Kuulin ettei siellä ole enää ABC:tä, postia, r-kioskia, vuodeosastoa ja keskusta tyhjää liiketilaa täynnä.
Hyvä vaan, keuruulaiset on ansainneet paskansa. Siellä asuu Suomen vittumaisimmat ihmiset, jotka kääntää mustan valkoiseksi paskapuheillaan.
Niin ja siellä asuu enää alle 9000 ihmistä? Kyyliltä loppuu kyylättävät kesken :)
Hyvä vaan, keuruulaiset on ansainneet paskansa. Siellä asuu Suomen vittumaisimmat ihmiset, jotka kääntää mustan valkoiseksi paskapuheillaan.
Niin ja siellä asuu enää alle 9000 ihmistä? Kyyliltä loppuu kyylättävät kesken :)
Vastaukset 205
Vanhimmat
Alasajo alkoi.kun vrsk lakkautettiin.vaikka oli kehitettävä vrsk???
Kiva kuulla, että Keuruu kiinnostaa noin kovasti, vaikka faktat onkin aivan hukassa. Meitä on täällä edelleen yli 9000, ja uusi täyden palvelun Postikin aukesi kuun alussa K-Rautaan. Eli kyylättävää ja tekemistä riittää kyllä, jos elämäntilanteesi noin kovasti muiden asioista riippuu. Mutta kiitos huolenpidosta, meillä pyyhkii oikein mukavasti.
Väestönkehitys
Väestö (ennakkotieto)
8 948
1,4
7/2026
https://keuruu.fi/
Sullahan ne faktat on hukassa. Siinä taas keuruulainen tuli valehtelemaan.
Ennakkotieto ääliö. Kellä faktat hukassa?
Ei pyyhi.
Se tarkoittaa juuri sitä että ihmisiä oli heinäkuussa 8948, ääliö.
ääässscchhäääää - tzzzz ....
Juurikkaniemen kaikuja. Se laitos olisi pitänyt säilyttää ihan jo kylän omien tarpeiden vuoksi.
Keulink ja sosialistit sdp,kesk,kok sammuttavat keuruun valot.
Jos sosialistit ymmärtäisivät taloustiedettä, he eivät olisi sosialisteja.
No entäs kapitalistien yhtälö: kaikista tulee rikkaita jos ne vain haluaa. Vaatii aika heikot loogiset taidot niellä tuollaista.
Pidot vain paranevat väkimäärän vähentyessä. Sehän vain lisää "kaikki tuntee kaikki" ajattelua ja supisemista. Kyylättävää ja paskan jauhamista riittää aina.
Keuruulla kerran, kun ilta jo hämärtyi,
naapurin verho kummasti värähtyi.
Ei siellä mitään tapahtunut, ei suinkaan —
mutta kyylän silmä näki senkin kuin vain.
”Kuka tuo kulkee? Ja minne se menee?
Miksi se pysähtyy? Kenen kanssa se tulee?”
Puskaradio pärisi: ”Nyt tapahtuu jotain!”
Vaikka todellisuudessa naapuri vei vain roskat.
Kaupan kulmalla kahvipöytä tiesi,
kuka oli myöhässä, kuka taas kiirehti eilen.
Keuruun yössä huhut ne lentää,
kun joku vain yskäisee, niin kohta jo sentään
tiedetään tarkkaan...
Ainakin alle 9000as kunnantalon, kylätalon hiekkalaatikkoleikit, kun ei osata ajatella think big.
Varsinkin jos itse antaa siihen aihetta.
Aika paljon sulta riittää energiaa alle 9 000 ihmisen elämän kyttäämiseen. Taitaa se kyyläämisen jalo taito asua ihan siellä ruudun toisella puolella
Taisi keuruskyylä tunnistaa aloituksesta itsensä.
Kun esität asiasi konditionaalissa, voi olla mahdollisuus, ettei tunnistanut. Mutta sitähän et sinä kykene rusinan kokoisilla aivoillasi tajuamaan.
Nautin itkustasi, kyylä.
Katkeruus ja yleistäminen kertoo yleensä enemmän sanojan omasta voinnista kuin kohdekaupungista. Toivottavasti aloittaja löytää elämäänsä jotain positiivisempaakin mietittävää 😊
Masentunut teini iän ohittanut reppana purkaa pahaa oloaan. Tunnuslause : " Minä en oo mittään eikä muutkaan " js tuskainen ongelmainen
Kirjoituksesi saa pääni särkemään.
Eipä aloittaja Keuruun kuihtumisen suhteeen väärässä ole.
Hyvinvoiva ihminen voi hyvin missä sitten asuukin.
Joo. Pitäis räjäyttää koko paska.
Keuruu – Suomen sitkein katoamistemppu
Keuruulla voidaan huokaista helpotuksesta: kaupunki ei sentään ole vielä kokonaan kadonnut kartalta. Ilmeisesti sitä varten tarvitaan vielä muutama kokous, strategia, työryhmä ja kehittämishanke.
Asukkaat vähenevät, palvelut kutistuvat ja nuoret lähtevät. Mutta ei hätää – kyllä tästä varmasti saadaan keulink powerpoint-esitys.
Keuruun kehittämisessä riittää puhetta. Keulinkia, hankkeita ja hienoja visioita kyllä löytyy. Samoin löytyy vuosikymmenten ajan vallassa ja vastuussa olleita puolueita: kokoomusta, SDP:tä ja keskustaa. Kun katsoo lopputulosta, herää väkisinkin ikävä kysymys: onko tässä oikeasti kehitetty Keuruuta vai lähinnä hallinnoitu sen kuihtumista?
Tietenkin kaikkeen löytyy selitys. Väestökehitys on vaikeaa. Maailma muuttuu. Nuoret muuttavat. Talous on tiukka. Kaikki on aina muiden syytä.
