Kuka olisi paras mahdollinen osteoporoosiin perehtynyt lääkäri pääkaupunkiseudulla?
Todettiin aika paha osteopenia ja olen vasta nelikymmpinen, haluaisin hyvään hoitoon :)
Todettiin aika paha osteopenia ja olen vasta nelikymmpinen, haluaisin hyvään hoitoon :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mielestäni Sairaala Ortonissa on osteoporoosiklinikka tms.
Esimerkiksi dosentti Kalevi Laitinen on pätevä sisätautilääkäri Helsingin Kätilöopistolla ja on tutkinut mm. osteoporoosia. En tiedä pitääkö yksityisvastaanottoa.
Korjaanpa väärinkäsityksiä tässä.
Ei kannata hermostua vielä.
Toivottavasti menetelmä millä osteopenia virallisesti todettiin oli D(e)XA- rtg-menetelmä.
Osteopenia (luukadon esiaste) ei ole paha, vaan osteoporoosi (luukato) on se pahempi, mukava kuulla, että luuongelma on löytynyt jo osteopenia vaiheessa.
Ihan tavallisilla yleislääkäreillä ja työterveyslääkäreillä on nykyään asiallista tietoa, miten hidastetaan osteopenian muuttumista osteoporoosiksi. Osteopenia vaiheessa harvemmin harrastetaan agressiivisia lääkehoitoja ellei ole luun kannalta hankalaa perustautia kuten keliakia.
Kyllä osteopeniaa hoidetaan lääkkeillä, samoilla kuin osteoporoosiakin. Mun osteopenia todettiin vuosi sitten ja suositeltiin lääkitystä. Keliakiaa tms. ei ole. Suostuin aloittamaan lääkityksen, vaikka kovin mieluisaa se ei ollut. Eikä ole vieläkään. Murtumavaaran kerrotaan pienentyvän.