Teittinen Laura Mononen Marko

Anonyymi-ap

Syytän siitä, että asiakkaan, vastapuolen ja söderholm lapsien ja alaikäisten asemaa, tukea ja luottamussuhteita on käytetty väärin ja mahdollisesti hyväksikäytetty tavalla, joka on aiheuttanut minulle pitkäaikaista haittaa.


Syytän siitä, että asiakkaan, vastapuolen ja alaikäisten asemaa, tukea ja luottamussuhteita on käytetty väärin ja mahdollisesti hyväksikäytetty tavalla, joka on aiheuttanut minulle pitkäaikaista haittaa.

Syytän siitä, että vuodesta 2018 alkanut häirintä ei ole jäänyt yksittäiseksi tapahtumaksi, vaan olen kokenut sen jatkuvana toimintana, jonka yhteydessä henkilöitä, asiakassuhteita ja tietoja on yhdistetty toisiinsa.

Syytän siitä, että seksuaaliseen häirintään liittyviä tapahtumia ja niiden vaikutuksia ei ole asianmukaisesti selvitetty.

Syytän siitä, että esteellisyyttä ja lojaliteettivelvollisuutta ei ole arvioitu riittävästi kaikkien tosiasiallisten henkilöiden, toimeksiantojen ja yhteyksien perusteella.

Syytän siitä, että jos eri henkilöiden tietoja on yhdistetty toisiinsa ilman luotettavaa perustetta, tämä on vaarantanut oikeusturvani ja asian asianmukaisen käsittelyn.

Syytän siitä, että olen joutunut tilanteeseen, jossa minun on ollut vaikea tietää, mitkä henkilöt, toimeksiannot ja tapahtumat tosiasiassa kuuluvat käsiteltävänä olevaan asiaan.

2. OIKEUDELLINEN ARVIOINTI
Sen jälkeen jokainen syytös käsitellään erikseen:

A. Perustuslain 21 § – oikeusturva

Oikeus asianmukaiseen käsittelyyn, kuulemiseen, perusteltuun päätökseen ja muutoksenhakuun.

B. EIS 6 artikla – oikeudenmukainen oikeudenkäynti

Erityisesti puolustautumisoikeus, puolueettomuus ja asian asianmukainen käsittely.

C. Esteellisyys – oikeudenkäymiskaaren 13 luku

Arvioidaan, onko olemassa sellaisia tosiseikkoja, jotka voivat antaa perustellun aiheen epäillä puolueettomuutta.

D. Puolustaja ja oikeusapu

Arvioidaan, onko puolustajan vaihtamiselle oikeudellinen peruste ja onko vastaajan puolustautumisoikeus tosiasiallisesti toteutunut.

E. Seksuaalinen häirintä

Arvioidaan yhdenvertaisuuslain 14 §:n näkökulmasta, jos kyse on lain tarkoittamasta seksuaalisesta häirinnästä. Jos kyseessä on muu seksuaalinen teko tai rikos, arviointi tehdään rikoslain kyseisten säännösten perusteella.

F. Alaikäisten asema

Arvioidaan lapsen edun, alaikäisen koskemattomuuden ja mahdollisen riippuvaisen aseman väärinkäytön näkökulmasta.

G. Lojaliteettivelvollisuus

Arvioidaan asianajajan tai muun oikeudellisen avustajan velvollisuudet sekä mahdollinen eturistiriita ja esteellisyys. Vastapuolen avustajia/oikeusavustajaa koskee myös lojaliteetti eli rehellisyys ja vastapuolen kunnioittaminen.



Syytän Laura Teittistä epäasiallisesta ja oikeudenkäyntiavustajalle sopimattomasta menettelystä hänen toimiessaan entisen puolisoni oikeusavustajana ja sen jälkeen.

Teittisen toiminta on liittynyt Pauliina Söderholmin tuntemiin henkilöihin sekä etenkin työ-, opiskelu-, koulu-, asumis-, yhdistys- ja tuttavuusverkostoihin tavalla, joka ei ole hyväksyttävää.