Paitsi ehkä sen, että joku olisi voinut tehdä jotakin toisin.
Keuruu näyttää välillä paikalta, jossa suurin tavoite ei ole kasvu vaan se, ettei viimeinen lähtijä unohtaisi sammuttaa valoja.
Ja kun väkeä lähtee, voidaan taas perustaa uusi hanke selvittämään, miksi väkeä lähtee.
Siinäpä sitä elinvoimaa.
Jos tämä jatkuu, Keuruun suurin kasvuala saattaa pian olla historiaosasto. Sinne ainakin riittää materiaalia.
Kysymys ei enää ole siitä, kuihtuuko Keuruu. Kysymys on siitä, kuinka kauan tätä kuihtumista kutsutaan kehittämiseksi.
Kyllähän Kuopioonkin liitettiin kuntia jotka ovat yli 60km Kuopion torilta niin yhtä hyvin Keuruu pitäisi liittää Jyväskylään. Ei ole mahdollista että asiat muuttuisivat huonommaksi. Suomessa on ylipäätään edelleenkin aivan liian paljon elinkelvottomia pikkukuntia kuten esim Keuruu.
Kaikissa pikkukylissä asuu vittumaisia ihmisiä. Keuruu ei ole siinä mikään poikkeus.
Ja myös Saloon.
Mänttään liittyminen ja samalla vaihtuu kuihtuva keski-suomi kasvavaan pirkanmaahan.
Noin sen pitäisi mennä.
Meinasitko oikeasti, että Jyväskylässä ei olisi enempää vittumaisia ihmisiä kuin Keuruulla? Miten Jyväskylä haluaisi kehittää ko takapajulaa ja millä intresseillä?
Se joka koko ajan selustaa näitä lyttäys viestejä on ilkeä ihminen..
Sairas tapa ja lopeta
Keuruulla puhutaan kirjakieltä, se on selostaa, ei selustaa.
Keuruulaiset niitä ilkeitä on. Peruskeuruulainen on oppikirjaesimerkki kusipäästä.
Aika kova yleistys, mutta jokaisella on tietysti oikeus omiin pettymyksiinsä ja huonoihin kokemuksiinsa. Jos olet törmännyt Keuruulla pelkkiin ikäviin ihmisiin, se kertoo joko todella huonosta tuurista tai siitä, että metsä vastaa juuri niin kuin sinne huudetaan. Kusipäitä ja mukavia ihmisiä riittää aivan jokaisessa Suomen kunnassa, Keuruu ei ole siinä suhteessa mikään poikkeus.
Kylläpä on. Missään muualla ei saa siihen malliin syyttä paskaa niskaansa, kuin Keuruulla.
Jos koet saavasi paskaa niskaasi "ihan syyttä" jatkuvasti ja vain yhdessä tietyssä paikassa, kannattaa ehkä pysähtyä miettimään yhteistä nimittäjää kaikissa niissä tilanteissa. Uhrina olemisesta ja paikkakunnan syyttämisestä voi toki tehdä itselleen elämäntavan, mutta todellisuus ei pyöri sinun tai Keuruun ympärillä. Jos joka ikinen kohtaaminen päättyy konfliktiin, peiliin katsominen voi auttaa enemmän kuin kartan tutkiminen.
Mä olen samaa mieltä että Keuruulla on ikäviä ihmisiä. Jyväskylässä, Helsingissä tai Kymenlaaksossa en ole moiseen käytökseen törmännyt. Keuruulla ihmiset on jotenkin kateellisia ja katkeria vaikka syytä ei olisi.
Turha syyttää muita omasta vihamielisyydestä. Keuruulaisilla on se peiliin katsomisen paikka.
Tämäpä. Pahansuopia, kyräileviä ja kateellisia "ihmisiä" on Keuruu täynnä.
On se jännä, miten koko kaupunki kuulemma salaliitossa kyräilee ja kadehtii juuri sinua. Luuletko todella olevasi niin merkittävä henkilö, että keuruulaisilla ei ole muuta tekemistä kuin miettiä sun elämääs? Jos sä näet ympärilläsi vain katkeruutta, sä taidat heijastaa sinne omaa pahaa oloasi.
Sä voit jankata tota samaa anonyyminä suomi24-palstalla vaikka seuraavat kymmenen vuotta, mutta se ei muuta sitä tosiasiaa, että sun ongelmasi ei ole maantieteellinen. Maailma on täynnä ihmisiä, jotka elävät Keuruulla tyytyväisinä – ehkä vika onkin siinä omassa asenteessa, jolla astut ovesta ulos.
Sä voit syyttää Keuruun ilmastoa, geenejä tai vaikka maaperää sun huonosta tuuristasi, mutta totuus on se, että katkeruus haisee tässä ketjussa vain yhdestä suunnasta – ja se olet sä itse. Jatka ihmeessä pahan olosi purkamista anonyyminä netissä, jos se helpottaa, mutta ketään muuta se ei kiinnosta.
Näyttääpä kiinnostavan, kun kommentoit koko ajan.
Sääliksi käy vanhempasi, kun sinusta on tullut tuollainen reppana. Ei ihmekkään jos kaikki kiusaa sinua ja tuntuu, että kaikki kaataa paskaa niskaan, otan osaa. Ei sinulla todellakaan helppo elämä ole ollut, ehkä saat jotain itsetyydytystä siitä, että haukut täällä keuruuta ja keuruulaisia. Mutta luulisi se olevan raskasta sinulle itselle, kun olet aina vaan negatiivinen ja näet vaan pahaa ja paskaa. Sinulla ollut surullinen ja köyhä lapsuus ilman rakkautta ja huolenpitoa. Näen kuitenkin kaikissa jotain hyvää vaikka olet ilkeä ja katkera ihminen. Koita pärjätä, tsemppi halit.
