Nyt on sitten kaikki nähty, takavuosien verenpunainen kommunisti vaikuttaja on kirjoittanut kirjan Suomen ja Neuvostoliiton käymästä sodasta, onko ajoitus sattumaa ja onko painoksen rahoittajasta tietoa?
Sotakirja
Anonyymi-ap
47692
33Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Niin kääntyy takki, ja kääntyy takki...
onneks ei kommunistinen propaganda kiinnosta niin paljoa että lukisi kenestä on tehty sotasankari tässä...
Putinin sotakassa alkaa olla tyhjä, kaikki nukkuvat kätyrit pannaan tekemään rahaa kaikin keinoin.
Lueskellette kauppa-autonne porttauksesta päätellen vain enimmäkseen niitä srimad bhagavatameja
Kirjassa on varmaan yksityiskohtainen selostus Stalinnin syntymäpäiväjuhlaparaatista torvisoittokuntineen Helsingissä? 🎺🎷🥁🚩
Ja se irvokkain yksityiskohta: tämä teos julkistetaan Rukajärvi- keskuksen tiloissa, kyllä veteraaneja häväistään taas kommunistien toimesta.
Outo juttu miten Rukajärvi - keskus manipuloitiin tämän aikansa punaisimman " liiton miehen" tukihommiin.
Kuka kirjoitti? Eli kirjoittajan nimi? Kirjan nimi?
Kukas se tuommoinen takavuosien verenpunainen kommunisti mahtaa olla?
Ensimmäinen salawettu matu.
Rauta- R...e
Rautaa rajalle?
Onko se lurkkaillut keiteleensuunnalta
Saadaan äänestää ketä itse halutaankin äänestellä, ei toi historiaa tutkiamaankaan johdattelu yhtään mitään sekoita.
Kommunismi on demokratian ja ihmisoikeuksien vastainen liike.
Niin kuin oli myös kansallissosialismi.
Sukulaisia keskenään.
Kyllähän tuo tiedettiin mutta mitäs ne kolme tahoa ovat aina kuin tukevinaan sitä kaikkea, vai oliko specifismi niputtanut kaikki samaan pilkkilauttaseen.
Jonoissa kulkemisen syy pissittääkö muka aina samaanaikaan vai mikä jauhonen. Ajolinjassa entisienkinkö vielä vaikutusta. Ei ole minunkaan tehtailta ne.
Tietääkö muutamien kommenttien kirjoittaja itsekään, mitä tarkoittaa?
Suomen ja Neuvostoliiton käymän sodan aloitti jälkimmäinen tavoitteena Suomen valtaaminen.
MIssee siitä sotakirjasta kerrotaan eli ilimotellaan? Jotta voi paremmin perehtyä asiaan. On muuten umpimähkäistä kommentoida.
Niin ja ensinhän yhteiskuntia yleensä aina riivaavat sisällissodat mutta onhan tuossa ollut jo pandemioitakin välillä ja sitten jos jotain jäljelle jäänyt niin niistä syntynee sitten uusi sukupolvi jonka pirimetkuja ks milloin mitäkin ylinarsistista turhanpäiväistä egoistisuutta sitten viihdykkeenä ihmetellä
Perjantaina Rukajärvi keskuksessa Kiuruvedellä perjantaina, paikallisradiossa mainoksessa kerrottiin.
Ei Suomessa ollut sisällissotaa, -18 oli vapaussota: irti Venäjästä!
Ei taida Rauno olla venäjämielinen?
Isänsä oli hurja jätkä 7. pp-pataljoonassa, ryssää meni lakoon kuin heinää äkeen alla.
Äkeen?
Heinää kaadetaan viikatteella tai niittokoneella.
Ei se kaikkia saanutkaan kaadettua. Valitettavasti.
Jos kaikki kommunistit olisivat jääneet pois rintamalta 1939 - 1945 eivät tässä päätään aukovat heinäpäät asuisi vapaassa maassa. He olisivat nyt Ukrainassa sotimassa äiti Venäjän puolesta. Kunnioittakaa sotiemme veteraanien muistoa. Suomalaiset taistelivat sodissa itsenäisen Suomen puolesta. Sama kuka kirjoittaa kiuruvetisten sotahistoriaa. Pääasia, että joku kirjoittaa.
