.....kohti Isienpäivää!
Millaiset pyhäinpäivän viettotavat Teillä onkaan;) Mä pyrin käymään hautuumailla, pyhäinpäivänä sekä jouluna, niinku pakollisesti tai omantunnon/ moraalin/ yleisen tavan vuoksi. Muuten käyn siellä usein kävelemässä silloin kun sille tuntuu! Mutta se kynttilämeri tekee vaikutuksen joka ainoa kerta, pimeällä:) 🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯
Tuohon viikonloppuun on usein liitetty myös Halloween - juhlintaa. En ole itse koskaan ollu halloween puku-kostyymissä, oletko sinä ? 🎃🎃🎃🎃 tai ämerikän-stail- karkki vai kepposteluissa?? 🦇🦇🦇🦇🦇
Sitten onkin jo MARRASKUU !
ja joululahjojen etsintää ja pukin odotusta 🤶🏻🎄🎅🏻
Millaiset pyhäinpäivän viettotavat Teillä onkaan;) Mä pyrin käymään hautuumailla, pyhäinpäivänä sekä jouluna, niinku pakollisesti tai omantunnon/ moraalin/ yleisen tavan vuoksi. Muuten käyn siellä usein kävelemässä silloin kun sille tuntuu! Mutta se kynttilämeri tekee vaikutuksen joka ainoa kerta, pimeällä:) 🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯
Tuohon viikonloppuun on usein liitetty myös Halloween - juhlintaa. En ole itse koskaan ollu halloween puku-kostyymissä, oletko sinä ? 🎃🎃🎃🎃 tai ämerikän-stail- karkki vai kepposteluissa?? 🦇🦇🦇🦇🦇
Sitten onkin jo MARRASKUU !
ja joululahjojen etsintää ja pukin odotusta 🤶🏻🎄🎅🏻
Vastaukset 51
Vanhimmat
En oikeestaan ole koskaan näiden pyhien vietosta välittänyt. Silloin kun lapseni vielä oli kotona laitettiin jotain, mutta en enää sittemmin . Joulu lähinnä ainoa milloin jotain koristeitakaan laitan. Hautausmaillakaan en käy kun sukulaisten haudat senverran kaukana että tarttis auton ja kuskin, enkä edes tiedä kaikkien hautoja kun en ole hautajaisissakaan ollut
Autottoman elämä on aina kiinni näistä kuljetuksista,
joskus käyny yhteiskuljetuksessa jouluna hautuumailla.
Käyn hautausmaalla 4krt vuodessa taksilla. Hinta käyntiä kohden 65€.
Niin taksilla saapi ajella sinne perille asti:) ❣💛
Täällä ei yhteiskuljetuksia järjestetä kun kaupungissa oleville hautausmaille ja mun sukulaisten haudat on ihan muualla eri kunnissa. Ei edes julkisilla kaikkiin pääse.
En ole koskaan ymmärtänyt haudoilla käyntejä.
Seurakunta hoitaa.
Osallistutko hautamaksuun?
Kyllä minusta on kiva ympäristö hautausmaa.
Jo ihan sen vuoksi että siellä on rakkaita muistoja,
myös sen takia että siellä on luontoa, hautakiviä ja rauhallista.
Veteraaneja, ei kuluja.
Kyllä aloittaja nyt katselee liian aikaisin liian kauas. Ehtii hyvin pienemmälläkin kiireellä ja poismenneitä voi muistella ilman määrättyjä päiviä.
Aivan, poismenneille voi sytyttää kynttilän kotonaankin vaikka ulkolyhtyyn.
Jouluun vielä aikaa kolme kuukautta, nyt olisi vihannekset edullisia laatikoiden valmistusta ajatellen.
Mikä on liian kauas :) Onko tässä jonnekin kiire?
Muistan kun olin pikkuinen tyttö, en ajatellutkaan 2000-luvusta. Se tuntui niin kaukaiselta. Siitä kirjoitettiin tieteistarinoita ja ufojuttuja. Sitten kun se lopulta tuli ja se Y2K- buumi oli ylimmillään, ja kaiken piti kaatua, mutteipä kaatunutkaan - niin se aika vaan etenee, halusimme tai emme.
Ehkä minä katselen liian kauas. Liian aikaisin. Mutt marraskuu on jo ovella. Halusimme tai emme.
Vai olisko nyt ensin lokakuu "ovella", niin sen jälkeen sitten ehtii vielä marraskin ennenkuin kaikki sekoavat joulusta.
En vietä kalenterijuhlia.
Lukuunottamatta mahdollisia sesonkiruokia. Pyhäinpäivällä ei tietääkseni ole mitään pessusafkaa, joten se siitä.
Pakko kysyä. Onko sulla jotenkin elo tyhjentynyt viime aikoina, kun koko ajan tunnut haaveilevan jostain tulevista tapahtumista? Ja kun net ei ole tyyppiä " Lähtemässä avaruusmatkalle saturnukseen, kellä kokemuksia?".