Kerroitko juuri oman elämäntarinasi vai mistä nuo keksit? Sä oot nöyryyttäny ittes.
Oletko itse omasta mielestäsi mukava ihminen?
Onko sulla ymmärryksessäkin vikaa? Kirjoittajahan kirjoitti juuri sinusta, eikä itsestään. Ei ihme, että olet karkera. Ethän osaa edes lukea. No vittu, hukkaanhan tämäkin kommentti menee, kun lukutaitosi on nolla. Mene katsomaan vaikka kivoja kuvia kirjastoon kirjoista, ei maksa mitään.
Ei hän voi minusta kirjoittaa sillä ei tiedä elämästäni mitään. Mutta tyypilliseen keuruulaiseen ylimieliseen tapaan luulee tietävänsä. Itse et osaa kirjoittaa.
Sulla ei selvästikään luetun ymmärtäminen riitä siihen, että erottaisit yleisen elämänviisauden sun henkilökohtaisen elämäsi arvailemisesta. Ei kenenkään tarvitse tietää susta mitään nähdäkseen, että sä olet vain katkera anonyymi, joka purkaa pahaa oloaan netissä.
Ei tarvitse ylimielisen keuruulaisen tietää mitää niin, kun omat kuvitelmat muutetaan oman pään sisällä todellisuudeksi. Juuri tuollaista kohtelu keuruulla on että kuvitellaan tietävän mitä muut ihmiset on, vaikka todellisuudesta niistä ei tiedetä mitään.
Sulla on kyllä pokkaa syyttää muita ennakkoluuloista, kun sä olet itse lokeroinut kokonaisen paikkakunnan asukkaat yhden ja saman leiman alle. Sun logiikkasi lahoaa käsiin, joten ehkä sun olisi jo aika sulkea se tietokone ja siirtyä elämässä eteenpäin.
Huomaatko itsekin, kuinka naurettavassa ristiriidassa sun omat jutut on? Sä itket siitä, että kukaan ei tiedä sussa mitään, mutta samaan aikaan sä itse kuvittelet tietäväsi tasan tarkkaan, millaisia kaikki tuhannet keuruulaiset ovat. Sä olet itse oppikirjaesimerkki siitä ihmistyypistä, josta sä täällä vaahtoat.
Kuulostat ylimieliseltä narsistilta.
Luuletko että teet itsestäsi jotenkin paremman ja viisaamman kun syyllistät muita? Kritisoit ihmistä vaikka sorrut samaan käytökseen... Aikuinen ei toimi noin.
Minun mielestä hän on. Ilkeys ei ole hyvä juttu, joten ilkeiliöistä voi puhua. Jos pidät ilkeiliöistä, olet väärällä palstalla.
Sä taidat olla takapenkin vahinko kun vanhemmat ei ole opettaneet käytöstapoja.
Sinä taas kuullostat avohoitopotilaalta jolta on jäänyt lääkkeet ottamatta.
Sieltä tuli se perinteinen nettinarsisti-kortti, kun omat argumentit loppuivat ja logiikka petti. Sä voit jakaa noita keittiöpsykologin diagnoosejas aivan rauhassa, mutta se ei muuta sitä, että sä jäit juuri kiinni omasta kaksinaismoralismistasi.
Sä olet tässä ketjussa se, joka vaatii erityiskohtelua ja uhriutuu kokonaisen kaupungin edessä. Katso nyt hyvä ihminen sinne peiliin, sä nolaat itsesi.
Minulla on kokemusta keuruulaisista, teillä pelkkiä ylimielisiä kuvitelmia. Siinä se ero.
Ja nyt alat vielä syyttelemään minua siitä mitä te itse teette? Juuri noin keuruulaiset käyttäytyivät kun siellä asuin, syytetään kohdetta siitä miten itse käyttäydytään.
Sun "kokemuksesi" on sitä, että otat omat huonot ihmissuhdetaitosi ja yleistät ne koskemaan tuhansia ihmisiä. Jos sä käyttäydyt livenä yhtä raskaasti ja hyökkäävästi kuin tällä palstalla, ei ole mikään ihme, että sut on naurettu Keuruulta ulos.
Keuruulaisilla ne huonot ihmissuhdetaidot on kun suhtaudutaan vihamielisesti ilman syytä, ja sitten vielä syytetään kohdetta siitä.
Ette vain kestä totuutta itsestänne.
Sun "totuutesi" on pelkkää katkeran anonyymin nettiraivoa. Onnea vain elämään sen harhan kanssa, että kokonainen kaupunki pyörisi sun traumojesi ympärillä. Keuruulaiset elävät tyytyväisinä eteenpäin, sä sen sijaan olet näköjään jäänyt henkisesti jumiin jonnekin menneisyyteen. Otan osaa.
Auta itseäsi jo. Täältä tuskin apua saat.
" Sä sä sä..." Lopeta narsisti toi komentelu.
Ei huomannut, ett olis olleet tavallista kummempia , ystävällinen yöpyjä matkailuautollaan parivuotta sitten jossain päin keuruuta samalla rannalla. Ihanat maisemat . Tälläisena aikana , kun tuntuu että kuohuntaa on joka puolella , luulis että se yhdistäisi suomalaisia, pitämään toisistaan .
Sinua vain harmittaa että olen paljastanut mitä keuruulaiset todellisuudessa ovat, aivan kuten sinutkin. Olette pelkkiä ylimielisiä, kaasuvalottavia narsisteja jotka valehtelee mustan valkoiseksi ja toisinpäin.
Mua ei harmita pätkääkään, mua lähinnä naurattaa sun diagnoosis ja sun tapasi heitellä noita somesta oppimiasi muotisanoja. Sä et ole paljastanut muuta kuin sen, miten pahasti sä olet itse henkisesti jumissa Keuruulla, vaikka väität muuttaneesi sieltä pois.
