Hämärä oli laskeutunut pihaan ja kietonut vanhat puut ja harmaat ulkorakennukset pehmeisiin, piteneviin varjoihin. Talon keittiössä oli vielä valoa, mutta tuvan puolella oli hiljaista. Isä istui matalalla tuolilla ikkunan vieressä, katse harhaillen ulkona loistavassa illan sineydessä. Hänen kätensä olivat työn jäljiltä kareat, sormenpäät hieman tummuneet, ja hartioissa painoi pitkän työpäivän väsymys.
Yläkerran huoneesta kuului askelia. Pieniä, epätasaisia, hieman laahaavia askelia, jotka olivat isälle maailman tutuimmat.
Ovi narisi auki, ja sieltä astui pieni tyttö yöpaidassaan, silmät vielä hieman unesta raskaana ja pehmoeläin tiukasti toisessa kädessä puristettuna. Päivän leikit ja pienet itkut olivat takana, mutta nyt, kun maailma oli hiljenemässä, uni ei vielä tullutkaan luo. Tyttö seisoi kynnyksellä hetken eksyneen näköisenä, kunnes näki isän siluetin hämärässä.
– Isä, mä en saa unta, pieni ääni sanoi.
Isä ei sanonut mitään, mutta hänen kasvoilleen levisi heti se sama valo, joka teki hänestä aivan toisen näköisen. Ne uurteet, joita huolet olivat piirtäneet hänen otsaansa, tuntuivat silenevän. Hän avasi leveät käsivartensa ilman kiirettä, luonnollisesti, niin kuin puu ojentaa oksansa tuulta suojaamaan.
– Tule tänne, isä sanoi matalalla, turvallisella äänellä, joka kantoi huoneen halki kuin lämmin villapeite.
Tyttö ei kävellyt, vaan juoksi suoraan syliin. Hän upposi isänsä rintaan, siihen tuttuun paikkaan, missä tuoksui työhön, puuhun ja kotiin. Isän isot, vahvat kädet sulkeutuivat heti tiukasti mutta hellemmin kuin minkään muun ympärille maailmassa. Hän nosti tytön syliinsä, painoi kasvonsa kiinni lapseen tuoksuvaan tukkaan ja huokaisi syvään. Siinä hetkessä ei ollut mitään muuta. Ei kiirettä, ei vaatimuksia, ei huolta huomisesta.
Isä alkoi kevyesti keinuttaa tyttöä käsivarsillaan, hiljaisen, sanattoman laulun tahtiin. Hän tunsi tytön pienet, nopeat sydämenlyönnit omaa rintaansa vasten ja ajatteli sitä, miten korvaamaton lahja oli saada kantaa tuota kevyttä painoa. Vaikka koko muu maailma olisi kääntynyt heitä vastaan, vaikka seinät olisivat kaatuneet ja tuuli ulkona ulvonut, isän syli oli paikka, jossa mikään paha ei voinut koskettaa.
Tyttö painoi päänsä vasten isän kaulaa, ja hänen hengityksensä alkoi hitaasti tasaantua, muuttua raskaaksi ja tasaiseksi. Turva oli ottanut vallan. Isä istui paikallaan pitkään, pitkään sen jälkeenkin, kun tyttö oli jo nukahtanut hänen syliinsä, pitäen kiinni siitä pienestä ihmeestä, jota hän rakasti enemmän kuin omaa elämäänsä.
Isän syli: Turva maailman myrskyltä
Anonyymi-ap
0
<50
Luetuimmat keskustelut
- 3863074
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1822463- 361902
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2831658- 541179
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa282990Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤248826- 80823
- 49683
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46601