Homma loppu ennen kuin kerkes edes alkaa. https://www.lieksanlehti.fi/paikalliset/9816616
Zillä lailla konkurssia pukkaa
Anonyymi-ap
49342
13Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Startti vaihe on kaikista vaikein.
Starttivaihe on yhtä pitkässä juoksussa kuin GFN tapauksessa.
🤣
Se on muotia tässä kylässä. Nousu jumalattomalla tohinalla ja sitten konkka.
LL on uutisoinnissa jäljessä kun tuolla toisessa ketjussa uutinen oli jo samana päivänä kun konkurssiin oli haettu
Se on ymmärrettävää että kun pienet yrittäjät yrittää niin aina ei voi onnistua ja virheistä oppii. Uutta matoa vaan silloin koukkuun.
Mutta se, että käytetään veronmaksajien varoja isoihin hankkeisiin, edellyttäisi äärimmäisen vastuullista ja kriittistä tarkastelua kaikessa mitä tehdään. Pitäisi olla lähes pomminvarmaa että yritys työllistää pysyvästi ja paljon ja hankkeet kannattaa, jos yhteisiä varoja käytetään yritysten aloittamiseen.
Kun Lieksassa on sellaine ajattelutapa että pitäisi päättäjoen saavuttaa aina konsensus niin silloin voi syntyä virheellisiä ratkaisuja kun porukalla ollaan saamaa mieltä ja kukaan ei uskalla esittää kritiikkiä koska siitä saa heti leiman. Näin ei pitäisi olla. Moniäänisyyys on hyvän päättämisen elinehto, ei konsensus.
Lieksa puoluetta on hehkutettu edellisestä valtuustokaudesta lähtien ja valtuuston pj. sanoi, että Lieksa puolue jatkaa uudellakin kaudella. Sielläpä on hyvä suhmuroida ja salata virheetkin.
"kukaan ei uskalla esittää kritiikkiä"
Entäpä kun asia on niin, että eivät älyä hevonpaskaa oikeasta yritystoiminnasta ja laskelmista. Kun työtön tavallinen kuntalainen on jo fiksumpi ja totuudenmukainen arvioinneissa niin täys höpelönä näitä päättäjiä jo voi pitää.
Mitä seuraavaksi perustetaan, kultakaivos, öljykenttä, tuulipuisto tai ehkä avaruusasema?
Keput ja kokoomus ovat ehdottomasti tuon avaruusteknologian kannalla. Kyllä heillä on tieto hallussa ja tavallinen kadunkulkija ei ymmärrä näitä asioita sanoi kokoomusvaltuutettu puhujapöntöstä.
Juu, perustetaan vaan. Edellisellä valtuustolla ja kaupunginhallituksella tämä maineikas yrittäjyysbuumi alkoi, nykyinen jatkaa samalla buumilla...konkurssiin. Mitäs puolueita siellä onkaan valta-asemissa? 🫢
🤣 Älä veliseni muuta jorise.
Max. kusetus.
"Käynnistymisvaikeuksia" ja omavaraisuusaste vain 2%, nämä loisyrittäjät eivät edes tajua, että ei tuollaisella omavaraisuusasteella lähdetä biokaasulaitosta käynnistämään. Oikeasti pitää jokaisella sijoittajalle olla miljoonia laittaa peliin. Suksikaa #ittuun sen 2% kanssa ja sivuun yrittämisestä ja päätöksenteosta.
Kukas se näistä "yrittäjistä" ne laskelmat teki? Olisi kiva tietää.😂
Sillä alkuperäiset liiketoiminta- ja rahoituslaskelmat ovat osoittautuneet liian optimistisiksi.
Green Fuel Nordic tulee vahvasti mieleen ja sutkien puheet.
No ny joku kirjottaa lieskan lehdessä että pelastetaan laitos. Montako milliä laitetaan? 😐
Ei helvetti. Miksi lähteä pelastamaan, ei täällä pelasteta muidenkaan yrittäjien firmoja.
Persaukiset kuvittelee että Lieksan veroeuroilla firmoja perustetaan.🤣🤣
Ois pitäny sitä turpo ruuvia kiristää
Tuo avaruusjuttu vois ollakin aika hyvä idea, biopolttoaineella toimiva avaruusalus lähtisi Lieksasta. Ei tule hiilijalanjälkeä juurikaan, vesihöyryä vaan kun ajettaisiin kuuhun. Melko kateellisia lähikuntia olisi kun Lieksan teollisuuskylästä ampaisisi bioraketti yläilmoihin. Laitettaisiin rakettiin mukaan biokaasulla leivottua leipää jos nälkäisiä alieneita sattuisi matkalla vastaan.
Kyytiin mukaan myös laatuherkkujen riisipuuroa.
Ei saa unohtaa Lieksa50 tupsupipoa. Ja Lieksan henki videoita.
Tippus se saatanan sukkula jo ennen Joensuun kunnan rajaa😅
Kaupunginhallitus ja loisyrittäjät kyydissä.
Aika sekaisin on kaupunginhallitus ollut mainonnassa. Ja taitaa sekaisin olla nykyäänkin.
Kysykää rekeltä. Sillä on tietoa.
Jeps, havainnut öljyrekkojenkin ajavan joka päivä öljyä maailmalle. Nämä ei ole avoimien salien asioita. Kyllä Lieksan kaupunki saa olla kiitollinen niin viisasta valtuutetusta.
