Kun sijoittaa paneeleihin niin saako tuottoa silloin kun sähkö on kallista ja sitä kuluu eniten
Esim kesällä menee alle 700 kWh ja talvella noin 3000 kWh. Paneelien paljon auta ja kun sähkö vielä talvella Kymmene kertaa kalliima
Ei paljon auta jos maksaa 10 000 ee siitä että luulee säästävänsa lämmitys kuluissa
Omilla aivoilla Kin voi ajatella myyjän puolesta
Paneeli kauppias tienaa ei ostaja
2
<50
Vastaukset 2
- Anonyymi00001UUSI
Paneelit lämmittää vaan kauppiaan lompakkoa
- Anonyymi00002UUSI
Jos sähköä kuluu myös keskikesällä & päivällä (esim maatalo), niin paneelit voi olla hyvinkin kannattava investointi. Vaikka pörssihinta olisi nollilla, niin silti tienaa siirtomaksun ja veron verran.... ja se siirtomaksuhan on paikoin päälle 10 c/kWh. Eikä niitä pörssisähkön nollahintoja 2026 ole enää nähty entiseen malliin. Isot pojat rakensi kaukolämpökattiloita yms. ratkaisuja, jonne halpa sähkö imuroidaan.
Ja kiinteät sopparithan nyt energian osalta 8-10 c/kWh, joten paneeleilla tehty kWh saattaa olla reilun 0,20 € arvoinen.
Vaan kaupungin asukkaalle, joka arkipäivät töissä (= ei saa tuotettua sähköä hyödynnettyä minnekään) ... ei todellakaan kannata ostaa paneeleita sillä ajatuksella, että tienataan myymällä sähköä verkkoon. Siirtomaksuun se mahd. tuotto sulaa. Sähkön käyttö varaavaan lämmitykseen taasen... parempi laskea kannattavuus toiseenkin kertaan. Siis jos ei ole varaajat yms jo ennestään.
Kauppakeskukset yms. tajusivat paneelien hyödyn jo aikaa sitten. Sähköä palaa keskellä päivääkin ilmastointiin, liukuportaisiin yms. niin aika no brainer - kaikki tuotettu uppoaa omaan kulutukseen ja tienisti vähintään 10 c/kWh vaikka kuin olisi pienet siirtomaksut ja isoilla muskeleilla kilpailutetut kiinteät energiahinnat.
Nyt myös huomattu, että sähkön hinta korkeimmillaan aamulla ja illalla. Saattaakin olla parempi asentaa paneelit tuottamaan sähköä aamu/ilta-auringossa, koska keskellä päivää pörssihinta on halpa. Näin siis niissä paikoissa, missä elämän korkein päämäärä ei ole välttyä hurjien siirtomaksujen maksamiselta. Hieman samaan suuntaan kallistuu idea paneelien sijoittamisesta esim. parvekkeiden kaiteisiin. Pystysuorasta paneelista ei saa max tehoja (keskikesällä & päivällä), mutta se tuottaakin paremmin energiaa aamulla / illalla (julkisivun suunnasta riippuen) tai keskellä talvela (koska ei ole ikinä lumen peitossa toisin kuin huipputeho-optimoidut paneelit tasakatolla makaamassa).
Vaikka pysytypaneelista tulee vähemmän kilowattitunteja / vuosi, niin ne kilowatit ehkä tuotetaan aikaan, jolloin pörssihinta korkeampi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 66754
- 113712
- 37686
- 127641
- 67579
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40579Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35458- 26455
Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142449- 41422
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0395Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa28379Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64374- 29364
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks57362- 32351
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24349- 23347
- 27346