Orpon hallituksen on toimittava, sillä dieselin litrahinta on noussut jopa yli 2,5 euroon. Näin jyrähtää kuljetusala. ”Jakeluvelvoitteen alentaminen voisi laskea dieselin hintaa arviolta noin 15 senttiä litralta nopeasti. Myös polttoaineveron alentamista on tarkasteltava vakavasti, vaikka julkisen talouden tilanne on haastava”, sanoo SKAL ry:n toimitusjohtaja.
Suomen kuljetusala on vaarassa, varoittaa alan edunvalvoja, Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry.
”Dieselin litrahinta nousi syyskuun alussa paikoin yli 2,5 euroon. Taso on monille yrityksille kestämätön. Kun polttoaine muodostaa merkittävän osan kuljetuskustannuksista, hinnan nopea nousu syö kannattavuuden hetkessä”, toimitusjohtaja Anssi Kujala kirjoittaa SKAL ry:n blogissa.
”Kuljetusyritysten tilanne on jo valmiiksi vaikea. SKALin barometrit osoittavat, että alan kannattavuus on pitkän aikavälin keskiarvon alapuolella. Kun dieselin hinta nousee muutamia kymmeniä senttejä litralla, vaikutus yrityksen tulokseen voi olla ratkaiseva.”
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/2ec8eeca-1c2e-4e88-a17b-4bdeb4b8f738
Miksi persuja ei huoleta nyt ollenkaan .... ? Viime hallituskaudella ne huusivat
asiasta kurkku punaisena.
Karmea lukema huoltoasemilla. Nyt tulee jyrähdys Orpon hallitukselle
11
<50
Vastaukset 11
- Anonyymi00001
Pensa-Maukka on ihan hiljaa nyt, koska PS on hallituksessa.
- Anonyymi00002
Herrat tilaa sitten kuljetukset "halpa maista" kuten esim. Alexander Stubb, edestakainen charter-lento Turkkiin ja takaisin 7.–8. heinäkuuta maksoi yhteensä 77 694,50 euroa.
- Anonyymi00003
Stubb "sopeuttaa".
- Anonyymi00004
Ei ole.
Poliittinen,tai puolueriipuvainen asia. Kotimaan politiikka ei voi mitenkään vaikuttaa öljyn maailman markkinoitten hintaan.
Jos öljyn hinta on korkee, korkee se löpönkin hintavon sitten pumpulla.
Suomessa kun ei ole ensimmästäkään öljyn porauspumppua, maaperässä ei ole öljyä. Kaikki on tuontitavaraa. Snadi bioöljyn tuotanta ei merkitse yhtään mitään tassa vaiheessa.
=DW=- Anonyymi00010
Suomeen tulee Norjasta suurin osa öljystä, niin
hiukan ihmettelen noita puheita, että hintaan ei
voi vaikuttaa. Hormuzinsalmi ei ainakaan siihen
hintaan vaikuta. - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Suomeen tulee Norjasta suurin osa öljystä, niin
hiukan ihmettelen noita puheita, että hintaan ei
voi vaikuttaa. Hormuzinsalmi ei ainakaan siihen
hintaan vaikuta.M i t ä !
- Anonyymi00005
Fossiilinen polttoaine sinnittelee, siksi siirrytään sähköön kuten Norjassa, vie aikansa.
- Anonyymi00006
Eikös kuljetusfirmat saa ottaa kaikki kuljetuksien polttoaine menot poistoina verotuksessa? Ja voivat lopettaa edestakaisin veivaamisen teiden päällä tyhjillä rekoilla.
- Anonyymi00007
Aika vähän on Suomen poliitikoilla pelimerkkejä globaaliin markkinatalouteen.
- Anonyymi00008
Miten ruotsalaisilla sitten on? Siellä helpotetaan ja autetaan kansan osaa.
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Miten ruotsalaisilla sitten on? Siellä helpotetaan ja autetaan kansan osaa.
Ruotsalaiset rikastui myymällä terästä natsi-Saksalle, kun suomi soti
ja köyhtyi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as311062Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu132865Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79588- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396