On tämä hullun hommaa, siis äitinä olo. Lpasia kolme, neljäs tulossa pikapuolin, kärsin todella pahasta synnytyspelosta jne. joka vuosi vaan pitää jaksaa ottaa vastaan lapsi jos annetaan. Ja se kauhea stressi, ahditus ja paniikki, mikä seuraa mukana koko raskauden ajan ja sitten synnytyksen jälkeen ku pelkää että joka taas raskaana. Enkä ole feikki vaan vl-äiti, joka on todella "paniikissa"tulevan synnytyksen takia.
Hullun hommaa
netta78
171244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vaimonikin jännitti ensimmäisiä mutta ei nykyään enää puhu mitään koko pelosta
Mutta jos ei helepota millään kannattaa varmasti ottaa neuvolassa asiaksi
Ja vielä ei kannata tulevia raskauksia miettiä ennen ku on edellisestä selvinnyt vois nimittäin helepottaa puolella oloasi jos tekis yhtä kerrallaan
Kiitti järkevistä neuvoistasi, kunpa jaksaisi ja pystyisiki elämään niin eetä eläisi tätä päivää, mutta jossain vaiheessa paniikki aina nostaa päätään. Neuvolassa eikä synnytyspelkopolilla ne ei ymmärrä koko synnytyspelkoa, koska tavallaanhan se on itse aiheutettu tai he ajattelevat niin, että mikä pakko lapsia on tehdä, jos synnytys on niin kauhean tuskallinen asia...huokaus...mä itken
et ole uskottava
Mä en ole pyytänyt sinulta mitään uskottavuus todisteita. Luuletko että tulisin tänne itkemään ja purkamaan ahdistustani, jos en olisi tosissani. Minulla ei ole tarvetta todistaa sinulle mitään, joten haluan ja pyydän ettei kukaan kommentoi enää mitään aloitukseeni. Selviän ihan varmasti tästä Jumalan avulla, vaikka välillä onkin niin vaikea luottaa Jumalan tahtoon, kun tuntuu että kaikki kaatuu päälle.
oikea paikka tulla kertomaan synnytyspelosta. Täältä et ikävä kyllä siihen vaivaan saa apua. Se on neuvola tai pelkopoli sairaalassa. Ihmettelen sinua.
Välillä tuntuu että tämä palsta ei oo oikee palsta puhua mistään asiasta. VL-äiteillä ei ole mitään mahdollisuutta saada "rohkaisua ja tukea" neuvolassa tai pelkopolilla. Vai oletko kuullut jonkun saaneen apua? nehän pitää vl-äitejä "hulluina", jotka alistuu kaiken maailman "sääntöihin" vaikka oman terveytensäkin uhalla. Siksipä tulinki tänne , ajattelin että jos täällä ois joku vl-äiti, joka jaksais mulle antaa neuvon ja rohkaisun sanoja.
Itse olen aikoinani kärsinyt todella pahasta synnytyspelosta. Avun sain siihen vain ja ainoastaan sairaalassa pelkopolilla. Siellä on asiantuntevat ihmiset sitä hoitamaan. Minua ei ainakaan mitenkään karsaasti katsottu eikä sanallakaan sanottu et miks koko ajan olet sitten raskaana. Suosittelen lämpimästi sullekin. Ja kun siihen "vaivaan" voi saada jopa kivuttoman synnytyksen:-)))
Tarkoitan että onko niihin liittynyt jotain traumatisoivaa? Vai pelkäätkö sitä kipua ja synnytyksen jälkeistä kaaosta?
Olen vain pelännyt sitä kipua en muuta. Ja siihen olen saanut todella avun. Synnytykset ovat suunniteltuja (tietysti sillä varauksella että voi käydä jotenkin toistekin),joka tapauksessa viimeisimmät ovat olleet kivuttomia. Mutta niistä en tällä palstalla ala keskustelemaan. Mikä on kaaos? Minusta vauva-aika on ihanaa ja se pieni nyytti kruunaa kaiken vaivan. Äidit, NAUTTIKAA niistä hetkistä!!! Ne ovat meillä vain lainassa noin 20 vuotta.Älkää aina valittako, että kun on niin raskasta. Iloitkaa pienistäkin asioista. Ottakaa vaikka puoli tuntia vapaata ja menkää vaikka luontoon haistelemaan hiljaisuutta.
