Hei!
Elokuun eka viikolla alkaa Erna-Seltsin eli Viron sotilasurheiluliiton hallinnoima kansainvälinen kaukopartiokilpailu. Aloitustilaisuus Tallinnassa tiistaina klo 11.00. Partiot siirtyvät laivoilla Kolgan lahdelle (Tallinnasta itään), josta rantautuvat kumiveneillä maihin. Edessä miinakenttä. Tästä alkaa varsinainen kilpailu. Se vie 4-henkiset partiot neljä vrk kestävälle reitille. Partiot liikkuvat maastossa takaa-ajettuina (Viron puolustusvoimat, Kaitseliit, Kodukaitse, poliisi, rajaviranomaiset) ja kilpailun aikana matkaa tulee noin 130 - 140 km tehtäviä suorittaen.
Erna kilpailun umpire- eli erotuomaritoiminnasta vastaa Helsingin Sinibaretit ry. Mukana tässä toiminnassa ovat myös Ruotsin, Norjan ja Tanskan rauhanturvaajaedustus HelSb:n välityksellä.
Joukkueita on 31, joista 2 Suomesta. Toinen on pv:n virallinen edustusjoukkue, jonka miehitys on kantahenkilökunnasta. Toinen on TKKK:n eli Dipolin Teekkarireserviläisten hyvin treenannut tiimi. Katso www.helsb.fi ja www.teres.fi
Kilpailujoukkueita mm. US Army, SAS Suur-Britannia, Kiina, Belgia jne jne toistakymmentä eri maata. Valioitten valiot. Ehkä maailman kovin kaukopartiokilpailu?
Ernan juuret ovat Suomessa ja jatkosodan alussa. Suomessa koulutettiin 1941 virolaisista vapaaehtoisista Erna-partioksi kutsuttu tiedusteluyksikkö, joka suomalaisissa univormuissa ja Suomen armeijan sotilaina rantautui Kolgan lahdelle. Osa partiosta pudotettiin myöhemmin laskuvarjoilla Viroon. Kyseessä oli Suomen armeijan ensimmäinen operatiivinen laskuvarjopudotus.
Kilpailussa seurataan pääsääntöisesti alkuper. Erna-partion reittiä Kautlaan, noin 70 km Tallinnasta Tarton suuntaan. Siellä Erna-partio ja siihen liittyneet virolaiset metsäveljet ja siviilit kävivät tiukan taistelun venäläisten muodostamaa nk. "hävityspataljoonaa" vastaan.
Suomen kunnian vuoksi suomalaiset rauhanturvaajat toimivat edelleen yhteistyössä virolaisten aseveljiensä kanssa.
Erna.kilpailu alkaa Virossa
6
1144
Vastaukset
- Faitteri X
Tuo olis makeeta päästä seuraamaan. Onko kenelläkään tietoa missä/milloin voisi onnistua?
Tai sitten tietoo ehkä Erna-Seltsin nettisivuilta - kari & marita
Upea juttu että olette mukana Viron armeijan tukijoukoissa, vaikka taitavat he hieman vinosti hymyillä meille tämän eriskummallisen Suomen NATO-keskustelun tai sen puutteen johdosta.
Virolaisen hymyn takana pilkahtaa: kukahan se oikein on Moskovan koukussa - edelleenkin?
Mutta sinibareteille 10 Suomen omista sotilasperinteistä lähtevien asioiden tukemisesta veljeskansamme ja NATO-naapurimme keskuudessa.- tarjolla
kusipäille
- mummo maalta
tarjolla kirjoitti:
kusipäille
Kannanottosi on säälittävä. Rauhanturvaajat tekevät hienoa työtä myös siviilissä. Kelpaa jokaiselle kunnon suomalaiselle. Hyvää kilpailua!
- Lapinjärven legioonalainen
mitä. ammutaanko siinä kilpailussa virossa oikein kovilla? Pitäisi kieltää armeijapaskojen osallistuminen täältä sinne.
- Late
kun olette mukana. Tämä Suomen hipsuttelu NATO-jäsenyydessä ottaa aivoon. On se hyvä, että yhteistyö veljeskansan kanssa pelaa. Eikös se toinen eli Unkari ole myös NATOssa ja me vaan Halosessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859