Yksi koira paskoo vuodessa keskimäärin 55 kiloa, ja keräämättömät paskat lisäävät merkittävästi asuntoihin tunkeutuvien kärpästen määrää. Nämä piittaamattomat koirien omistajat aiheuttavat näin terveyshaitan kävelyreittien varren asukkaille. Yhden käden sormin pystynee laskemaan ne koiranomistajat, jotka toimivat lain mukaan ja keräävät koiriensa paskat pois. Koirien paskoista on tullut pysyvä ympäristöhaitta.
Koiranpaskat kävelyreiteillä
Anonyymi-ap
11173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onneksi Sofia Virta järjestää maksuttomat eläinlääkäripalvelut vähävaraisille.
Enemmän kuin pienituloinen ja vähävarainen? Joka elää kaljalla ja tupakalla?
Koiran paska on lannoitetta. Päästöä tulee enemmän kun se kerätään pussiin jossa se rupee kaasuntumaan.
Erittäin huono lannoite. Tiedätkö syyn?
Se, kun koira ei ole kasvissyöjä. Toista ois lehmän tai hevosen lanta.
tungen mun kissan paskat sun postiluukusta sisään
aina sitä paskaa on ollu reittien varrella ja aina tulee olemaan
mitäs kävelet siellä nurmikolla kun onhan siinä tie vieressä missä mennä
Käytöstavat hukassa.
Oma koira menee aina ojaan tarpeilleen ja jopa talvella korkeassa hangessa
Aloittajalle.
Koirankakat kuuluu tietenkin kerätä pois, siitä ei ole epäselvyyttä. Mutta koiria ja koirankakkoja on ollut kävelyreittien varsilla vuosikymmeniä, eikä niistä ennen rakennettu tällaista kärpäs- ja terveyshaittakauhistelua.
Keräämättömät jätökset ovat ikäviä, mutta väite siitä, että lähes kaikki koiranomistajat jättäisivät ne keräämättä ja aiheuttaisivat asukkaille merkittävän terveyshaitan, kaipaisi jo muutakin näyttöä kuin omaa mututuntumaa. Ennen koirankakka oli koirankakka – nykyään siitäkin näköjään saadaan aikaiseksi ympäristökatastrofi. Jos elämä menee siihen, että laskee koirankakkakiloja ja syyttää niitä kotiin lentävistä kärpäsistä, taitaa se suurin riesa löytyä jo aivan muualta kuin kävelyreitin varrelta.
Syö paskas sano imppa ,syöpi vaan, että mitäkö? no paskoo.
Voee ku oot älykäs.