Oikeasti sä olet vain säälittävä jankkaaja, jolle joku on joskus vuosia sitten sanonut Keuruulla pahasti, etkä sä pääse siitä yli.
Äitisi on varmasti ylpeä sinusta, vai onko hänelläkin yhtä paha aivovamma kun sinulla?
Itke narsu itke. Servatun keuruulaisnarsistin itku on musiikkia korvilleni.
Näin ulkopuolisena jos huutele, niin sinut tässä on seurattu jo aika moneen kertaan 😅 mutta ei siinnä, jatkakaa.
Varmasti tekee kipeää kuulla epämiellyttävä totuus itsestä keuruulaisena, kyylä.
Sä voit huutaa kyylää ja narsistia vaikka peilillesi, mutta se ei muuta sitä, että sä teet itsestäsi tässä ketjussa pelkän pahanilmanlinnun ja vitsin. Tää keskustelu oli sun osaltasi tässä, jatka yksinpuheluasi.
Hyvä, että poistut paikalta häviäjänä.
Haha... Eikö raukka parempaa keksinyt?
Auta jo itseäsi jos lähimmäisesi eivät sitä tee.
Katso nyt hyvä ihminen sinne peiliin, sä nolaat itsesi.
Keuruulta puuttuu vain ne mukavat ihmiset..
No totta kai olen mukava ihminen omasta mielestäni, miten tuollaisia kehtaat kyselläkkään. Taidat olla itse ilkeä ihminen, häpeä vähän.
Narsistin kuuluu ylimielinen ollakin. En aio pettää muita narsisteja millään vaatimattomuudella ja nöyristelyllä. Puhumattakaan mistään kiltteydestä tai ystävällisyydestä. Ei niin hyvää kaveria, että ei selkään puukotettaisi. Tai eihän minulla kavereita olekaan, kun olen narsisti.
Kaikki ansaitsee pahimman mahdollisen kohtalon
Täältä isolta kirkolta katsottuna Keuruu on palveluiden kannalta kuin Helsinki. Meidän kaupungin osasta lähti Posti jo ajat sitten. Postia jaetaan pari kertaa viikossa jos jaetaan. Tässä oli vähän aikaan sitten postin jakelussa miltein 4 viikon pysäys. Sitten yhdellä kertaa tuli kaikki posti kerralla. Postin mukaan tämän on parempaa palvelua.
Se on eräänlainen paradoksi että jos olet epäsosiaalinen ja introvertti niin kannattaa asua suuressa kaupungissa jossa on paljon ihmisiä mutta kukaan ei siellä välitä sinun elämästäsi jos haluat olla rauhassa kun taas pikkukylässä olet silmätikku ja kaikkien tietämä "omituinen hyypiö".
Karavaani kulkee, koirat haukkuvat. Pikkukylässäkään ei kaikkien asioita tiedetä, ellei sitten itse niistä itse huutele. Suurin osa juoruista pelkkiä arvailuja.
Totta turiset. Keuruulainen uteliaisuus ja juoruvuus on ominaispiirteitä vai pitäiskö sanoa tyyppivika? Vähän miten haluaa ajatella, mutta siinä käy kuitenkin tämä vanha kunnon lasten leikki "rikkinäinen puhelin".
Höpö höpö... Et selvästi ole asunut Keuruun ulkopuolella. Pikkukylissäkin osataan kuule olla ihmisiksi.
Olet selvästi huumorilla varustettu lukutoukka. Mukavaa syksyä!
Keuruulla kehitetään pään sisällä ihan omat tarinat näille hyypiöille, sekä ulkopaikkakuntalaisille.
Vuoden Keuruun elinvoiman kuihduttajapalkinto myönnetään Keulinkille?
Trump pelastaa Keuruun!
Eiiiih, hänellä on oikeitakin asioita.
Mahtaisko saada tukikelpoista peltoa jos torin kyntäisi pelloksi?
Luin tämän ketjun huolella ja sain uusia näkökulmia vertaistuen merkeissä. Puolisoni lapset eivät ilmeisesti olekkaan vain huonosti kasvatettuja vaan keuruulaisia. Aikuisia keuruulaisia ovat. Aina udellaan työ, raha ym henkilökohtaiset ja sitten levitellään sitä kun ei ole muuta juoruttavaa. Haukkuvat jopa toisiansa jos ei muuta löydy. Se on ollut merkillistä kun Jyväskylässä ei toimita samoin. Sukulaiset ovat ihan eri maata onneksi. Kaupassa on kyllä osaavaa henkilökuntaa, kiitos siitä.
No nythän sinä krjoitit itsesi pussiin arvostellessasi keuruulaisia. Täällähän sinä asut sinäkin. Ei muuta kuin lisää haukkumista 🤣
En todellakaan asu. Joudun käymään kyllä usein.
Asutpa, älä puhu paskaa.
Jutut on kun vanhan mummon pierut, puolet on ilmaa ja puolet paskaa.
Suosittelen jättämään ne vähäisetkin käynnit, jottei mielenterveytesi täysin romahtaisi.
Miksi olet seurannut ikäihmisten pieruja? Aika huolestuttavaa...
Olen töissä vanhainkodissa.
Et ole. Luuletko että sinne päästetään tollasia mummojen pieru asiantuntioita? Ihan turhaa tykkäilet omista kommenteistasi ja vastailet itsellesi/ poistelet. Pysy poissa jos ei pää kestä.
Saatat vanhainkodissa olla mut et töissä. Sinne on soveltuvuustestit eikä tollaset pierunhaisteliat sitä läpäise. Hoitoalalla työskenteliänä ymmärtäisit, ettei heikentynyt sulkialihas katso ikää, sukupuolta eikä niistä puhuttaisi palstoilla.
Olen kyllä ihan aikuisten oikeasti.
