Skodan edustus tuntuu käyvän suureksi taakaksi maahantuojalle. Uudet Skodat seisovat ulkona sään armoilla kun kauppa ei käy. Niitä on jouduttu pysäköimään ihan tiensuvuihin kun ei enää mahdu, mutta tehtaan sopimuksen mukaan uudet Skodat rullaavat pihaan viikottain.
Miten Helkama voi selvitä tästä ilman konkurssia?
Terveisin,
Tapio
Helkaman tilanne on jo todella vakava
19
84
Vastaukset 19
- Anonyymi00001
Miksi yrität dissata Skodaa ja Suomen yrittäjiä?
- Anonyymi00002
Se on sitä kompensointia, jolla yritetään saada aasialainen rupumerkki ja ikuinen vertailujumbo näyttämään paremmalta.
- Anonyymi00009
Tapio ei ole koskaan ostanut uutta autoa kun ei edes sitä tiedä , että autot valmistetaan tilauksesta . Tai Tojotasta en tiedä , ehkä niitä varastoidaan Hangon satamaan odottamaan ostajaa .
- Anonyymi00017
Anonyymi00009 kirjoitti:
Tapio ei ole koskaan ostanut uutta autoa kun ei edes sitä tiedä , että autot valmistetaan tilauksesta . Tai Tojotasta en tiedä , ehkä niitä varastoidaan Hangon satamaan odottamaan ostajaa .
Toyotat on tilaus tavaraa ei ne seiso missään Hangossa. Sama koskee nykyisin suurinta osaa valmistajia. Menneisyydessä oli kyllä näin. Jos skodaa seisoo kaduilla pihoilla on ne jo myytyjä autoja. Eli helkamalla kaikki hyvin.
- Anonyymi00003
Tapio, sulla ei ole puhtaat jauhot pussissa. Se aloituksesi oli vähän kuon hätähuuto. Ja tuulen huuhtoma takapuoli tykkää näistä.
- Anonyymi00004
Hei vanha kuoma!
Oikeassa olette ja siksi Suomen valtio ei voi tallentaa Helkamaa.
Viimeinen sammuttaa valot! - Anonyymi00005
Voi tuota Toyotan omapojan tuskaa ja turhautumista.
- Anonyymi00007
Tapion juttu ei ole tyhjästä tempaistu. Miksi Uuttera (Helkaman sisaryhtiö) ei enää toimi Hangon satamassa siinä laajuudessa kuin aiemmin (ja nimeäkin piti korjata). No polkupyörien kasausta ja Skodien maahantuontia toki on. Mutta monen autoalan yrityksen tie Skodan edustajana on päättynyt Maahantuojan puolelta irtisanomiseen ilman mitään oikeata syytä. Tekaistuja toki löytyy. Kauanko nykyiset piirimyyjät/ merkkihuollot maksavat Skodan määrittelemistä ja maahantuojan välittämistä maksullisista (sis. maahantuojan palkkiot) lisensseistä jotta saavat kyltin pitää tulevaisuus näyttää. Jos sakut päättää että syö oman maan merkkejä niin se on piste.
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Tapion juttu ei ole tyhjästä tempaistu. Miksi Uuttera (Helkaman sisaryhtiö) ei enää toimi Hangon satamassa siinä laajuudessa kuin aiemmin (ja nimeäkin piti korjata). No polkupyörien kasausta ja Skodien maahantuontia toki on. Mutta monen autoalan yrityksen tie Skodan edustajana on päättynyt Maahantuojan puolelta irtisanomiseen ilman mitään oikeata syytä. Tekaistuja toki löytyy. Kauanko nykyiset piirimyyjät/ merkkihuollot maksavat Skodan määrittelemistä ja maahantuojan välittämistä maksullisista (sis. maahantuojan palkkiot) lisensseistä jotta saavat kyltin pitää tulevaisuus näyttää. Jos sakut päättää että syö oman maan merkkejä niin se on piste.
Juuri näin. Lisäksi moni firma haluaa nykyisin hävittää hanskamerkin seinistään. Kuulemma brandin arvo nousee ilman sitä.
- Anonyymi00006
Olipa taas melkoinen aivopieru avaus. Onko sulla paha olla taas kerran?
- Anonyymi00010
Kys
- Anonyymi00011
Skoda nousi vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä historiallisesti Euroopan toiseksi myydyimmäksi automerkiksi Volkswagenin jälkeen.
TOYOTA EI PÄÄSSYT EDES KOLMOS-SIJALLE!!- Anonyymi00014
Skodaa ostetaan paljon mm. Serbiassa ja Bosniassa.
- Anonyymi00018
Anonyymi00014 kirjoitti:
Skodaa ostetaan paljon mm. Serbiassa ja Bosniassa.
Joo. On 20 % halvempi kuin Suomessa ja kun kumpikaan maa ei kärsi EU:n pakotteista on tehtaan mahdollista pelata tiettyjen varusteiden kanssa aivan erilailla kuin EU aluella. Mutta eivät nämä maat Skodaa pysty pelastamaan. Jokin harvinaisempi versio kannattaa nyt ostaa kun vielä saa ja pistää naftaliin. 50 vuoden päästä voi olla arvoauto ! Tai sitten ei mutta ei tuossa juurikaan voi mitään hävitä jos kokeileekin.
- Anonyymi00012
Ei ihme kun koko merkin valmistus päättyy kolmen vuoden päästä.
- Anonyymi00013
Tapio on oikeassa. Olemme omalla ylimielisyydellämme saaneet tänne konkurssi-aallon ja 2.5€ per litra polttoaineen.
Markku- Anonyymi00015
Onko se nyt bensan hinta joka tuhoaa skootan? Toyotan hybridit ne vaan porskuttaa
- Anonyymi00019
Anonyymi00015 kirjoitti:
Onko se nyt bensan hinta joka tuhoaa skootan? Toyotan hybridit ne vaan porskuttaa
Toyotan innovaatinen tekniikka on pelastus näinä päivinä. Onneksi myimme itäpulkan pois jo kauan sitten. Ei ole tarvinnut yhtäkään kertaa enää tehdä mitään purkka-hiuspinni vityksiä!
-Vera
- Anonyymi00016
TröllenTrållen tulee kohta pilaamaan tämän ketjun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.170969Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48672- 74647
- 81581
- 39549
- 46530
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37513- 106510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499- 21488
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja271476Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47464Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan34445Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37431Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91428Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26420Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80415- 21412
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24406Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain66393