Keskelle perustuvaa konkreettista poliittista ohjelmaa kun istuva halitus luo, se perustuva-laatuista keskustan mukaan tuloon tähän istuvaan kokoonpanoon. Tuskin punavihreä puoli tallaista kykene luomaan.
Tyhjänpäisiä lakkoja, talouden alas laskemiseksi, ay- johtajien palkkojen takia.
Ensimmäisenä nostavat kehitysapuja, rahaan jota ei ole. Olemme itse kohta kehitysavun saajien joukossa.
-Eduskuntavaalit huhtikuun 18 p:vä.
-7.–13.4.2027 ennakkoäänestys kotimaassa. Keskiviikosta tiistaihin.
-Ennakkoäänestys ulkomailla. -7.–10.4.2027 Keskiviikosta lauantaihin.
-Tiistai 6.4.2027 kello 16.00 Kotiäänestykseen ilmoittautuminen päättyy. Vuoden 2027 eduskuntavaaleissa äänestäjän on ilmoitettava halustaan äänestää kotonaan oman kuntansa keskusvaalilautakunnalle kirjallisesti tai puhelimitse. Keskusvaalilautakunnan puhelinnumero ja osoite löytyvät äänestäjälle postitse tai Suomi.fi –palveluun lähetetyssä äänioikeusilmoituksessa. Äänestäjän puolesta ilmoituksen voi tehdä myös hänen valitsemansa henkilö.
-Laitosäänestys
Ennakkoäänestys järjestetään myös laitoksissa, kuten sairaaloissa, vanhainkodeissa ja vankiloissa sekä varuskunnissa. Laitosäänestyksessä voivat äänestää vain laitoksissa hoidettavana olevat tai niihin otetut henkilöt.
Sitten äänestää rätkäytetään, joka siitä pian tulee kun aika niin tuntuu rientävän.
Tyhjänpäisiä lakkoja, talouden alas laskemiseksi, ay- johtajien palkkojen takia.
Ensimmäisenä nostavat kehitysapuja, rahaan jota ei ole. Olemme itse kohta kehitysavun saajien joukossa.
-Eduskuntavaalit huhtikuun 18 p:vä.
-7.–13.4.2027 ennakkoäänestys kotimaassa. Keskiviikosta tiistaihin.
-Ennakkoäänestys ulkomailla. -7.–10.4.2027 Keskiviikosta lauantaihin.
-Tiistai 6.4.2027 kello 16.00 Kotiäänestykseen ilmoittautuminen päättyy. Vuoden 2027 eduskuntavaaleissa äänestäjän on ilmoitettava halustaan äänestää kotonaan oman kuntansa keskusvaalilautakunnalle kirjallisesti tai puhelimitse. Keskusvaalilautakunnan puhelinnumero ja osoite löytyvät äänestäjälle postitse tai Suomi.fi –palveluun lähetetyssä äänioikeusilmoituksessa. Äänestäjän puolesta ilmoituksen voi tehdä myös hänen valitsemansa henkilö.
-Laitosäänestys
Ennakkoäänestys järjestetään myös laitoksissa, kuten sairaaloissa, vanhainkodeissa ja vankiloissa sekä varuskunnissa. Laitosäänestyksessä voivat äänestää vain laitoksissa hoidettavana olevat tai niihin otetut henkilöt.
Sitten äänestää rätkäytetään, joka siitä pian tulee kun aika niin tuntuu rientävän.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nikki vaihtelee millloin mihinkin, mutta utut ovat sitä samaa persujen propagandaa.
Karju seuraa. DDR puukokardi lakissa. Ostoslista plakkarissa.
Ai se anoppisi uunipellille kalakukkojen keskelle sijoitettu puukokardisi?
Ai.. tämä se Ai mies. Joka ei edes kuulu keskustan palstalle, täällä ronkiiin sääressä kiinni.
Persuröllillä meni puukokar.... kalakukko väärään kurkkuun?
Aina haisee kamalalle, kun äänestää rätkäytetään.
Nykyisten hallituspuolueiden aika juoksee niiden kannalta liiankin nopeasti. Hallitushan panee toivonsa siihen, että talouskasvu alkaisi näkyä ihmisten arjessa. Se vaikuttaa toiveajattelulta, kun politiikan keskiössä on se, miten saataisiin polttoaineen hintoja alemmas.