=DW=
Hyvä kysymys :D Haaveilu ja unelmointi ois tunnelmallisen kivaa, mutt mitä tässä maailmassa, tässä elämänvaiheessa, näissä olosuhteissa vois toivoa tulevaisuudelta! Eletään rauhassa päivä kerrassaan ja katsellaan sitten kun tuleva on esillä, hetki hetkeltä.
Avaruusmatkailu onkin mielenkiintoista, just kiersivät kuun
- Ootko sä menossa?
Mitäs jos keksittäisiin pyhäinpäivän juhlavampi menu käyttämällä syksyn antimia. Ehdotukseni:
Mitähän alkuruoaksi? Kävisikö keitetyt punajuuret vuohenjuustolla ja paahdetuilla saksanpähkinöillä, päälle hieman hunajaa.
Pääruoka: Joko kalasoppa tai karjalanpaisti lisukkeineen
Jälkiruoka: Omenapiirakka murutaikinasta vaniljakastikkeella tai -jäätelöllä.
tai piirakka päärynöistä vispikerman kanssa. Tai jotain puolukoista.
Pyhäinpäivänä haudoilla ehdottomasti. Halloweenia en ole koskaan juhlinut mitenkään.
Siili25
Sivusta.
Mun tietojen mukaan halloween on tavallan vanhempi ja perinteisempi juhla, kuin pyhäinpäivä. Nimittäin halloween on lähempänä juhlan juuria, pohjautuu johonkin germaaniseen pakanuuteen.
Pyhäinpäivä perustuu myös samaan juhlaan, mutta se on kristinuskon väännös samasta asiasta. Myöhäisempää perua. Kumpikin toki käyneet läpi oman evoluutionsa, mutta halloweenissa ollaan enenpi juhlan juurilla.
Kaikki kristittyjen juhlapäivät pohjautuvat pakana-juhliin. Ne on vaan väännetty kristillisiksi, koska se ollut helpompaa, kuin lopettaa niiden viettäminen. Sina keksitty jokin jeesuksen teko, joka hullunkurisesti sattuu just samaan aikaan, kun kansa viettänyt juhliaan kuitenkin.
Joulu, juhannus.... Kaikki ne on kristinuskoa vanhempia pohjaltaan.
Noin vain tiedoksi.
=DW=
Kekri.
Sehän se on se perinteinen suomalainen nimi.
=DW=
Meidän luokalla oli kaksi Kekriä.
Eikö joku vainajien muistopäivä myös ollut nimeltään- niin sanottu pyhäinmiesten päivä? Mutt historiansa on joka juhlalla, onhan sitä eletty tässä maailmassa ennenkin tähän aikaan :)) Joulukin on niin suloinen juhla, toisille markkinamenestys, toisille merkitsee Jeesuksen syntymän aikaan, toisille perheen yhdessä oloa. Jokainen juhlikoon omilla tavoillaan, tai olkoon juhlimatta.
Aina on aihetta juhlaan tai tehdä arjesta juhlaa:) vaikka sitten ledikynttilä kotona sytyttämällä tai pikaisesti aiheesta ajattelemalla tai vaikka suomi24.keskustelupalstalle kirjoittamalla :D
Pyhäinmiestenpäivä ja Halloween ovat tänä vuonna samana päivänä eli 31/10.
Jaa.
Mulle Pyhäinpäivä tarkoittaa sitä että käyn haudoilla muistamassa edesmenneitä sukulaisia ja tuttuja. Perinne sekin pohjautuipa mihin hyvänsä. Tosin haudoilla käyn muutoinkin kun hautuumaa tuossa kohtalaisen lähellä. Halloween paremminkin kaupallinen höpötys jolle ei sijaa minun elämässäni ole ollut koskaan.
Siili25
Ennenvanhaan oli Pyhäinmiestenpäivä. Nykyään se on vain Pyhäinpäivä, kun miehissä ei ole mitään sen pyhempää kuin naisissakaan. Ennen ne olivat jostain syystä pyhempiä.
Kekri ei ole ihmisen nimi, vaan: " Kekri on perinteinen suomalainen sadonkorjuun ja uuden vuoden vaihtumisen juhla. " K V G .
Halloween ei ole perinteinen suomalainen 'juhla'. Se on tullut meille sieltä, mistä kaikki muutkin huonot tavat.
Joulu?
Eipä kovin perinteiseltä suomalaiselta juhlalta vaikuta sekään
Kuitenkin, amerikkalaiselta tuoksahtavan joulupukin tilalla ollut aikoinaan nuutipukki. Ja korvatunturin sijaan puhuttu kyöpelin vuoresta.
Kyllä nämät nykyjuhla on yleensä perinteen mukanaan tuomia. Ja just halloween, se ikiaikaista germaani perinnettä, pakana-ajoilta. Mutta halloweenkin nykyisin kurpitsa ja keppos juhla. Mutta siinäkin alkuperäistä mukana, nimittäin noidat.