Et ole. Tiedän mikä olet ja miksi vastaat täällä moneen kertaa itsellesi ja äänestät omia kommentteja.
Olen olen. Et sinä tiedä minun elämästäni yhtään mitään, joten älä viitsi väittää vastaan.
Kyllä sinä asut. Tunnusta vaan. Se vie sinulta vain vähän aikaa huomata 😅.
Muuta nyt jatkuva moittija, Voit noin huonosti joten lähde ja!
8n se KELA sielläkin sinua varten
Kommentistasi heräsi kysymys, että saisiko Kelasta jopa jotain avustuksia suomen kielen kirjoittamiseen tähtääviin kursseihin? 😞
Opettele kirjoittamaan äläkä sönkötä.
Kiusataanko sinua kotona tai koulussa?
Ei, mutta täällä Suomi24 keskustelupalstalla kiusataan ja ollaan eri mieltä minun kanssa.
Ei, enkä ymmärrä miten se liittyy kommenttiini.
Etköhän kelan asiakkaana tiedä mitä avustuksia sieltä saa.
Kyllä kiusattiin. Surullista huomata, että sulta ei löydy sen vertaa empatiaa, ettet käyttäisi sitä täällä lyömäaseena ja yrittäisi nolata mua.
Miksi vastaat moneen kertaa itsellesi pierunhaistelia?
Miksi sinua kiusattiin?
Miksi sinusta on kasvanut koulukiusaaja ja kiusaaja ylipäätään?
Minä äänestäkää eduksuntavaleissa pressuomalaisua,koska ne osaa arvosta suomalaisia dunareita! Opetelkaa kirottaman tänne asiallisesti älkääkä kisuatko tosianne! Sivistystä pliis.
Lehti kysyy ideoita väkiluvun kasvattamiseen. Kurssikeskus loppui, osaaminen polkee paikallaan, väki tyhmenee ja firmat pakenevat. Keuruulle saatava jokin oppilaitos, Keulinkki saisi polkaista sellaisen pystyyn. Eikö siellä Isokirjassa ole lehtikirjoitusten mukaan jo valmiiksi joku peräti yliopisto, eli sinne vaan lisää oppilinjoja vaikka ihan rukkasmiespuolelle, datakeskusrakentamiseen ym tai sitten tohtoriväitöksiin. Halpoja oppilasasuntoja tai sellaiseksi soveltuvia tyhjiä rakennuksia on kylä täynnä, Mäkelä ja Lampinen sahaamaan busseilla Kalettoman lenkkiä oppilaskuljetuksin.
Huvittavaa, SuurKeuruu tekee Keulinkin hommia joita keulink ei ole saanut aikaiseksi edes 30 vuodessa...Keulinkiin pitää saada syntyperäiset Keuruulaiset työntekijät ja hallituksen jäsenet.
Miksi ihmeessä huutelet tästä Suomi24-palstalla, kun paikallislehti Suur-Keuruu kysyy tätä asiaa? Kannattaisi varmaan vastata suoraan sinne, missä asialla on oikeasti jotain merkitystä.
Kalettomalle on saatava "Suomen Eton" ja sieltä valmistuneet jäävät Keuruulle perustamaan keskisuuria yrityksiä liimapalkkitehdas mukaan lukien. Keulink voidaan vihdoinkin lakkauttaa tarpeettomana.
Miksi ohjeistat ihmistä ketä et tunne edes? Ja miten olet laskenut väitteesi, että Suur-Keuruulla on enemmän merkitystä? Perustuuko "tietosi" omaan mielipiteeseesi vai onko jokin ihan oikea tilasto?
Se ei ole mielipide vaan puhdasta tilastofaktaa. Kansallisen Mediatutkimuksen (KMT) virallisen datan mukaan Suur-Keuruun viikoittainen kokonaistavoittavuus on 18 400 lukijaa. Se on kaksi kertaa enemmän kuin koko kaupungin asukasluku. Siksi asiallisella paikallismedialla on merkitystä. Se, että joku anonyymi trolli purkaa täällä pahaa oloaan ja keksii omia diagnoosejaan, kiinnostaa tasan nollaa ihmistä.
Paikallislehdellä on sentään oikeita paikkakuntalaisia lukijoita ja järkevää sisältöä. Tämä palsta on näköjään pyhitetty vain katkerille trolleille, joten antaa tämän sankarin jatkaa yksinpuheluaan täällä.
Just näin, hyvin sanottu! Oikeita keuruulaisia ja fiksua paikallista keskustelua löytää onneksi paikallislehden sivuilta. Siellä on lukijoina ihmisiä, jotka elävät tässä päivässä, toisin kuin nämä palstan ikuiset anonyymit trollit, joiden elämän ainoa saavutus on vuodesta toiseen sama vanha vinkuminen.
Aamen. Allekirjoitan tämän täysin. Antaa trollien jatkaa täällä keskenään sitä samaa ikuista levyään.
Juuri näin, tähän on helppo yhtyä. Pelkkää säälittävää kiusaamistahan tämä on, eikä mitään "totuuden paljastamista". Antaa trollien itkeä ja jankata täällä keskenään, me muut siirrytään asiallisemman median pariin.
Naulan kantaan, täysin samaa mieltä. On se varmaan rankkaa elää elämäänsä niin, että suurin päivittäinen saavutus on yrittää kiusata ihmisiä Suomi24-palstalla.
Huomionarvoista tässä on se, että et sitten kuitenkaan malttanut lähteä sinne "asiallisemman median" pariin.
Provosoidutko useinkin täällä?
Datakeskusrakentajan, -suunnittelijan ja -ylläpitäjän kurssit Keuruulle. Niitä nyt nousee lähes joka maakuntaan ja osaajist aon ainakin tällä hetkellä pulaa.