Hallitus ei mahda mitään sille, millä vauhdilla ja megateholla putler ja trump tuhoavat maailmantaloutta. Suurtuhovaihe astui peliin kuluvan vuoden helmikuussa eli 28.2. Silloin trump teki ahneuksissaan suurimman mokansa, jonka vankina hän nyt on. Jos hän e kykene ratkaisemaan tätä ongelmaa, tilanne menee vain pahemmaksi ja se on suuri rasite myös Suomen taloudelle. trump on vetänyt myös Ukrainan tukea pois. Tästä aiheutuu Suomelle vain lisää kustannuspainetta. Joudumme tämän vuoksi panostamaan entistäkn enemmän omaan puolustukseemme ja EU joutuu ottamaan enemmän vastuuta Ukrainan tukemisesta. Ukrainan tappio tarkottaisi lisäksi massiivista miljoonien ihmisten pakolaisongelaa. He eivät jäisi odottamaan kuolemaansa venäläisten kostoretkillä.
On epätodennäköistä, että maailma muuttuu parempaan suuntaan ennen ensi kevään vaalejamme. Tuskin kovin nopeasti senkään jälkeen. trump on suurin syy siihen, miksi globaali talous sakkaa. Joudumme todennäköisest odottelemaan vielä kaksi vuotta, jolloin trump potkaistaan pois vallasta ja saamme taas USAn järkipresidentin. Siellä Texasissa käydään tulevien vaalien tärkein tasto. Jos demokraattien nouseva tähti James Talarico valitaan senaattoriksi tavallisesti republikaanien hallitsemasta isosta osavaltiosta, hän nousee samalla myös vakavaksi presidenttiehdokkaaksi. Itse näen toistaiseksi kuitenkin vielä Kalifornian kuvernöörin Newsomen sopivimpana uutena presidenttinä.
Tottakai vasuri ja sossu on hallitusta vastaan, ei MPP poikkeusta. Ainahan se näin ollut. Näin se muuallakin. Mutta miksi MPP haukut hallitusta keskustan palstalla, tuntuisi että siihen oma palsta olisi sopivin.
Hallitus aina 4 vuotta, kun jatkaa vielä uuden hallituksen tuloon. Jolla eniten ääniä saa hallituksen, nytkin laillinen hallitus -vai mitä MPP, eikö ole laillinen.
Seuraava hallitus tehdään keksuta tulee tähän mukaan, joka lähinnä aattettan, meillä maasa paljon tekemistä muutakin kuin kehitysapujen nostot ja lakot. Saada työkykyistä työhön, on ihan keulilla. Ja ei ay-johtajien palkoilla 2x ministerin palkoille, sitä turha odottaa.
Se silloin maan asiat ei preerassa jos vasemsmito kyseenalaistaa hallituksen ettei olisi laillinen. Mennään Putin saralle. Meillä tapana huom !tapa vain ! että eniten ääniä saanut puolue alkaa kehitteleen hallitusta, se sivussa demokratiasta, suuntaukset vastaa demokratiaan, -blogit. Yksi vasemmisto puolue ei vastaa demokratiaa. Olisi SDP tulos mikä tahansa. 2/3 ääniä kun keskusta menee lisänä tähän hallitukseen.
Toivossa yksituumaisuutta moniin asioihin mm maanviljelykseen, turpeen käytön lisäämiseen ym ym -ei esim metsäojien tukkimista jota punavihreät vaatii, metsän kasvun katkaisemiseksi. Ei rahaa taisteleville mm Hamasille, joka aloitti nämä sodat yllätys hyökkäyksellä 1200 vainajaa -syytöntä.
Pitäisikö mielestäsi Suomen Keskustan palstalla kehua Orpon oikeistohallitusta siitäkin pikku yksityiskohdasta huolimatta, ettei Suomen Keskusta edes istu siinä vaan oppositiossa? Persulla on kova paniikki päällä ja kaikenlaisia satuja pitää kylvää tänne jopa "keskustalaisena" esiintyen, kun omaa puoluettaan odottaa ensi keväänä oppositioon lähtö.
Enhän mnä tässä haukkunut hallitusta vaan kerroin, että hallituksen uskomat työllisyyttä kasvattavat toimet eivät ehtine vaikuttaa ennen vaaleja. Ja jos ja kun ne eivät ehdi vaikuttaa riittävän ajoissa, se todennäköisesti heikentää nykyisten hallituspuolueiden vaalimenestystä. Tämä oli siis neutraali arvio siitä, miten vaaleissa voi käydä ja mistä syystä. Syypääksi tälle hitaudelle en nimennyt hallitustamme vaan Trumpin. Hänen älyvapaa hyökkäyksensä Iraniin muutti taloustilanteen kerta heitolla paljon huonommaksi. Ei vain meillä vaan kaikkialla ja myös USAssa. Siksi Trumpin kannatus on nyt romahtanut. Ihmiset alkavat sielläkin tajuta hänen hulluutensa seuraukset.