Mä en juhli näitä tällaisia pileitä, paitsi ruuan suhteen. Kyllä rosolli hyvää on. Eikä silläkään taida olla mitään yhteyttä alkuperäiseen talvijuvlan viettoon. Paitsi perusidea. Keskellä talvea juhlittu paremmalla ruualla sitä, että vielä talveklakin ollut syötävää ja se ehkä riittää koko talveksi.
No, aiheesta paljonkin tietoja saatavilla. Mutta tosi asia on, kristinuskon kanssa mitään tekemistä ei näillä "kristillisillä" juhlapyhillä alunperin ei ole ollut.
=DW=
Se nuuttipukki tulee vasta tammikuussa - Nuutin päivänä :)
ainakin mun saaman tiedon mukaan :)
Meinaatko, että talossamme asuva Kekri, ei ole ihminen. Sinä taidat olla se jonka verryttelypuseron selässä on kuuluisan uimaseuran kyröskosken pärskeen teksi.lyhennettynä.
Siis Kypä vai mikä? Mutta en ole.
Ei ole joulukaan "perinteinen suomalainen juhla"
Kerroppa mikä on?
Kaikki tavat ja juhlat ja muut ovat tulleet lainana ja opittuina maailmalta. Historia ja kulttuuri on jossain muualla jopa ikivanhaa, tällä metsäläiskansalla vieläkin hyvin nuorta niihin verrattuna.
Kirkko ja hautausmaat ei ole minun paikkoja, palelen aina jos joudun niihin menemään ja siksi en ole enää vuosikausiin käynyt kun ei ole ollut pakko.
Minulle rauhan tyyssijoja.
Siili25
Ymmärrän toki tämänkin, ei hautuumaalla kaikki viihdy. ja mikäs se sitten, eikai sinne kenenkään oo mikään välttämätön mennä palelee. =) Lämpösempiäkin paikkoja varmasti löytyy!
Nii lähiomaisten haudat, siellä edes mennyt sisar joka piti kunnia asiana hoitaa haudat, nyt ei ole paikka kunnalla sisaruksia jotka hoitaisi niitä.
Kun kuolen niin kuolen ' ketkä kantaa arkkuani kun sukulaissuhteet jotenkin vieraantuneet vuosien varrella, ne jotka elossa asuvat kaukana.
Ilman tätä aloitusta ei tämäkään olisi tullut mieleen, en käy sitä murehtimaan aikaa kutakin.
Kyllä kantajat löytyy aina jostain ja jos polttohautauksen haluat niin kantajia ei tarvita.
Siili25
"Edes mennyt" tarkoittaa aivan jotain muuta kuin edesmennyt.
Pois nukkuneet vainajia hautuunmailla mitäpä muuta.
Hei, kyllä kaikki järjestyy, jollain tavalla, ihan varmasti.
Lupaan ja vannon.
🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯
PoisNukkunut. pois nukkunut.
IkuisuuteenSiirtynyt, siirtynyt ikuisuuteen.
TaivaaseenPäässyt, pääsi Taiwaiseen laulukuoroon.
istuu pilvenreunalla
Edeltä mennyt, maanpovessa,
Kevyet mullat.
Jotkut käyttää sanontaa: tuonilmaisiin siirtynyt
Juuu, mutta kielioppi on ihan eläväisten asioita.
Nuo on hyviä ilmaisuja, se on pöllöä hienostelua kun kirjoitetaan R.I.P.
Mitä "pöllöä" siinä on, että kuolleelle toivotetaan: lepää rauhassa?
Miksei suomi kelpaa? Kysyn vaan.
Toiset tahtovat puhua kielillä, joita osaavat.
Noloa käytöstä se on, ja äidinkielen vähättelyä.
Höpö-höpö setäsein. Mitä ihmeen "noloa" ? Mahtaa olla elämä vaikeaa ja hankalaa kaikkien nolojen kanssa.
Pyhäinpäivänä syömme yleensä hieman paremmin ja istumme iltaa joko kahdestaan tai ystävien kanssa. Ehkä käymme hautuumalla.
Marraskuussa emmekä joulukuussa osta mitään lahjoja; päätimme lahjattomuuden jo muuttama vuosi sitten ja keskitymme joulun aikaan kaikkeen muuhun kivaan
juu Pyhäinpäivän lounas on tunnelmallinen. Syksyn tuomaa tarjontaa: sieniä juureksia, sadonkorjuuta, marjoja. Kyllä minä kattaisin sellainen syys.mallin mukaisen pyhäinmiesten pöydän ja lapsille Halloween tarjoilut.
Meillä taasen paljon pieniä niin taaperoita kuin vähän vanhempia, heille on jotenkin järjestettävä joulua, kummallista että nimenomaan just lapsille pitää tarjota joulupukkia, joulun tunnelmaa ja lahjoja. =) Siinä on oma tenhonsa.