Kylläpä tulee katkeraa kommentointia vittupääkeuruulaisilta. Oletteko kuulleet sanonnan: Niin se metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Katsokaa peiliin, ihan oma syy.
Toisaalta ihan hyvä, että näitä kusipäitä vähän näpäytettiin.
Tietääpähän keuruulainen paikkansa.
Keuruun väkiluku alle 9000 suunta alaspäin. Aloittajan mukaan hyvä asia.
Vastailetko useinkin omiin viesteihisi? T:Trölli
En vielä kertaakaan.
Yhy yhy 😢 siitäs sait.
Täällä sai ainoastaan vittupääkeuruulaiset sitä mitä ovat tilanneet. Itkettääkö?
Keuruulla taitaa väestörakenne olla niin vanhusvoittoinen että vaikka sieltä ei kukaan muuttaisi pois niin väestö silti vähenisi.
Kuitenkin, Keuruulta oikeasti muutetaan pois suurin määrin eikä ihme että niin tapahtuu.
Muuta aloittelija pois. Ilma paranee. Typeriä juttuja
Piereskelkää ilma paranee.
Maailmassa on paljon asioita jotka ei tule tapahtumaan.Ne tai hän josta ehkä tykkään heillä on oma elämä.Hän joka saattaisi tykätä minusta, en kyllä halua tutustua.Elää voi siitä huolimatta,vinkkinä muillekin.
Jos joku joskus kysyy minulta joskus et minkälainen paikka se Keuruu on niin sanon sille et lukee tän keskustelun :D
Taidat olla sellainen maahanmuuttaja kun et osaa edes suomea kirjoittaa. Ehkä täällä on parempin asiat kun kotimaassani .
Kaikille maahanmuuttajille voisi justii mainostaa, että meillä Keuruulla on jo teille hiekkalaatikkokin valmiina.
Sitä paitsi Keuruu tarvitsee orjatyövoimaa, vain siten voidaan maksaa kaupunginjohtajan tulospalkkioita.
Miksi te länkyttä ja kiusi täälä tosianne? Hankika emälä ja menkä töihin. Minä tehdä niin ja olla onnellinen ja kaveria toisille, ottaka tästä mallia!
Hyvä kommentti!
Hankika emälä
Ikäni Keuruulla asuneena, oon samaa mieltä siitä että kyllä täällä juoruta osataan. Mutta on täällä myös ihan mukaviakin ihmisiä jotka keskittyy omaan elämään toisten elämän sijaan.
Kiertää kaukaa megamarketin kahvilan päiväsaikaan välttyy juoruilta.
Keuruulaiset itse syylllisä kuntansa alasajoon.
Älykyyden huipentuma paistaa kyyläkeuruulla kuuhun asti, sdp,kesk vetäneet asukasluvun 14k -> 8k vain 20vuodes, silti keuruulaiset kiittää heitä äänestämällä uudelleen ... äly hoi, älä jätä keuruuta!😂
Tilastokeskuksen virallisen datan mukaan Keuruun asukasluku ei ole 20 vuodessa todellakaan pudonnut mistään 14 000:sta, vaan se oli 20 vuotta sitten (vuonna 2006) hieman päälle 10 900 asukasta. Sä keksit päästäsi tuhansia asukkaita tyhjästä vain siksi, että pääsisit purkamaan pahaa oloasi. Sä olet itse se "äly hoi" -huutelija, jonka jokainen väite lahoaa käsiin sekunneissa.
Ei muuta faktaa että kommarikunta, asukasluku laskenut kuin lehmän häntä, demareiden, kepun syytä! Lopettivat vuodeosastonkin. Älkää ihmeessä ostako asuntoja keuruulta.
Ps Muista taas äänestää sdp, kesk tai kok...niin saat itse sammuttaa valot keuruulta. Tulen ottamaan vaölokuvan viimeiseeb keuruu mustaan somepäivitykseen...😂
Sulla on näköjään elämänsuunnitelmat selvillä, sä aiot siis kytätä ja odottaa Keuruun valojen sammumista seuraavat vuosikymmenet kamera kädessä vain siksi, että saisit yhden somepäivityksen? Onnea vain valitsemallesi uralle, siinäpä vasta merkityksellistä elämänmieltä! Ja tiedoksi sinne sun historian luokalle, vuodeosastojen linjauksista vastaa nykyään hyvinvointialue, ei Keuruun kunta.
Hyvinvointialue Hyvaks Keski-Suomen suurimmat puolueet jotka päättävät ovat kommunistipuolueet Sdp ja Kesk!
Sdp ja Kesk lopetti vuodeosastomme.
Suprise...
Mutta mikäpä siinä: jos itse asiasta keskusteleminen käy liian hankalaksi, voi aina vaihtaa aiheeksi toisen ihmisen kuvitteelliset elämänsuunnitelmat. Sehän vasta tehokasta yhteiskunnallista keskustelua on.
On se jännä, miten sä onnistut tekemään itsestäsi asiantuntijan aiheesta kuin aiheesta, ja silti jokainen sun "faktasi" on päin persettä. Keski-Suomen hyvinvointialueen päätöksenteossa ovat mukana aivan kaikki suuret puolueet Kokoomusta myöten, eikä koko valtuustossa ole ainuttakaan kommunistia. Sä olet niin täynnä sokeaa nettiraivoa ja salaliittoteorioita, että sulta loppui kosketus todellisuuteen jo monta viestiä sitten. Mene takaisin sinne historian tunneille.
Psykoosisi on näemmä saavuttanut mania-tason.
Ei ole vuodeosastoa enään kun sdp ja kesk lopetti sen.
Varsinaissuomessa asuvana ent Keuruulaisena surullista seurata kun demarit,kepu ja keulink ei tee mitään elinvoiman tai kasvun eteen keuruulla. Näemmä vain ne idiootit jäivät keuruulle kun muutimme lukion jälkeen pois 1985v , nyt samat koulukiusatut idiootit istuu kunnanhallituksissa punaliput kädessä.
