Syytän siitä, että asiakkaan, vastapuolen ja söderholm lapsien ja alaikäisten asemaa, tukea ja luottamussuhteita on käytetty väärin ja mahdollisesti hyväksikäytetty tavalla, joka on aiheuttanut minulle pitkäaikaista haittaa.
Syytän siitä, että asiakkaan, vastapuolen ja alaikäisten asemaa, tukea ja luottamussuhteita on käytetty väärin ja mahdollisesti hyväksikäytetty tavalla, joka on aiheuttanut minulle pitkäaikaista haittaa.
Syytän siitä, että vuodesta 2018 alkanut häirintä ei ole jäänyt yksittäiseksi tapahtumaksi, vaan olen kokenut sen jatkuvana toimintana, jonka yhteydessä henkilöitä, asiakassuhteita ja tietoja on yhdistetty toisiinsa.
Syytän siitä, että seksuaaliseen häirintään liittyviä tapahtumia ja niiden vaikutuksia ei ole asianmukaisesti selvitetty.
Syytän siitä, että esteellisyyttä ja lojaliteettivelvollisuutta ei ole arvioitu riittävästi kaikkien tosiasiallisten henkilöiden, toimeksiantojen ja yhteyksien perusteella.
Syytän siitä, että jos eri henkilöiden tietoja on yhdistetty toisiinsa ilman luotettavaa perustetta, tämä on vaarantanut oikeusturvani ja asian asianmukaisen käsittelyn.
Syytän siitä, että olen joutunut tilanteeseen, jossa minun on ollut vaikea tietää, mitkä henkilöt, toimeksiannot ja tapahtumat tosiasiassa kuuluvat käsiteltävänä olevaan asiaan.
2. OIKEUDELLINEN ARVIOINTI
Sen jälkeen jokainen syytös käsitellään erikseen:
A. Perustuslain 21 § – oikeusturva
Oikeus asianmukaiseen käsittelyyn, kuulemiseen, perusteltuun päätökseen ja muutoksenhakuun.
B. EIS 6 artikla – oikeudenmukainen oikeudenkäynti
Erityisesti puolustautumisoikeus, puolueettomuus ja asian asianmukainen käsittely.
C. Esteellisyys – oikeudenkäymiskaaren 13 luku
Arvioidaan, onko olemassa sellaisia tosiseikkoja, jotka voivat antaa perustellun aiheen epäillä puolueettomuutta.
D. Puolustaja ja oikeusapu
Arvioidaan, onko puolustajan vaihtamiselle oikeudellinen peruste ja onko vastaajan puolustautumisoikeus tosiasiallisesti toteutunut.
E. Seksuaalinen häirintä
Arvioidaan yhdenvertaisuuslain 14 §:n näkökulmasta, jos kyse on lain tarkoittamasta seksuaalisesta häirinnästä. Jos kyseessä on muu seksuaalinen teko tai rikos, arviointi tehdään rikoslain kyseisten säännösten perusteella.
F. Alaikäisten asema
Arvioidaan lapsen edun, alaikäisen koskemattomuuden ja mahdollisen riippuvaisen aseman väärinkäytön näkökulmasta.
G. Lojaliteettivelvollisuus
Arvioidaan asianajajan tai muun oikeudellisen avustajan velvollisuudet sekä mahdollinen eturistiriita ja esteellisyys. Vastapuolen avustajia/oikeusavustajaa koskee myös lojaliteetti eli rehellisyys ja vastapuolen kunnioittaminen.
Syytän Laura Teittistä epäasiallisesta ja oikeudenkäyntiavustajalle sopimattomasta menettelystä hänen toimiessaan entisen puolisoni oikeusavustajana ja sen jälkeen.
Teittisen toiminta on liittynyt Pauliina Söderholmin tuntemiin henkilöihin sekä etenkin työ-, opiskelu-, koulu-, asumis-, yhdistys- ja tuttavuusverkostoihin tavalla, joka ei ole hyväksyttävää.
Ilman Söderholm Pauliina lupaa
Teittinen Laura on tutustunut esimerkiksi Söderholm Pauliinan SUKULAISIIN sanoen olevansa: "esteellinen Pauliina Söderholmiin NÄHDEN" OIKEA asianajajaliiton ja poliisihallituksen linjaus on se, että:
Laura Pauliina Teittinen, Mononen Marko tai niihin liittyvät EI OLE/eivät ole OIKEUTETTUJA EDES LÄHESTYMÄÄN KETÄÄN Pauliina Söderholm tai söderholmin lasten tuntemaa tai tietämää ihmistä
Söderhol
Esteellisyys ja läheisen henkilön aiheuttama haitta
Asianajajan tulee olla esteetön sekä toimeksiantoa vastaanottaessaan että sitä hoitaessaan. Esteellisyyden arvioinnissa voi olla merkitystä esimerkiksi seuraavilla seikoilla:
Asianajajalla on läheinen henkilökohtainen suhde vastapuoleen tai asiaan liittyvään henkilöön.
Asianajajan oma etu tai henkilökohtainen sidonnaisuus liittyy riidan kohteeseen.
Asianajaja on aikaisemmin edustanut vastapuolta tai saanut tämän luottamuksellisia tietoja.
Asianajajan ja asiakkaan tai eri asiakkaiden edut ovat ristiriidassa.
Merkitystä on esimerkiksi sillä, onko vastapuolella läheisen henkilön toimintaan liittyvä oma etu tai sidonnaisuus.
Lisäksi Laura Pauliina Teittinen on TUNKEUTUNUT ILMAN LUPAA HUUMEITA KÄYTTÄVÄNÄ Söderholm Pauliina YHTEYKSIIN sukulaisiin ja vanhoihin työkavereihin AIHEUTTAEN KITKAA söderholm Pauliina ja esim Söderholm Pauliina sukulaisten välillä Teittinen Laura ollen mm Atte Laurila Jasmin Laurila LAPSEN KUMMI
Söderholm ei ole tosin koskaan Hietanen-Pohtamo Annea tai Annen sukulaisia/läheisiä hyväksynyt, eikä ole ollut koskaan missään tekemisissä. Mutta juridiikassa puhutaan sukulaisista ei ihmisyhteyksinä vaan geenisukulaisista joihin esteellinen oikeusavustaja, ilman lupaa tai suostumusta.
Mononen Marko Teittinen Laura parhaita ystäviä ollen samanlaisia ikuisesti. Mononen Marko myöntänyt miten asianajajatermein; laski söderholmia ja söderholmin lapsia/nuoria jotta sai tehtyä Teittinen Lauran. Laura Teittinen oikeasti isonenäinen ruma tavallissukuinen, sairaalloisenobeesi rasva ruokaa rakastava kalpea,
Teittinen Laura Mononen Marko
Anonyymi-ap
0
<50
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371491Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2841065Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94824Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68782Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 110629
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41501
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48475Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32444
- 32439
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381