Naisella saa olla mies kavereita

Mutta mies ei saa edes jutella muiden naisten kanssa. Ilman että siitä aletaan syyttämään sitten. Tulemaan mustasukkaiseksi.
30145
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Saa olla. Ei ole mikään ongelma.

Äänestä

Mitä sinä täällä teet sitten? jos olet varattu

Äänestä
  • Olenko minä varattu?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Olenko minä varattu?

    Mikset sitten saa olla muitten kanssa?

    Äänestä

  • Täähän on pakko kysyä onko tämä muka kielletty varaatuilta tämä paikka? Ei tämä ole mikään perkeleen seuranhakupaikka eikä Tinder. On aika väärä käsitys ihmisillä tästä mestasta. Ikävä tarkoittaa että on ikävä omaa kultarakasta joka on jossain poissa. Ei tarkoita että täällä etsitään seuraa. ei ainakaan minulle.

    Äänestä

Tietenkin miehellä saa olla naispuolisia kavereita.

Äänestä
  • No ei kaikkien naisten mielestä saa olla kun niistä suututaan Ja aletaan syyttelemään.

    1Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    No ei kaikkien naisten mielestä saa olla kun niistä suututaan Ja aletaan syyttelemään.

    Ei sinun ole pakko ottaa naista, joka haluaa rajoittaa kaveripiiriäsi. En minäkään ottaisi miestä, joka sanelee minulle kenen kanssa saan olla ystävä.

    3Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei sinun ole pakko ottaa naista, joka haluaa rajoittaa kaveripiiriäsi. En minäkään ottaisi miestä, joka sanelee minulle kenen kanssa saan olla ystävä.

    No ei se olisi reilua kumminkaan päin että aletaan amputoimaan kavereita ja kaikkia mahdollisia muita ihmisiä ympäriltä ihan sillä että tulisi oma olo turvalliseksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei sinun ole pakko ottaa naista, joka haluaa rajoittaa kaveripiiriäsi. En minäkään ottaisi miestä, joka sanelee minulle kenen kanssa saan olla ystävä.

    NIIMPÄ
    Minun naispuoliset kaveritkin piti hylätä. lopuksi tämä.mies halusi ettei minulla ole sukuakaan kun ei hänelläkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    No ei kaikkien naisten mielestä saa olla kun niistä suututaan Ja aletaan syyttelemään.

    Kannattaa miettiä millaisen naisen huolii.

    Äänestä

Mun naispuoleiset kaverit kinuaa aina seksiä.😊

1Äänestä

sama😁mun miespuoliset kaverit soittaa ja pyytää ensi kylään saunomaan

1Äänestä
  • Niin aivan just tuo että miehet kyllä kelpaa niiden huomio niinkin paljon ettei oma kumppani kiinnosta enää ollenkaan. Mutta auta armias kun mies vähän vaihtaa pari sanaa jonkun naisen kanssa niin sitten on sota pystyssä.

    Äänestä

  • No sinne vaan sitten sauna ja kikkeleitä imemään.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    No sinne vaan sitten sauna ja kikkeleitä imemään.

    mmmmmmmhhh ommm mom nnnmm🤤😋

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    mmmmmmmhhh ommm mom nnnmm🤤😋

    tiedät että tykkään siitä 🥹

    Äänestä

  • Minä en katsele tuommoisia naisia kyllä yhtään. Minä haluan kiltin kivan ja hauskan naisen joka ei petä eikä jätä. 🐒🥜

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Minä en katsele tuommoisia naisia kyllä yhtään. Minä haluan kiltin kivan ja hauskan naisen joka ei petä eikä jätä. 🐒🥜

    Niin minäkin luulin miehestä😌

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Niin minäkin luulin miehestä😌

    mutta affe olikin ihan muuta

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Niin minäkin luulin miehestä😌

    Niinku koko ajan kuvittelet minun tekevän jotain typerää selän takana. Kannattaisi ennemmin uskoa vaan hyvään🐒🥜