Reke on taas kädet ristissä hakemassa kirkkovaltuuston. Tehtäiskö myö siitä kirkkoherra. Siitä se tykkäisi. Kristillisten arvojen puolesta kirkolla ja valtuustossa sitten muut arvot.
Joku esitti Lieksan Lehden nettisivulla, että pelastetaan tuo Biolaitos, kun sillä ei ole entistä velkaa, ja se on erittäin tarpeellinen laitos kierrätyksen suhteen? Oletteko valmiit, jos aletaan keräämään kolehtia?
Kuka siellä sellaista ehdotti?
Laittakoon omistajat rahaa yritykseensä,
porokylän leipomo, laatuherkut, lehikoinen, yletyinen, väänänen..jokainen sen pari milliä.
Kolehdin sopivin olomuoto biolaitokselle olisi varmaankin jokaisen tuottama päivittäinen bacho. Yleinen käymälä vaan siihen biolaitoksen tien varteen, niin kansalainen voi osallistua keräykseen.
Reke😆 jätkä on kun kummelin sketsihahmo konsanaan😅.
Jankon Betoni
Miksi nykyinen rahoitus- ja omistajapohja ei pysty pelastamaan yhtiötä?
Pankolla pötköttelijä, työtön, tavallinen kaduntallaaja tutkii tapausta ja palaan vielä langalle.
Rekeltä pitää kysyä, Mitä Jeesus sanoisi valehtelusta?
Juuri näin. Eikun vaan oman kukkaron nyörit auki ja pelastustalkoot pystyyn!!!
Ei ole järkevää, että Lieksan kaupunki lähtee pelastamaan Pielisen Bioa avoimella piikillä tai veronmaksajien tappioriskillä.
Tilanne on nyt erityisen hankala, konkurssihakemus kertoo vakavasta maksuvalmiusongelmasta.
Kaupungin kannalta ratkaisevat kysymykset olisivat.
Onko liiketoiminta käyttökatetasolla kannattavaa ilman uutta julkista rahaa?
Ovatko kaasun ostajat sitoutuneet pitkäaikaisilla ja sitovilla sopimuksilla?
Paljonko rahaa tarvitaan – kertaluonteisesti vai jatkuvasti?
Miksi nykyinen rahoitus- ja omistajapohja ei pysty pelastamaan yhtiötä?
Mitä vakuuksia, omistusosuutta ja päätösvaltaa kaupunki saisi vastineeksi?
Miten velkojat ja nykyiset omistajat osallistuvat tappioihin ennen veronmaksajia?
Mikä on laitoksen arvo, jos yhtiö menee konkurssiin ja toiminta myydään toiselle omistajalle?
Kaupungin ei pitäisi maksaa vanhoja velkoja vain siksi, että hanke on poliittisesti tärkeä tai että siihen on jo investoitu. Aiempi investointihistoria ei ole peruste lisärahalle. Lieksan kaupungin ei siis pidä automaattisesti vastata yksityisen yhtiön veloista.
Mahdollinen tuki olisi ehkä hyväksyttävissä vain näillä ehdoilla.
riippumaton talous- ja tekninen due diligence;
julkinen, vähintään 5–10 vuoden kassavirtalaskelma;
yksityisten omistajien ja velkojien ensisijainen tappionkanto;
kaupungille markkinaehtoinen korko, riittävät vakuudet ja selkeä enimmäisvastuu;
sitovat kaasunmyynti- ja syötesopimukset;
ulkopuolinen kilpailutus ja EU:n valtiontukisääntöjen arviointi;
kaupungin irtautumissuunnitelma, jos kannattavuusennuste ei toteudu.
Johtopäätökseni on, Pielisen Bio Oy:n pelastaminen nykyisessä muodossaan kaupungin ja veronmaksajien rahalla ei ole järkevää ilman aukotonta näyttöä kannattavuudesta.
Pankolla makaileva, moi
Hei,
Kun tutkitaan Lieksan kaupungin päättäjien taustat ja osaamisnäytöt, kaikki on liian haastavaa. Ei tule mitään.
En usko, että olet oikeasti työtön vaan vapaaherra työstä ja ex analyytikko, ekonomi.
Pancolla ollaan viisaampia kuin valtuustossa.
Tuotantokin oli jo myyty pariksi vuodeksi eteenpäin
Konkurssi ja kurssi etelään 🤠
Aurinkoranta täältä tullaan!😎
Kerrankin järkevää ja silmät avaavaa keskustelua, jatketaan!
Kaupungin on korkein aika suunnata investoinnit nyt kuntalaisten tarpeisiin. Yrittäjät tulkoon toimeen omilla rahoilla, ei euroakaan enää heidän kuluja kuittaamaan.
Sitä on köyhän pakko yrittää, että olisko tuo se kultamuna joka tois kuntaan fyrkkaa.
Ei köyhä voi pummata tällaisia rahoja ja mennä iloisesti konkkaan. Lähtisi koko omaisuus
Mut eihän köyhällä oo etes omaisuutta, mutta eipä se saa mitään pummatakaan
Köyhän paras ystävä on hyvä mielikuvitus 🤠
Nykyisen lainsäädännön mukaan kunnat eivät saa taata yksityisen yrityksen lainoja. Onneksi näin. Vielä muutama vuosi sitten se oli mahdollista, vrt Lieksan kaupunki/Joptek.
Pielisen Bio on saanut tukea Ely-keskukselta ja EU.lta. Verorahoja toki nekin.
Nyt jännityksellä odotetaan, josko omistajat pelastavat perustamansa Pielisen Bion…