Ihminen on hyvin utelijas.Puolukan osto/myynti paikka on joillekkin mielenkiintoinen paikka. Tullaan kuikkiin kuka vie sinne marjojaan ja vielä kun määrät pääsis näkemään. Miten pitkä jono oli,montako autoa oli tänä iltana jonossa. Ensin viedään heti aloitukseen omat marjat ja kirotaan miten ois muutakin tekemistä kun jonottaa,vaan sitten se loppu ilta menee kun laukkaa kyttäämässä jos sattuis jonku tutun näkemään,vois levittää juttua oli sekin viemässä puolukoita.
Utelijaita Taalan takana
Anonyymi-ap
13311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siinä on pyöräilijääkin kiertämässä,niin kuin ei olis jo muutenkin ahdas tila,sinne vaan työnnytään Taalan taakse kuikkiin
Haittaako? Mee töihin, siis oikeisiin, ei puolukan poimintaan.
Ei ollut kenenkään töiden tekemisestä kyse,mistä arvelet etten ole töissä,en ole koskaan ollut työttömänä. Eikä puolukan poimintakaan ole työtä harrastustaan vaan
Sinä olet se tyypillinen ilmanaikunen turvanrepijä jonka ei pitäs täällä käydä lukemassa näitä juttuja ollenkaan
Siis haittaako?...kommentin kirjoittaja on tyypillinen turvanrepijä
Sielläkun ei kylässä tapahdu mitään ,niin tämä juttu saa aikaan ihmisessä uutta päiväjärjestystä.Käykää välillä isommissa paikoissa ihmettelemässä maailman menoa.
Ei oo tästä kyse. Jotkut on vaan sairaan uteliaita ja tykkäävät kertoa kuulumiset ja näkemiset eteenpäinkin.
Koko kesän satokauden ajettu marjaa Jyväskylään.
Nyt syksyllä tilattu myös luomupottuja ja juureksia sekä pihlajanmarjoja. Mitä niitä ollut kokeeksi jalkatilat täynnä nii
oikialla hinnalla niillä saa löpörahat.
Mustikat,herukat ja nyt Puolukkaa. Mansikat,Hillat Karviaiset sekä Valkoherukat ja mehu/hillo omput pidetään kotivarana.
Marjoista siellä saa hyvän hinnan ja ku antaa ämpärin kaupan päälle. Kysyvät vielä karpaloita,mutta ootetaan pikkupakkasta enneku niitä haetaan.
Taalasta tullee aina mieleen joku Taalasmaan Ulla, tai esim Tale. Ite kutsunki paikkaa mieluummin Tepariksi, tai teeteepeeksi.
Aloitus ei käsitellyt millään lailla Taalan paikkaa,ei nimeä,vaan utelijaista ihmisistä puolukan osto/myynti paikalla.
Mikä Tepari,outo käännös taalasta
ABC: n nimeksi TAALARI!
Ei haapaveellä oikhee oo mitää muuta katottavvaa
ei tarvii olla ees mikää utelias ku joku rissaus jossain herättää huomion tyjyyvessä ja autiuvessa
betonista pintaako pitäs