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    mutta affe olikin ihan muuta

    Sinäkään et tunne minua kyllä oikeasti yhtään älä siellä höpötä 🐒

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Sinäkään et tunne minua kyllä oikeasti yhtään älä siellä höpötä 🐒

    Hyvä juttu😁 näillä mennään 🙏🌟
    Hyvästi ikuisesti

    Äänestä

Tietysti miehellä saa olla naispuolisia kavereita. Kaverit eivät ole mikään ongelma. Ei kannata huolia sellaista kumppania, jolle tuo on ongelma, olitpa mies tai nainen.

1Äänestä

Sama laulu taas. Kyse on siitä Minkälainen se ns. kaverisuhde on. Jos siinä ylitetään normaalin kaveri suhteen rajoja, niin ei kiitos.
Jos ne juttelut on luontevia ohi mennen syntyneitä juttelu ja, niin ok. Jos siinä on taustalla joku muu agenda, niin ei kiitos.Koskee molempia sukupuolia.

1Äänestä
  • Niin ja sitten kun ei luota toiseen niin kuvittelee koko ajan kaikessa olevan jotain muuta kuin mitä siinä on. Eikä luota toiseen vaikka kuinka koittaa sanoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Niin ja sitten kun ei luota toiseen niin kuvittelee koko ajan kaikessa olevan jotain muuta kuin mitä siinä on. Eikä luota toiseen vaikka kuinka koittaa sanoa.

    Niin tai on jo nähnyt niitä rajan ylityksiä.
    Tuohon sinun kommenttiin sanoisin, että näetkö itse asiat aivan selkeästi ja mikä on sinulle tärkeää? Ja ei liity minuun kommenttisi.

    Äänestä

Psykologiassa tähän liittyy useita käsitteitä:

Sexual/romantic jealousy = seksuaalinen tai romanttinen mustasukkaisuus. Kumppanin kontaktit mahdollisiin kilpailijoihin koetaan uhkana suhteelle.

Mate guarding = kumppanin “vartiointi”. Sillä tarkoitetaan käyttäytymistä, jolla pyritään vähentämään koettua kilpailua tai uskottomuuden mahdollisuutta. Se voi näkyä esimerkiksi vaatimuksina siitä, kenelle kumppani saa puhua tai kenen kanssa hän saa olla tekemisissä.

Relational double standard = parisuhteen kaksoisstandardi. Itselle hyväksytään käyttäytyminen, jota ei hyväksytä kumppanilta. Esimerkiksi omat vastakkaista sukupuolta olevat ystävät ovat sallittuja, mutta kumppanin vastaavat ystävyyssuhteet koetaan uhaksi.

Attachment insecurity = kiintymyssuhteeseen liittyvä turvattomuus. Pelko hylätyksi tulemisesta tai kumppanin menettämisestä voi lisätä mustasukkaisuutta, varmistelun tarvetta ja herkkyyttä mahdollisille kilpailijoille.

Boundary ambiguity = epäselvät rajat. Ongelma ei välttämättä ole mies- tai naispuolinen ystävä sinänsä, vaan se, ettei parilla ole yhteistä käsitystä siitä, missä ystävyyden ja romanttisen tai seksuaalisen kiinnostuksen raja kulkee.

Terveempi lähtökohta on yleensä sama sääntö molemmille: rajat sovitaan yhdessä eikä niin, että toinen saa tehdä asioita, jotka toiselta kielletään.

2Äänestä

Ei mies mitään naista tarvitse.

Äänestä

Ihana semmonen mustasukkanen tekisin kaikkeni sanoisin, että kyllä minä kuule tiedän kehen oon rakastunut, suukottelisin hyväks niin ja olisin putipuhtaasti sormusta vain näyttelisin niille naisille ja hymyilisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mutta mies ei saa edes jutella muiden naisten kanssa. Ilman että siitä aletaan syyttämään sitten. Tulemaan mustasukkaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu