Sain loisto idean, aletaan kaikki viljelijöiksi.
Kerjätään tukia 50% tulojemme päälle.
Pieni mutta, siinä kyllä on , kukahan ne tuet sitten maksaisi kun kaikki vain viljelisivät???
Kerjätään tukia 50% tulojemme päälle.
Pieni mutta, siinä kyllä on , kukahan ne tuet sitten maksaisi kun kaikki vain viljelisivät???
Vastaukset 52
Vanhimmat
Sillähän se selviää.
Kerro tuloksista meille muillekin.
Joo,,,mutta vielä jäi vaivaamaan, kuka ihmeessä ne tuet maksaisi, kun kaikki vain jemmailis jyviä???
ehkä selviäisi.
hahahahahaaaaaah,,,olisit nyt kertonut,,,hahahaah
ja voin sanoa että tuloni ovat laskeneet 50%. Tuet ja tuotteista saadut tulot eivät riitä menoihin.
mutta mistä saataisiin rahat siihen menoon joka seuraisi siitä kun Suomessa ei olisi maataloutta?
Kukahan ne ruuat maksaisi eihän siihen tarvita kuin saman verran rahaa mitä metsäyhtiöt tuovat vientituloja Suomeen.
olisiko sinulla vastausta tuohon.
nim, odotanko turhaan
NIIN ,,,NIIN,,,MUTTA VASTAA NYT ENSIN SIIHEN KUKA MAKSAISI TUET JOS KAIKKI VAIN JEMMAILIS JYVIÄ.
no niin mites sitten sinun vastaus.
odotan.
EN KYSYNYT OSTAJASTA, VAAN TUKIEN MAKSAJASTA.
lopputuotteen ostaja maksaa koko homman tukineen päivineen.
No niin nyt odotan sitä sinun vastausta, luultavasti turhaan taas kerran.
EI EDELLEENKÄÄN PUHUTA OSTAJASTA VAAN TUKIEN MAKSAJASTA.
SAATTEHAN TE NYTKIN TUET VAIKKA EI KUKAAN TUOTTEITANNE OSTAISIKAAN,,,NE DUMPATAAN ULKOMAILLE VERORAHOILLA.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000024&conference=4500000000000713&posting=22000000009589442
järkeä puhut.
tottakai tukia maksetaan kun sinä olet niitä vaatinut haluamalla ilmaista ruokaa.
Muuten et sinä osaa vastata siihen pieneen yksinkertaiseen kysymykseen mistä rahat otetaan jos elintarvikkeet tuodaan ulkoa.
Et ole edes yrittänyt vaikka minesti olet täällä toistnut kuinka veronmaksaja säästää siinä kun viljelijät ovat kortistossa ja ruoka ostetaan ulkoa.
Hee, laivoja dumpataan myös ulkomaille verorahoilla, ainiin se tuo niitä vientituloja niinmuuten tuo myös elintarvike vienti.
Tanskan yksi suurimmista vientitulolähteistä juuri on maatalous. Jota sinäkin olet tukenut.
jos on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia
MUTTA MIKSI SITTEN VILJELIJÖILTÄ LUSIKALLA VAADITAAN JA KAUHALLA ANNETAAN???
EN MINÄ SYÖ ILMAISTA RUOKAA, VAAN KALLISTA. MAKSAN TUKINA OSAN RUOAN HINNASTA JA LOPUT KUN HAEN KAUPASTA.
OLEN KULUTTAJA. MITEN TUET LASKEEN MINUN RUOAN HINTAA, KUN MAKSAN ITSE NE TUETKIN.
VOISITKO SELITTÄÄ?
demokraattisessa valtiossa. Yhteisestä kassasta maksetaan tiettyjä menoja, että loppuhinta tuotteelle on kohtuullinen ja kaikkien saatavissa. Ruuan tuottajahinta on suomessa sama, joissakin tuotteissa jopa pienempi, kuin eu:ssa keskimäärin. Lopputuotteen hintaan vaikuttavat teollisuus, kauppa ja arvonlisävero. Viime vuosina kauppa on kahminut itselleen kohtuuttoman paljon, siitä on mennyt valituksia eu:n suuntaan.
maksaa tuottajalle naudanlihasta, ostin tänään naudan sisäfilettä maksoi 32,50€/kg, sitä en tiedä mistä tuo liha on kotoisin, ties vaikka brasilialaista.
Taitaa isosta normaalirasvaisesta maitorodun sonnista olla hieman päälle 2 euroa / kg, mitä tuottajalle maksetaan. Lehmä lienee siellä euron hujakoilla.
Jos kovin rasvainen / huono lihakkuus sonnilla, niin hinnan pudotus noin 0,4 euroa /kg. Erittäin lihaksikas liharotuinen voinee nousta yli 2.5 euron.
Hyvin karkeasti voisi yleistää, että jos olet hyvin tienaava ja paljon (kulutus)veroja maksava, niin maksat tukina vähemmän tienaavien osuutta. Siis klassinen tulonsiirto "rikkailta" köyhille. Vähän tienaava ja vähän veroja maksava hyötyy, koska ei maksa " oikeaa hintaa", vaan verovaroilla subventoitua raaka-ainehintaa.
Teollisuus ja kauppa kyllä osaavat ottaa osansa.
Tuossa äsken oli sonninlihasta juttua. File kaupassa reilut 30 e(kg. Tuottaja saa noin 2 - 2.5 e/kg ruhosta. Veri, nahka, sisäelimet, sorkat, pää menevät ilmaiseksi teurastamolle, niistä ei makseta mitään. Kun verilettuja syöt, niin silloin ei saa viljelijä mitään...
Systeemi toiminee periaatteessa kaikissa EU-maissa, vaikka tulo- ja elintaso voikin vaihdella paljon (Puola/Ranska)
Hieman voisi laskeskella noiden Efta-maiden ( Norja, Sveitsi ja Islanti) elintarvikkeiden hintatasoista sitä taloudellista hyötyä, mikä tästä EU-tukipolitiikasta keskiarvokuluttajalle tulee. Sehän tämän tukipolitiikan yksi selkeä tavoite on!
Suomessa suora tuotteiden maataloustuki on 1.8 miljardia, EU:lta vajaa 1000 ja Suomen valtion budjetista reilu. 800 miljoonaa. Lomitusmenot 200 miljoonaa voisi laskea mukaan tuotantoon?
Eli karkeasti 2 000 miljoonaa tukea. Tekee 5 miljoonalle asukkaalle noin 1.10 euroa päivässä.
Kansallisten maatalustukien osuus on noin 1.6 % valtion budjetista. Lisäksi EU-jäsenmaksu.
Ruuan hinta noissa Efta-maissa on tuon raportin mukaan noin 50 % kalliimpaa kuin EU:ssa keskimäärin ja noin 40 % kalliimpaa kuin Suomessa. Koko vuonna kaupasta ostettujen elintarvikkeiden hinta on noin 10-11- 12 miljardia. Ei varmaa sisällä koulu-, työpaikka yms ruokailukustannuksia? 11 miljardia tekisi noin 6 euroa päivässä /kansalainen. 40 % hinnan nousu ( vertailu Norjaan ) siihen tekisi 2.4 euroa lisää. 30 % lisää olisi 1.8 euroa.
Hyvin karkealla laskelmalla tarkasteltuna tukijärjestelmä tuottaa etua kuluttajalle noin 0.7 – 1-3 euroa päivässä? Parempia laskelmiakin voi tehdä!!
JOKU KOPSU: (linkki "hukkunut")
Teollisuusmaat tukivat maataloutta viime vuonna 305,1 miljardilla eurolla. Tukeen käytettiin noin 1,2 prosenttia niiden bruttokansantuotteesta. Euron kurssin nousun vuoksi maatalouden euromääräinen tuki laski 4,1 miljardia euroa vuotta aiemmasta.
Euroopan unionin maatalouden kokonaistuki nousi teollisuusmaiden järjestö OECD:n mukaan 117,2 miljardista eurosta 121,6 miljardiin euroon.
OECD on huolissaan siitä, että pääosa maatalouden saamasta tuesta annetaan edelleen markkinoita vääristävänä tuotantotukena. Monet tuotesektorit odottavat yhä politiikan uudistamista korkean suojan ja tuen varassa.
Eniten maataloutta tukevat tuottajatuella mitattuna Islanti, Norja, Sveitsi, Etelä-Korea ja Japani. Islanti maksoi tuottajatukea 69 prosenttia maataloustuotannon arvosta...(STT)
Ruuan hinta Suomessa on samalla tasolla kuin Tanskassa ja Ruotsissa, Norjassa selvästi kalliimpaa. Viljelijän osuus elintarvikkeen hinnasta on noin 15-18 %.
ja tuet päälle.
niitä tukia tulee vielä päälle.
Mutta se seikka ei poista sitä tosiasiaa mitä terastamo siitä maksaa ja mitä se sitten maksaa kaupantiskissä.
Taitaa olla monta eri kättä välissä mitkä nostavat hintaa ylöspäin.
Näkyykö muuten kaupantiskissä se seikka että maidontuottajahinta on viimeisen vuoden aikana laskenut
olet vaatinut ilmaista ruokaa.
vaikeaa joillekin on sulattaa ettei tuottajahinnalla ole suurtakaan merkitystä kaupan tiskihintaan, tuossakin ostamastani sisäfilekilosta tuottaja saa vaan 2,5 € ja teurastamon kauppan osuus 30 €.
Tämä hinnoittelu ja tuki menee nykyisin siten, että raaka-aineet, tässä tapauksessa sonninruho, lähtee jalostusketjuun subventoituna. Teurastomo maksaa tuon verran, josta alkaa kertyä jalostuksessa kustannuksia (lisäarvoa?)kuluttajalle. Totta kai ne tuet tulevat lisäksi, mutta kysymyksen esittäjä ymmärsi sen asian. Viljelijä saa hakemus/ tarkastus / päätös /maksatus- rumban jälkeen MMM:N maksamia sonnin eri tukia, osa EU:lta ja osa kansallisia. Viimeisimmät tulevat toista vuotta sonnin teurastamisen jälkeen! Tuet ovat siis "irti" raaka-aineen hinnasta. Hyvästä sonninruhosta maksettiin ennen EU-aikaa jopa reilusti yli 30mk/kg eli yli 5 euroa.
Ennen EU-aikaa silloinen tuki oli suoraan raaka-aineen hinnassa ja kertyi jalostusketjussa kuluttajalle. Sama systeemi on edelleen noissa "EFTA-maissa", Norja, Sveitsi, Japani, E-Korea, Islanti. Tämän nykyisen tukiperiaatteen ymmärtäminen taitaa olla joillekin vaikeaa??
...jalostusketjuun TUETTUNA SO VERONMAKSAJIEN PUOLIKSI OSTAMANA
..EU:lta ja osa MEIDÄN VERONMAKSAJIEN KUKKAROSTA.
(hiukan suomensin noita sivistyssanoja)
30 mk on sopiva hinta mutta se pitäisi sisältää KAIKKI eli ei sen päälle enää mitään tukia.
Onneksi tulee Brasiliasta kunnollista lihaa ettei suomalaista "laatua" tarvitse sssssyödä.
Suomalaiset ovat pahinta huijauskansaa mustilaisten jälkeen.
Kaikki sillipurkit ovat silkkaa vettä, jugurttipurkkiin ei mene kuin lusikallinen vetistä heravelliä, sianliha haisee kuselle ja mäskille.
Olen huomannut että saksalainen ruoka on ilman huijausta tehty ja maistuu hyvälle.
Brassi murea sisäfile nam...
Miksei täällä elukoille syötetä luonnollista ruokaa vaan kaikenlaisia jäteliemiä.Sian kuuluisi syödä viljaa ja pottua mutta täällä mieluummin vilja poltetaan.
Miksei köyhille jaeta vaikka ilmaisesti viljaa hiukan ?
Sitä viljaahan niille possuille syötetään suomessa, kun se on niin halpaa...ota asioista selvää ennenkuin rupeat taas "tietämään". Nimenomaan tanskalaisen possun liha on ns. "herapossua", josta ei saa tehtyä kunnollista karjalanpaistia.
niin suomalaisen työnlaatu on sen verran heikko että niitä työmiehiä tulee virosta ja vähän kauempaakin tekemään ne työt joihin suomalaiset eivät kykyne tai edes osaa.
Ja sitten vielä ihmetellään miksi firmat muuttavat pois Suomesta.
"30 mk on sopiva hinta"
Laske ne tuet siihen tuottajan saamaan kilohintaan päälle , ei siitä silti tule sitä 30 markkaa .
"Brassi murea sisäfile nam ......... miksi täällä ei syötetä elukoille luonnollista ruokaa"
Ihmeelisen yhtälön sait kehitettyä , suomessa nauta syö heinää , viljaa ja lisävalkuaisena yleensä rypsiä .
Itse en suostu syömään etelä-ameriikkalaista lihaa , ensinnäkin 40 % brasilialaisista ansaitsee alle 40 euroa kuussa ( juuri nämä jättitiloilla työskentelevät ) , maapallon keuhkot, eli sademetsät tuhotaan viljelymaaksi ja mikä tärkeintä eläinten kohtelu ja ruokinta ei ole kohdallaan esim. valkuaisrehuna käytetään saman jättitilan kananpaskaa, sehän on erittäin valkuaispitoista ja se menee appeen seassa naudoille .
Kumpi on mielestäsi luonnolisempi rehu naudalle : nurmirehu + vilja + rypsi vai maissi + kananlanta ?
Niin....sieltä Virosta elintarvikkeitäkin tuodaan aina lisääntyvällä vauhdilla. Miksi? Laadukasta hinnaltaan huomattavasti kotimaista edullisempaa.
se vain että kun esim tuo maidontuottajahinta alkaa koht sillään olemaan sama virossa ja Suomessa niin miksi sieltä sitten tulee niitä halvempia maitopurkkeja.
Siksi koska ei tarvitse maksaa niin suuria palkkoja kuin Suomessa.
Muuten jos laatu on samaa miksi virolaista maitoa kuumennetaan käsittelyssä enemmän kuin Suomalaista.
Ja miten sieltä voidaan tuoda halpaa sokeria, maasta jossa sitä ei edes tehdä.
Virolaista laatua--->http://www.kaytannonmaamies.fi/kmvet/2004-KMVET04/baltianela.html
Haluatko saman palkkatason Suomeen kuin mitä se on virossa?
"Suomen elintarviketuotanto voidaan hoitaa täysin Viron kautta. Kuljetukset jäävät lyhyiksi ja kuljetus kustannukset jäävät kohtuullisiksi. Virosta on lyhyempi matka kuljettaa viljaa, lihaa ja maitoa Helsinkiin, kuin pohjois-Suomesta. Lisäksi Virossa voidaan tuottaa huomattavasti laadukkaampia elintarvikketteita kuin Suomessa, jossa kasvukausi on pakostakin lyhyempi. Virossa viljely on mahdollista järjestää huomattavasti järkevämmin kuin Suomessa. Tämä johtuu siitä, että Virossa suuren osan maasta omistaa valtio, joka vuokraa maan edullisesti viljelijälle. Virossa vuokra tarkoittaa maaveroa, joka on hyvin vähäinen kustannus, verrattuna Suomen yksityisten maanomistajien pyytämiin vuokriin. Suomessa pellon joutuu ostamaan tai vuokraamaan kalliilla hinnalla, jonka takia viljelystä johtuvat pääomakustnnukset koituvat kohtuuttoman suuriksi. Virossa tämä kustannus tekijä jää kokonaan pois. Virossa voidaan muodostaa hyvin kannattavia ja riittävän suuria maatiloja ja viljelyn tarvitsemat tuet voidaan kohdentaa itse toiminnan pyörittämiseen, eikä esim. kalliista maasta johtuviin suuriin korko ja pääomakustannuksiin, joilla pankit elävät. Virossa maanviljelijä voi vuokrata esim 300 ha peltoa, jotka ovat lähes yhdessä lohkossa. Suomessa vastaava viljelijä vuokrailee kalliita peltoja pitkin pitäjiä ja siirtelee koneitaan pellolta toiselle, jolloin syntyy lisäkustannuksia, lisäksi mielykkyys häviää toiminnasta vähitellen kokonaan. Ja mikä oleellisinta, kaikki tukihyödyt valuvat sen vuokranantajan taskuihin, vaikka perimmäinen tarkoitus tukea itse viljelijää. Virossa ei ole tälläistä ongelmaa, koska viljelijä viljelee ja tuki menee suoraan hänelle ja edelleen sitä kautta tuki ohjautuu hyötynä suoraan elintarvikkeen loppukäyttäjälle."
nyt unohdit että raaka-aineen hinta oli lähes sama.
Ja se ero syntyi jalostuksen yhteydessä.
Kyllä Suomen maatalouden kustannuksen kummasti laskevat kun palkat pudotetaan Viron tasolle.
