Minulla on ammatti. Olenko jatkossa työtön kun olen (kesä)lomilla yliopistosta, onko mahdollisuus saada työmarkkinatukea tms. korvausta jos en saa töitä kesäksi?
Kysymys kuin kala
Töhtöri
10544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Koska olet kirjoilla yliopistossa olet opiskelija etkä saa työmarkkinatukea vaan opintotukea.
Opintotukea maksetaan yliopistossa 9 kk vuodessa, siltä ajalta kun opiskellaan. Tässä oli kysymys lomista, kuten tarkkaavaisena ihmisenä huomasitkin.(?)
Mutta olet myös kesällä kirjoilla eli olet opiskelija etkä siis saa toimeentulotukea. Tarkotus olis että tekisit töitä. Tai vaihtoehtoisesti voit suorittaa kursseja myös kesällä, jolloin saat myös kesän ajalta tuen.
loma tai ei. Asialla ei ole merkitystä. Jos olet oppilaitoksen kirjoilla, olet opiskelija, siis vuodenajasta riippumatta. Tällöin kaikki tukesi ja avustuksesi määräytyvät opiskelijastatuksesi mukaan. Työtön et sanan varsinaisessa merkityksessä ole, vaikka kuinka olisit työtä vailla kotona makaamassa. Toki voit keväällä irtisanoutua opinahjostasi ja ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi työvoimatoimistoon. Sitten vaan pääsykokeella lunastat taas opiskeluoikeutesi syksyksi. Ei kai mikään estä menettelemään tällä tavalla.
saada toimeentuloa...
Kiitos teille molemmille vastauksista. Outoa vain, että tukea ei tipu elämiseen ja työtön ei olla vaikka koulua ei ole ja töitä täytyy hakea. :D
siis toimeentulotukea =).....Mä olen ainaki saanut sitä kesäisin jos on ollu tarvis..
Mutta täytyy olla työttömänä työnhakijana työkkärissä (l. työtön), että sossu myöntää tukea.
Opiskelija on ihmeellinen otus. Se ei päättäjien mielestä tarvitse lomaa eikä sen tarvitse oikeastaan syödäkään. Jos se ei saa kesäksi töitä, se parhaassa tapauksessa katoaa kolmeksi kuukaudeksi ja palaa syksyllä opintotuella "elävien" kirjoihin.
Se se vasta ihme otus onkin. Sen ei omasta mielestään tarvii tehdä mitään, mutta ruokaa pitäisi silti saada, sekä asunto ja vähintään vielä TV ja kaljaa lisäksi.