ei sinänsä painon puolesta mikään ihmepaino keskisuureen laivaan kun huomioidaan ettei siinä olisi painona eikä tilaa viemässä polttomoottoreita ja polttoainetta säiliöissä satoja tonneja. Miten olisi sitten latausten vaatima aika, tuskin siinä nykyisiä aikatauluja kyettäisiin ylläpitämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      55
      1129
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      1061
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      114
      1022
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      920
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      93
      884
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      735
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      26
      675
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      191
      652
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      68
      639
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      617
    Aihe