Vuosien kuluessa Sofian hiljainen ja arvokas olemus herätti huomiota paikkakunnalla, jossa elettiin toimekkaasti mutta vaatimattomasti. Hänen elämäänsä astui mies, joka oli hänen täydellinen vastakohtansa mutta samalla täydellinen tasapaino: Juho, paikallinen maaseudun herrasmies, itsenäinen ja maanläheinen tilanomistaja, jonka suvun juuret olivat syvällä pohjalaisessa mullassa. Juho ei tiennyt Sofian todellisesta taustasta mitään, mutta hän näki naisessa samanlaista horjumatonta selkärankaa, jota arvosti yli kaiken. Heidän kohtaamisensa ei ollut mikään salonkiromanssi, vaan syvä, sanaton ymmärrys siitä, että molemmat kantoivat elämässään omaa raskasta vastuataan.
Kun heidät vihittiin vaatimattomassa maaseutukirkossa, Sofia otti käyttöönsä uuden sukunimen, joka suojasi häntä tehokkaasti menneisyydeltä ja loi samalla sillan uuteen elämään: Salomaa. Se oli nimi, joka kätki sisäänsä salaisen menneisyyden metsien takana, mutta tarjosi samalla turvapaikan. Romanovien mahtava keisarillinen dynastia oli vaihtunut Salomaan sukunimeen, joka juurtui lujasti suomalaiseen maaperään.
Heille syntyi kolme lasta – kaksi poikaa, Antti ja Matti, sekä nuorempi tytär Elena, joka sai nimensä hienovaraisena muistona Sofian äidistä ja Pietarin hovien loistosta.
Lasten kasvaessa Sofia opetti heille salaa kaiken sen, mitä oli itse oppinut palatsin saleissa: ranskankielen alkeet, runouden rytmin ja ennen kaikkea sen korvaamattoman arvon, mikä henkisellä sivistyksellä ja sisäisellä lujuudella oli. Isä-Juho puolestaan opetti heille työnteon merkityksen, maanviljelyksen rehellisyyden ja sen, miten suomalaisessa luonnossa pärjätään säällä kuin säällä.
Lasten kohtalot kulkivat aikanaan omat tiensä sotien ja jälleenrakennuksen muovaamassa Suomessa. Antti peri tilan ja jatkoi Salomaan sukutilan töitä, pitäen yllä sitä käytännöllistä viisautta, jonka oli isältään saanut. Matti lähti kaupunkiin opiskelemaan insinööriksi, ja hänen tekninen älynsä ja tarkkuutensa – ehkä perintönä jostain kaukaa – teki hänestä oman alansa arvostetun osaajan. Elena puolestaan löysi tiivimmän yhteyden äitinsä hienostuneeseen perintöön: hänestä tuli kieltenopettaja ja lahjakas pianisti, joka soitti kotonaan samoja säveliä, joita nuori Sofia oli kerran soittanut keisarikunnan valtaistuinsalin varjossa, tietämättä koskaan, että hänen veressään virrannut historia eläisi yhä hänen lastensa taiteellisessa ja herkässä maailmassa.
Salomaan suvun perintö
Anonyymi-ap
0
<50
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4202091- 2021703
- 1521542
- 1231406
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291216Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2571032- 114948
- 17864
- 75858
- 26715