Onko tuo palkkojen alennus se asia mitä oikein ajat takaa. Koska kirjoitat tukien valuvan muualle kuin viljelijälle ja hyödyttävän muuta kansan osaa kuin itse viljelijää.
Pyydän anteeksi siankasvattajalta joka viljaa syöttää sioillensa, ehkäpä kauppias hiukan harhautti minua.
Siitä huolimatta olen kannassa muun työn "laadun" suhteen suomessa.
Se nyt on ainakin saletti että suomalainen ökytilallinen ei ole pätkääkään sademetsistä huolissaan jos sattuis vaikka olemaan oma metsä kyseessä.
Ihan mielellään haastajakin ottaisi brassien maat ja huksvarna alkaisi laulaa, metsää kaatuis ja raivaustukilomaketta täyteltäis että sais uutta peltoa.
Samoin haastajalla ei olisi 40 euron palkoista enää lainkaan mitään huolta jos itse olisi maksajan asemassa.Tyypillistä omaaetua tavoittelevaa, tarkoitushakuista kaksinaamaisuutta.
Ja syökööt brassikanttura vaikka vanhoja kengänvirsuja kunhan liha on hyvää.
Sitäpaitsi eläin on aina viisaampi kuin ihminen syömisensä suhteen ja syö vain terveellisesti hehhe.
viimeiseen lauseeseesi. Oletko koskaan kuullut rukamyrkytykseen kuolemisesta?
Eläimet kuolevat syötyään myrkyllisiä kasveja.
..ole sitä kaksinaamaisuutta ja kaikkein pahimman luokan oman edun tavoittelemista : "ja syökööt brassikantturat vaikka vanhoja kenganvirsuja kunhan liha on hyvää" ?
Eläin ei pääse mitenkään valitsemaan ruokaansa, eläin on täysin ihmisten armoilla .
Jos et ymmärrä mistä appeessa on kyse : rehuraaka-aineet sekoitetaan yhtenäiseksi "mössöksi" , ei siitä pysty erottelemaan sitä kananpaskaa .
Se kotimainen jogurtti on mielestäsi heravelliä , tiedätkö mistä se johtuu ?
Etpä tietenkään, lueppas purkin kyljestä : Kotimaisissa jogurteissa sakeuttamiseen käytetään lähinnä maissitärkkelystä.
Ulkomaiset jogurtit on usein sakeutettu liivatteella, no tuskin enää liivatteesta on vaarassa saada bse-tartuntaa, mutta moni ei pidä liivatteen antamasta mausta, jota tietenkin yritetään peitellä .
et työsi laatu on sekundaa?
Ei yksistään taskalainen vaan myös Atrialle tanskanmaliin kasvatettu kolmirotusika on yhtä huonolaatuista vetistä ja mautonta "herapossua".
En ymmärrä mistä teite tyhmiä ihmisiä löytyy tänne aina niin vitu...sti. Muuta itse sinne brasiliaan kaltaisia ei täällä tarvita. Järki puhe ei näytä tehoavan,haluat vaan aukoa täällä päätäsi,josta ei tule muutakuin pas...kaa. Itse et varmaan ole tehnyt oikeaa työtä päivääkään,etkä varmaan siihen pystyisikään kun pelkkä ajatus perseesi siirtämisestä väsyttää..
Ehdotan että hommaat itse sen maatilan ja käyt rikastumaan ja ökyilemään sillä.Eikä tarvitse ruokaa ostaa kun voit kasvattaa sen itse.
Annan hyvän vinkin suota saa paljon edullisemmin kuin valmista peltoa. Eikun kuokka käteen ja pellon raivaus työhön. Inisiä!!
Myy sinä loinen se maatilasi, jos tukirahoilla eläminen on niin kannattamatonta. Montakos Ha olet itse kuokkinut,,,Haaahhaa,,,pitää vain pullistella vaikka elää sosiaaliavun varassa,,,MENE TÖIHIN,,,SOSIALIPUMMI
Mistä ihmeestä saa ilmaista ruokaa,,kerro pian. Minä ainakin maksan jo veroillani osan ruuan hinnasta ja loput kun haen kaupasta.
Mistäpä sitä saisi, ei mistään.
Mutta kuitenkin sitä jatkuvasti vaaditaan, sanomalla se on liian kallista jne. vaikka jatkuvasti kotitalouksien kokonaismenoista ruokamenot laskevat.