Historiaa voidaan tulkita eri tavoin, riippuen tulkitsijan lasien väristä, tässä tapauksessa katkeran punaisten.
Mitähän vaikuttaa kirjoittamiseen, että Raunon isä oli kersanttina rajuissa taisteluissa Kis kis kukkuloilla ja Eldanka-järvellä?
Eipä sitä ole mun tietääkseni tähän mennessä missään kirjotettukaan.
Itäistä vihollista vastaan taisteli koko Suomi monella eri tasolla, etummaisesta rivimiehestä diplomaattiin.
Suomalaisia yhdisti pelko Venäjän vallan alle joutumisesta. Veteraanikäsityksen mukaan jopa kommunisteiksi haukuttujen mökkiläisten keskuudessa tajuttiin, että Venäjä aikoi miehittää Suomen - ja Venäjän vallan alle ei haluttu joutua.
Siitä pelosta ja taisteluhalusta syntyi talvisodan henki.
Toisaalta on sanottu myös, että suomalaiset kommunistit eivät olleet luopuneet talvisodan alettua näkemyksistään, ainoastaan sanoneet irti suhteensa ihannemaahansa, koska katsoivat tämän pettäneen aatteensa ja periaatteensa rupeamalla fasistien (Hitler) kumppaneiksi ja imperialisteiksi. (Wolf Halsti, Muistelmat II)
Halsti toteaa muistelmissaan myös erään Raunistulan sällin sanoneen hänelle talvisodan alettua:
"Ryssä näkyy olevan ryssä, vaikka sosialismissa paistaisi."
Armeijakaveri Rauno on isänmaallinen mies.
Isänmaallinen kommunisti? Yhtä harvinainen kuin kanan hampaat, ehdottomasti tallennettava museoon.
Mikähän lienee ollut aikoinaan syynä siihen että paikallistasolla isona pomona päsmäröinyt kirjailija yhtäkkiä häipyi kermanvärisellä Samarallaan puolueen hänelle järjestämään näennäisvirkaan toiselle paikkakunnalle?
Samaa minäkin ihmettelin lakkasi näkymästä paikallisaviisissa ja katosi yhtäkkiä muutenkin kokonaan, kansakoulupohjalla johonkin puolueen näennäisvirkaan.
Yritin minäkin paikallisilta kommunisteilta kysellä miksi puolueen jykevä komeetta yhtäkkiä vaikeni ja katosi paikkakunnalta, eipä tullut minkäänlaista vastausta.
Paljonhan täältä on lähtenyt, ja lähtee edelleen...
Onko kyse Ohto Manninen: Suomi, Neuvostoliitto ja kylmä sota
vaiko W. E. Tuompo ja V. A. M. Karikoski, KUNNIA - ISÄNMAA : Suomen ja Neuvostoliiton sota 1939-40
vaiko sittenkin Antero Holmila: Suomalaisten kylmä sota
Vaiko joku muu paikallinen verenpunainen kommunisti?
Nythä mie tiijänkii se ol se verenpunainen Rauno Jääskeläinen: Unohtunut pataljoona – Sissipataljoona 2.
Näyttää että valmista tekstiä on lainattu muilta ja mukailtu hieman alkuperän hämäämiseksi, mutta aatesuunnan tapahan on aina ollut muutenkin muokattu ja mukailtu " totuus".
Eiköhän ole niin että jos aikoo historiasta kirjoittaa tänä päivänä lainauksia löytyy joka kirjasta jos aiheesta on aikaisemmin kirjoitettu. Kirjan lopusta löytyy lähdeaineisto niin kuin asiaan kuuluu.
Lainattuihin kohtiin merkitään pienellä numero, vaikkapa niin kuin
merkitään neliön tai kuution määrä osoittavaan metrimäärään esimerkiksi 5 m² tai 5 m³.
Lähde löytyy luettelosta samalla numerolla.
Olipa tuplaykkösen aatesuunta mikä tahansa niin kirjoittaa osaa. Viimeisinkin kirja on sotakirjaksi todenperäistä luettavaa. Tosin kiuruvetisten suuhun on laitettu joitakin Tuntemattomassa sotilaassa taistelijan suusta tulleita kommentteja.