Vieläkö ihmisillä on muistissa kuinka hän yritti saada tänne viisumi vapautta venäjältä mikäli joku ei muista niin netistä kyllä löytyy.
Presidentti stub
Anonyymi-ap
13163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siitähän keskusteltiin paljonkin aikanaan. Suomen puolelta tuotiin esiin vastavuoroisuus, ja Venäjän puolen rajavyöhykkeen liikuntavapaus. Siellä täytyi olla erillinen rajavyöhykelupa, jos meinasi mennä entisille kotiseuduille.
Viisumivapaus olisi saattanut ehkä myöhemmin onnistuakin, mutta Venäjän, ja erityisesti Putinin suuri muutos autoritaariseen suuntaan, ja naapureiden painostus, sai nopeasti puheet loppumaan.
Pitkään tosin uskottiin Venäjän muuttuvan yhteistyökykyiseksi valtioksi, mutta siinä monet pettyivät karkeasti.
"netistä kyllä löytyy"
Et sitten löytänyt.
Löysinpäs
Ai tää vai?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000012322647.html
Vai tämä?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012321599.html
Ei voi vähempää kiinnostaa tän aloittajan jutut taas kerran…🤣
Näillä on ihme pakkomielle Venäjästä. Venäjä on heille kaikki kaikessa 😅
En mie kyl tuollasia enää muista. Hyvä et oman nimen muistan.
Saattaapi olla, mutta onneksi ei Pekasta tullut pressaa pekkahan raahaisi kaikki Lähi-idän terroristit tänne turvaan.
Muistaako aloittaja kuka oli Pääminsteri kun Suomen hallitus hyväksyi Suomeen muuttaneet Venäläiset kaksoiskansalaisiksi ?
Imatralainen kansanedustaja ei muistanut .
Mokoma metsäjänis muuta tee ku lentelee turhaan joka paikkaan. Ai nii, notkuvat pöydät. Ei mitää hyötyy stubidopressasta. Muuta tee ku hokee samaa mantraa kuin isot maat. Kunnon perseennuolijat.
Mitäs presidentin pitäis sit tehdä? Istuu Mäntyniemessä telkkarin eessä päivät pitkät vai? Meil on tarjolla olleista ehdokkaista paras mahdollinen pressa. On kielitaitoa ja esiintymistaitoa, eikä ääni värise isommankaan seurueen edessä. Koulutustakin löytyy vaik muille jakaa.
Se että Stubb oli Norjassa, kertoo kansainvälisestä arvostuksesta häntä kohtaan.