Ilman Söderholm Pauliina lupaa

Teittinen Laura on tutustunut esimerkiksi Söderholm Pauliinan SUKULAISIIN sanoen olevansa: "esteellinen Pauliina Söderholmiin NÄHDEN" OIKEA asianajajaliiton ja poliisihallituksen linjaus on se, että:

Laura Pauliina Teittinen, Mononen Marko tai niihin liittyvät EI OLE/eivät ole OIKEUTETTUJA EDES LÄHESTYMÄÄN KETÄÄN Pauliina Söderholm tai söderholmin lasten tuntemaa tai tietämää ihmistä

Söderhol

Esteellisyys ja läheisen henkilön aiheuttama haitta
Asianajajan tulee olla esteetön sekä toimeksiantoa vastaanottaessaan että sitä hoitaessaan. Esteellisyyden arvioinnissa voi olla merkitystä esimerkiksi seuraavilla seikoilla:

Asianajajalla on läheinen henkilökohtainen suhde vastapuoleen tai asiaan liittyvään henkilöön.
Asianajajan oma etu tai henkilökohtainen sidonnaisuus liittyy riidan kohteeseen.
Asianajaja on aikaisemmin edustanut vastapuolta tai saanut tämän luottamuksellisia tietoja.
Asianajajan ja asiakkaan tai eri asiakkaiden edut ovat ristiriidassa.

Merkitystä on esimerkiksi sillä, onko vastapuolella läheisen henkilön toimintaan liittyvä oma etu tai sidonnaisuus.

Lisäksi Laura Pauliina Teittinen on TUNKEUTUNUT ILMAN LUPAA HUUMEITA KÄYTTÄVÄNÄ Söderholm Pauliina YHTEYKSIIN sukulaisiin ja vanhoihin työkavereihin AIHEUTTAEN KITKAA söderholm Pauliina ja esim Söderholm Pauliina sukulaisten välillä Teittinen Laura ollen mm Atte Laurila Jasmin Laurila LAPSEN KUMMI

Söderholm ei ole tosin koskaan Hietanen-Pohtamo Annea tai Annen sukulaisia/läheisiä hyväksynyt, eikä ole ollut koskaan missään tekemisissä. Mutta juridiikassa puhutaan sukulaisista ei ihmisyhteyksinä vaan geenisukulaisista joihin esteellinen oikeusavustaja, ilman lupaa tai suostumusta.

Mononen Marko Teittinen Laura parhaita ystäviä ollen samanlaisia ikuisesti. Mononen Marko myöntänyt miten asianajajatermein; laski söderholmia ja söderholmin lapsia/nuoria jotta sai tehtyä Teittinen Lauran. Laura Teittinen oikeasti isonenäinen ruma tavallissukuinen, sairaalloisenobeesi rasva ruokaa rakastava kalpea,

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

        Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
        Sinkut
        237
        1491
      2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

        Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
        Maailman menoa
        284
        1065
      3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

        Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
        Ikävä
        94
        824
      4. Sysmän "ilon päivä"

        Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
        Sysmä
        68
        782
      5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

        Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
        Ikävä
        48
        733
      6. Pakko myöntää mies

        En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
        Ikävä
        110
        629
      7. Joka ilta mietin

        sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
        Ikävä
        27
        595
      8. Riitastako pelastaja

        Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
        Kemijärvi
        34
        574
      9. Timo Vornanen.

        On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
        Maailman menoa
        49
        555
      10. Luottamus

        Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
        Ikävä
        94
        525
      11. mielikuva

        Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
        Ikävä
        41
        501
      12. 32
        491
      13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

        ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
        Ikävä
        48
        475
      14. Millaisen talvitakin haluaisit?

        Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
        Sinkut
        77
        451
      15. Mikä kaivatullesi

        On tärkeintä elämässään?
        Ikävä
        32
        444
      16. 32
        439
      17. Olisitko nainen ihan nolona

        Jos et saisikaan sitä nousemaan...
        Sinkut
        77
        422
      18. Onko kahvila Retro samalla pub???

        Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
        Kuhmo
        8
        407
      19. Oletteko täyttä sataa?

        Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
        Ikävä
        33
        400
      20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

        Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
        Kemijärvi
        21
        381
      Aihe