OTTAKAA VAPAATA JA MENKÄÄ LUONTOON...Helpommin sanottu ko tehty. Minulla on mies joka on mies eli siis vaikka hän nyt tällä hetkellä ei ole työelämässä, niin silti kaikki kodin hommat ja lastenhoito on mun kontolla, välillä tuntuu ettei jaksa mitään, mutta jostain niitä voimia annetaan.
Kaikille tuleville aviopareille vinkiksi: jo seurusteluaikana jutelkaa keskenänne mm. siitä että jos perhettä annetaan niin miten me siitä selviämme. Miten jakaisimme kotityöt ja yleensä lasten hoidon, että molemmilla säilyisi rakastava ja turvallinen yhteisen kodin ilmapiiri. Seurustelu aika on keskustelun aikaa, kaikista asioista myös siitä, että jos taivaan Isä antaa teille lapsia. Luulen nimittäin että jos lapsia annetaan eikä esim. isä osallistu lasten hoitoon ja kodin töihin mitenkään niin kyllä siinä äiti väsyy.
ELI KESKUSTELUA KESKUSTELUA NUORET TULEVAT AVIOPARIT!!!!!!!!!!!
onko sinulla omissa piireissäsi äitiä, ystävää, jonka kanssa voisit puhua asioista? Ymmärrän 4 lapsen äitinä sen, että olet väsynyt, kun vähän väliä olet raskaana, etkä ehdi toipua edes edellisestä synnytyksestä. Synnytyksen jälkeinen masennus (tai baby-blues) on yllättävän yleistä, vaikka äidit siitä usein vaikenevatkin. Suosittelen sinulle oman ajan ottamista. Lenkkeile, tapaa ystäviäsi, selvitä omia ajatuksiasi. Laita iskäkin välillä lapsenhoitohommiin!!! Ja kannattaa jutella synnytyspeloista oikeassa paikassa. Neuvolan tädit ei oikein aina ehdi tai edes osaa auttaa...
eivät uskovaiset äitit noin huokaa!
en usko että olet tosissasi.
surkea kun tämä palsta on mennyt jyrkkään alamäkeen :(
"eivät uskovaiset äitit noin huokaa!"
Eivät varmaan isädkään.
Mitä sydämesi kostuu siitä että käyt täällä lyömässä kovin sanoin itsensä heikoksi ja uupuneeksi tuntevia äitejä. Moni lukee näitä purkauksia täällä lohdutuksekseen, oli feikki tai ei.
Sydän mukaan kommentteihin, toivoo
myös äiti
jotkut ei sitä myönnä, että joku voi väsyä oleman jatkuvasti raskaana ja voi väsyä synnyttämään. Joillekin synnytyspelko on tosi pelkoa, suurta pelkoa, kivun pelkoa, jne.
Eikö uskovaisella saa olla pelkoja tai huolia? Miksi ei ymmärretä heikompaa sisarta tai veljeä? Miksi aina ollaan niin kovilla sanoilla tuomitsemassa:(( Tosiaan tulee tippa silmään, kun ollaan niin kovia. Harvinaista kyllä nuo kova sanat, yleensä pyritään ymmärtämään ja rohkaisemaan..
Synnytyskone vailla ihmisoikeuksia.Tule tyttö miun kyytiin ja pääset eroon ahdistavista säännöistä ja loputtomasta synnyttämisestä.
Mää näytän sulle vähän maailmaa ja saat haistaa mitä on vapaus.Eikä se tarkoita uskosta luopumista vaan pääset huomaamaan että suahan on kusetettu ja et ole elänyt jumalan tahdon mukaan vaan sen mukaan mitä sun uskonlahkon miehet määrää.
Helvetti on päällystetty pappien pääkalloilla.