Sianlihaa ei oikein voi syödä kun laittaa jauhelihaa pannulle niin haisee koko talo sianpaskalle se siitä laatulihasta.Eihän sitä kilohintaa teuraalla paljon ole mutta selvittäkää kuluttajalle että saatte saman hinnan myös luista ja jänteistä !!!
Se sianpaskalle haiseva on juuri sitä tanskalaista lihaa. Suomessa myytävästä sianlihasta aika iso osa on jo tuotua.
Jep. Tuottajalle maksetaan teuras- eli ruhopainon mukaan. Helpompi kuin ruveta punnitsemaan jokaista paistia tai kinkkua erikseen. Tosin se hinta on sitten mitä on.
Possunlihasta en tiedä, mutta pihvisonnin lihasta maksetaan 2,20 €/kilo tuottajalle. Paljonkos naudan jauheliha maksaa kaupan hyllyllä? Taitaa olla yli 7€ kilo. Jauhelihaan vielä käytetään ruhon halvimmat osat, ja jauhelihaan käytettävä leikko on helpoin ja nopein leikata naudan ruhosta. mm. etuselkä ja lapa taidetaan käyttää kokonaan jauhelihaan, samoin ossobucco, samoin rintalastan ja kylkiluiden välissä olevat lihat.
mm. nahka, veri ja sisäelimet menevät aivan ilmaiseksi, ts ne sisältyvät tuottajalle maksettavaan lihan hintaan.
ps. Lehmästä saa n. 1 euron lihakilolta.
Esim. 600 kg;n lehmästä tulee n. 250 kg lihaa, josta maksetaan se euro kilolta eli 250 euroa.
tuohonkin, eikös suomessa kasvateta myös tanskanmalliin sikaa, samanlaista vetistä ja mautonta tenaleidivaipan kanssa pakattua (pysyy vesi mukana ei tule painohäviötä) ja se muuten haisee paskalle väitä mitä väität.
Ja se sianlihan hinta 0,40 - 1,40€/kg ruhon painosta ja lihaprosentista riippuen, vaakaan menee ja puhdistettu ruho halkaistuna.
Että halkaistuna ja puhdistettuna ELI teuraspainon mukaan. Siksi en maininnut kilohintaa, kun en ole perehtynyt porsaanlihan hintaan. Naudan kylläkin. Tottakai rasvaisuusluokat vaikuttaa, kuin myös pihvisonninkin hintaan. Samoin punnitaan myös sonnin ruho. Halkaistuna ja puhdistettuna. Se vaaka on vielä kaiken lisäksi teurastamon ja ruhokylmiön välisessä kiskossa, jota pitkin teurastettu ruho vedetään kylmiöön jäähtymään. Ruho näet leikataan seuraavana päivänä, koska alle 4 asteinen liha leikkaantuu paremmin kuin lämmin liha. Kokemuksesta tiedän, koska toimin lihanleikkaajana eräällä pienellä teurastamolla. Emme teurasta porsaita. Ainoastaan lihanautoja ja syksyisin leikkaamme hirven ruhoja tilauksesta. Hirven ruhon paloittelusta veloitamme 0,50 € / ruhokilo pakattuna vakuumiin.
Itseasiassa suomessa ei kasvateta enää tanskanmallin sikaa, koska se ei ole hyvän makuista. Syy siihen oli aikoinaan se, että kuluttajat halusivat vähempirasvaista possua. Ennenvanhaan kunnon viljapossulla oli todella paksu rasvakerros. Nykyään kasvattajat ovat palanneet viljaruokintaan, koska vilja on halvin rehu mitä täällä on saatavilla.
kaikki isojenfirmojen omistajiksi ja pistetään Suomi matalaksi "kyykkyyn" orjuutetaan työntekijät jne...Myydään Suomi se on perk...leen kallis maa!!!
Ai näinkö? No ei !!!!!!!!!!!!!!!
..mutta ei teillä köyhillä loisilla ole varaa! Olette kateellisia kun ei ole samanlaista kartanoa, maata, metsää ja varakasta sukua niinkuin meillä ison tilan lapsilla. Te olette niitä loisia jotka asuvat toisten nurkissa ja kerjäätte ruokanne, kakkosluokan kansalaisia.