Sulta siis kesti yli 40 vuotta [1985] kerätä rohkeutta, että uskalsit tulla avautumaan lukuaikojesi traumoista anonyymille suomi24-palstalle? Onnea vain sinne Varsinais-Suomeen, jos sun elämäsi suurin ja tärkein projekti vuonna 2026 on edelleen kantaa kaunaa lukioaikaisille luokkakavereillesi ja huutaa jostain punalipuista. Kyllä ne "koulukiusatut idiootit" taitavat nyt asua ihan siellä sun oman ruutus puolella, jos et ole päässyt teinivuosistasi yli edes neljässä vuosikymmenessä.
Vai niin. No se oli tärkeä tieto.
nettiraivo alkaa – ja historian kirja jää avaamatta.
Ei haittaa, ettei faktat osu. Pääasia, että mielipide osuu kovaa. 😏
Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa
No ny mää ymmärrän. Sä oot siis käyttäny aikaa siihen, et laskeskelet jonku toise ihmise ikää, kotikuntaa ja lukioaikoi neljääkymment vuat myähemmi. Aika kova suoritus – varsinki ku väität, et toisel ois vaikeuksii päästä teinivuosist yli. 😄
Mää en tiärä kumpi täs ny enemmän elää vuades 1985: se, joka kertoo omist kokemuksistans, vai se, joka tulee vuades 2026 raivokkaast kommentoimaa niit.
Mut hei, onnea sinne ruudun toiselle puolelle kans. Kyl se varmaa siit viel helpottaa, ku pääset joskus irti mun lukioajoist ja keskityt omiis. Turus sanottais: "Katto ny peilii, siäl o yks aika kiinnostava koulukiusattu."
Ei siihen mitään "laskemista" tarvittu, kun sä itse kirjoitit ne vuosiluvut ja paikkakunnat edellisessä viestissäsi. Sulla taitaa pätkiä muisti jo parissa minuutissa. Ja mitä tuohon sun "Turun murteeseesi" tulee, se kuulostaa aivan yhtä aidolta kuin sun keksityt asukaslukutilastosi. Jos sä olet asunut siellä vuodesta 1985 asti oppimatta edes puhumaan kuten paikalliset, ei ole mikään ihme, että sä olet henkisesti jumissa edelleen Keuruun lukioajoissa.
Sille opetettiin laskimen käyttö yhdessä toisessa ketjussa. Nyt se elvistelee taidoillaan ja tykkää laskea kaikenlaista jännää. Elämä on ihmeellistä ja mukavaa.
Sulle opetettiin juuri sekunti sitten Tilastokeskuksen viralliset asukasluvut ja se, miten hyvinvointialueet toimivat, kun sä olit keksinyt omasta päästäsi tuhansia asukkaita tyhjästä. On se jännä, miten sä yrität nyt kääntää tämänkin täydellisen nolaamisesi joksikin sun "opettajamaiseksi" voitoksesi. Se, että sä pakenet faktoja tuollaisen teennäisen "elämä on mukavaa" -liirumlaarumin taakse, todistaa vain sen, kuinka pahasti sulta loppui eväät kesken.
Sulla taitaa olla oma pieni klikki pystyssä pään sisällä, kun pitää kirjoittaa ja puolustella omia juttujaan useammalla eri persoonalla. Sä voit vaihdella niitä roolejasi ja feikkimurteitasi täällä anonyyminä aivan rauhassa, mutta se ei muuta sitä tosiasiaa, että sun eväät loppuivat jo monta viestiä sitten. Jatka ihmeessä sitä sun sisäistä palaveriasi, me muut siirrytään jo eteenpäin.
Noi sun AI kommentit on säälittäviä. Opettele edes kirjoittamaan.
On se jännä, miten kaikki sua älykkäämpi ja sujuvampi teksti muuttuu sun päässäsi tekoälyksi heti, kun sä et enää itse keksi mitään järkevää vastattavaa – moro, sun eväät söi tällä kertaa ihan puhdas todellisuus.
Sä voit syyttää vaikka robotteja sun omasta nolaamisestasi, mutta sun lukiokaunoistasi vinkuminen ja anonyymien sivupersoonien luominen on kyllä aivan sun omaa käsintehtyä tyhmyyttäsi.
Kun omat kädet ovat niin syvällä sotkussa, ettei vastuuta enää löydy edes suurennuslasilla. Mutta nämä lukiokaunojen ruotimiset ja anonyymien sivupersoonien askartelut ovat kyllä ihan omaa käsityötäsi. Harvinaisen kunnianhimoinen tapa tehdä itsestään sekä ongelma että sen oma kommentaattori. Harmi kun Juurikkaniemeä ei ole enään, voisit sopia sinne, monipersoona...harkintakyky ottaa sairaslomaa ja mielikuvitus jää päivystämään yksin, Niuvaniemeen pääset kela kyydillä.
Tuntuu kuin kaveri keskustelisi itse keksimiensä sivupersooniensa kanssa, vaikkakin keskustelee täällä muiden ihmisten kanssa. Kuulemani mukaan lääkkeetkin on jo syöty loppuun. Todella mielenkiintoista ja se, että tämä on varmaan vasta alkua. Jos joku erikoistuu psykiatriselle puolelle, tässä saattaisi olla hyvä opinnäytetyön aihio.
Sä-mies
Aika monessa pikku paikassa käy samoin. Keuruu on surullinen esimerkki siitä mitä huonolla kunnallispolitiikalla saadaan aikaan. Toki keski-suomi haluaa keskittää kaikki Jyväskylään ja Kepu katsoo vierestä.
