Eilen oli Demokratian juhlapäivä. Vietitkö sitä?
Mitä demokratia sinulle merkitsee? Onko demokratia vain arkisana vai juhlallisuuksien periaate? Mitä siihen kuuluu: ihmisoikeudet, tasa-arvo, sanan-mielipiteen vapaus, vaaleilla kootut kansanedustajistot, puolueet esim?
Minä ainakin olen koko elämäni elänyt niin demokraattisesssa Suomessa, etten osaisi muunlaista kansakuntaa edes kuvitella.
Tämän demokraattisempaa löytyykö mistään?? Onnellisempaa kansaa???
Mitä demokratia sinulle merkitsee? Onko demokratia vain arkisana vai juhlallisuuksien periaate? Mitä siihen kuuluu: ihmisoikeudet, tasa-arvo, sanan-mielipiteen vapaus, vaaleilla kootut kansanedustajistot, puolueet esim?
Minä ainakin olen koko elämäni elänyt niin demokraattisesssa Suomessa, etten osaisi muunlaista kansakuntaa edes kuvitella.
Tämän demokraattisempaa löytyykö mistään?? Onnellisempaa kansaa???
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomen nuoret ovat euroopan köyhimpiä eli nuorille demokratia merkitsee köyhyyttä.
En yleensä äänestä koska mikään puolue ei halua poistaa tätä eriarvoisuutta vaan palkitsee aina suuret ikäluokat ja jättää valtavan velkataakan nuorille.
Tunnustatkin vielä hoopoutesi, sori. Äänestää on pakko, jos ei ole tyytyväinen. Mutta älä äänestä niitä puolueita, joita kaikki äänestävät. Anna protestiääni. Kun niitä tulee tarpeeksi, ehkä joku huomaa jotain.
Demokratia tarkoittaa sitä, että jokaisella on samanlainen mahdollisuus vaikuttaa yhteiskuntaan eli äänestysoikeus. Sen voi myös ymmärtää tasa-arvona ja vapautena valita äänestääkö vai ei; myös äänestämättömyys on kannanotto ja on aivan turha tulla hokemaan sitä iänikuista virttä "jos et äänestä, et saa arvostelllakaan ja plaplaplaa"
Suomessa on reilut ja rehdit vaalit, siinä mielessä demokraattisempaa saa etsiä. Se onko vaikutus ollut äänestäjille sitä mitä on luvattu onkin sitten toinen juttu, ainakin tämän hallituksen osalta.
Onnellisuus kansana on monen mittarin summa, yksilöllinen onni on taas yksilöllistä eikä ole suoranaisesti yhteydessä kansa kollektiiviseen onnellisuuteen
Lähes miljoona syö mielenterveyslääkkeitä.
Lähes miljoonaa on pienituloisia tai köyhiä.
Vanhukset on jätetty heitteille.
Työttömiä on lähes 400000.
Velkaa on yli äyräitten.
Täytyy olla pölhö, jos Suomea pitää onnellisena maana.
Niin mutt suhteutettuna maailman muihin onnellisiiin / onnettomiin ?
Eiks sittenkään :D
Eli yritätkö sanoa, että esim. kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava lääkkeitä syövä, ei voisi olla onnellinen. Tai että pienituloinen ei voisi olla onnellinen.
Kenet vanhukset on jätetty heitteille.
Työttömyys on iso ongelma mutta sekään ei korreloi siihen, että automaattisesti olisi onneton.
Vai mikä oli luettelosi tarkoitus?
Tuohon listaan voisi lisätä tuoreen uutisen:
"Suomessa 45 prosenttia työntekijöistä kokee työhön liittyvää stressiä, masennusta ja ahdistusta. Luku on EU-maiden korkeimpia."
https://yle.fi/a/74-20246597
Tässä onnellisessa maassa - demokratian kehdossa - asuu ja elää onnettomia ihmisiä.
Ehkä he ovat onnettomia siksi, etteivät huomaa, miksi p i t ä i s i olla onnellinen ja tyytyväinen.
Kyllä se on no. heitteillejättö, kun muistisairaita iäkkäitä ihmisiä asuu yksin kotona. He kuuluvat hoivalaitokseen alati valvovan silmän alle.