Mistä johtuu sdp ja kesk ja kok kunnan edustajien viha Keuruuta kohtaan? sitä ihmettelen.
Keskustelua seuranneena voidaan todeta, että jotain kiinnostaa hirveästi toisten eväät. Oisko omat jäänyt tekemättä? Joku taas on syönyt lääkkeensä jo aikoja sitten loppuun ja paluuta iloisempiin aikoihin ei ole näkyvissä.
Toivottavasti kaikki Keuruulle muuttoa harkitsevat lukevat nämä keskustelut ihan vain varotoimena.
Sieltähän syntyi heti perään ketjuun jo kolmas sivupersoona, joka muka "keskustelua seuranneena" rientää apuun heittelemään jotain väsyneitä lääkejuttuja! Sä taidat todella istua siellä ruutusi takana koko sun mielikuvitusporukkasi kanssa peesaamassa itseäsi, kun AI-kortit ja feikkimurteet ammuttiin jo alas. Tämä sun monistautumisesi on muuttunut jo niin säälittäväksi teatteriksi, että sun eväiden lisäksi sulta loppui virallisesti yleisökin
Tätä juuri toivon, lukevat ENNEN kun harkitsevat muuttoa Keuruulle. Eiköhän toiveet muutosta karise, kun realiteetit lyö silmille.
Ninimerkki Juurlkkankemi auki uudelleen, pelkästään Keuruulaisitaa saadaan "hotelli" täyteen. 🤣
Kolmas persoona saapui pelastamaan tilanteesi. Kun argumentit loppuvat, sivupersoonat näköjään lisääntyvät. Mielenterveysongelmia? Kela taksit palvelee, ai niin, vliiko oppuisin ei taksit ajele Keuruulla, no maanantaina sitten Niuvaniemeen...
Sun mielikuvitusporukkasi alkaa näköjään käydä jo aika kierroksilla, kun viikonpäivätkin menevät sekaisin. Nyt on maanantai, joten sä voit pakata nuo sun kolme eri nimimerkkiäsi ja feikkimurteesi samaan kyytiin ja poistua tästä ketjusta. Sun eväät on syöty, sun tarinasi on nollattu ja tämä sun yhden miehen teatterisi loppui mun osaltani tähän. Moro!
Itse uteliaana luet ketjua ja sitten arvostelet. Eli kenen eväät sinua kiinnostaa ja mikä resepti saamatta?
Taasko sä puhut täällä eväistä? Hei, tämä ei ole sinun palstasi, joten älä komentele täällä narsisti!
Sulta loppui järjen lisäksi pisteetkin kesken?
Kyttääjä Keuruulaisten älykkyys ja mielenterveysongelmat kukkivat tällä palstalla....
Jep. Ei nämä ainakiaaan mitään yhteiskunnan tukipilareita ole, kun keskellä yötä täällä pyörivät kirjoittelemassa.
Juuri näin. Kyllä siinä on "yhteiskunnan tukipilarit" vauhdissa, kun yön pimeinä tunteina pitää luoda kolme eri hahmoa juttelemaan itsensä kanssa Keuruun lukioajoista. Ei voi muuta kuin sääliä.
Täysin samaa mieltä. Eivät nämä sankareiden sivupersoonat ainakaan mitään yhteiskunnan tukipilareita ole, kun pitää keskellä yötä ja maanantaiaamuna pyöriä täällä raivona spämmäämässä omia keksittyjä tilastojaan. Todelliset tekijät tekevät jotain hyödyllistä, nämä puolestaan elävät pelkästä katkeruudesta
Jep, eivät todellakaan mitään Mensan jäseniä ole, kun yön pimeinä tunteina raivotessa on mennyt päivämäärät ja viikonpäivätkin jo aivan sekaisin.
Huhhuh, nyt on kyllä harhaista juttua. Taitaa kuulua tuohon mania vaiheeseen.
Kyllä! Vittupääkeuruulaisnarsun sekoilut part2.
Menkä töihin tai ensiapuun. Teitän juttut kulosta sairailta!
Mitä finninaama länkyttää?
Mihin sinua sattuu? Ei se ole sinun vikasi että tulit tuollaiseksi. Se on vanhempiesi vika kun eivät osanneet opettaa käytöstapoja.
Kiitos ilmoittautumisesta.
Vellihousu veti porot sieraimiin heti.
Miksi sinua kiinnostaa toisen housut ja sieraimet?
Mitka porot
Mitka, mitka 😅?
Juurikkaniemeen saapui uusi Keuruulaiskyttääjäpotilas. Miehellä oli mukanaan euron kolikko ja tussi,
koska hoitajien mielestä hän ei voinut vahingoittaa ketään niillä, niin mies sai
pitää tavaransa. Seuraavana päivänä hullujen huoneen lattiaan oli piirretty viiva ja mies sanoi:
se joka sukeltaa viivan alitse saa euron…
Saiko kukaan?
Huono homma jos Keuruu häviää. Minä olen tällainen akasta eronnut lääninsonni ja Keuruulta on aina löytynyt seksiseuraa viikpnpäivästä ja kellonajasta huolimatta. Keuruu on pelastanut lukemattomia kertoja, kun mistään muualta ei ole lohjennut humalan tai muun syyn takia. Keuruu ohittaa tässä jopa Kuortaneen.
Oikeessa olet. Keuruulaisilla ja uskovaisilla on sama periaate "kaikki on yhteistä". Seuraa löytyy joka naapurista tarvittaessa. Niin kauan kun kelan asiointi toimii hyvin, ei hätää keuruulaisten häviämisestä. Työn perässä eivät lähe...
Keuruun naiset ovat hyvin ymmärtäväisiä, kun isännät töissä päivisin, voi kotirouvien kanssa keksiä vaikka mitä...
kuka sanoi että mää oon vetänyt piriä. tuntuukin siltä.