Halltuksemme on ilman muuta laillinen. En ole koskaan muuta väittänytkään. Seuraavakin hallitus on laillinen, olipa se millainen tahansa. Parlamentaarinen järjestelmä mahdollistaa myös vähemmistöhallituksen.
Suomessa suurimman puolueen puheenjohtaja alkaa tavanomaisesti tunnustelemaan ja neuvottelemaan uuden hallituksen kokoonpanosta ja politiikan siisällöstä. Jos tämä ei johda hallituksen syntymiseen, sitten neuvotellaan muista mahdollsuuksista. Prosessin jossaiin vaheessa tunnustelutehtävä saattaa siirtyä jollekin toiselle esim. vaaleissa toseksi tulleen puolueen puheenjohtajalle. Suomessa prosessi on monimutkaisempi kuin Ruotsissa, koska Ruotsi on omaksunut blokkivaalin. Siellä hallitusta yrtittää saada kokoon ensin vaalit voittaneen blokin pääpuolue ja sitten toisen blokin pääpuolue, jos ensimmäinen ei onnistu. Ruotsin systeemi on kansanvaltainen, Suomessa se on minusta valitettavasti puoluevaltainen.
Olisi siis hyvä jo ennen vaaleja, että kaikki puolueet kertoisivat haluavatko ne olla mukana oikeistolaisessa hallituksessa vai vasemmistolaisemmassa vahtoehdossa. Suomessa esteenä on lähinnä kaksi puoluetta eli Kepu ja RKP, jotta tällainen kuluttajansuojaa parantava vaali voitaisiin järjestää. Blokkivaalissa äänestäjä äänestäisi samalla tulevan hallituksen kokoonpanosta. Vehtoehdot olisivat todennäköisesti oikeistohallitus (KOK, PS, KD varmoina, Kepu ja RKP epävarmoina) ja keskustavasemmistolainen hallitus (SDP, VL, Vihreät varmoina ja Kepu ja RKP epävarmona). Ruotsissa sikäläinen Keskusta on kuulunut tähän vasemmistoblokkiin, RKP:tä Ruotsissa ei ole, mutta liberaalit on ollut oikeistoblokissa.
Suomessa tietysti voitaisiin ajatella mallia, missä vaalien voittava blokki laskettaisiin ensin blokkien varmojen jäsenpuolueiden tuloksen perusteella ja Kepu ja RKP tulisivat sitten vahvistamaan voittajan leiriä olipa se, kumpi tahansa.
Tällä systeemillä viimeisimmän gallupn mukaan vihervasemmisto saisi 43 % äänistä ja oikeisto 36 % eli vihervasemmistopohjainen hallitus muodostuisi. Malli on puhtaasti teoreettinen, koska Kepu ja RKP eivät halua etukäteen sitoutua tällaiseen malliin ja selittävät, että hallitusohjelman sisältö ratkaisee, ei vaaleissa annetut lupaukset. Nämä kaksi puoluetta pyrkivät aina saamaan ohjelmaan kokoaan suuremman painoarvon sisältöä. Ne ovat iltalypsypuolueita ja elävät sillä. Jos Kepu ja RKP rehdisti ilmoittasivat, että ne tavoittelevat oikeistohallitusta, silloin Suomeen syntyisi tämänkin gallupin perusteella sellainen. Sen suosio olisi selvästi yli 50 %, kun vihervasemmisto jäisi 43 prosenttiin.
Kysymys kuuluukin, että miksi Kepu ja RKP eivät jo etukäteen vaaleissa ilmoita, että ne tavoittelevat oikeistohallitusta, jos ne sillä puolen aitaa kerran ovat. Vastaus on selvä. Siksi, että se riistäisi niiltä sen iltalypsyn. Ne kilpailuttavat kumpaakin ryhmää ja valitsevat sen, joka maksaa paremmin.
Kysymystäsi tulee jatkaa niin, että miksi eivät myöskään SDP, kokoomus ja perussuomalaiset ilmoita etukäteen, minkälaista hallitusblokkia ne tavoittelevat. Persut voivat olla tästä poikkeus, mutta SDP ja kokoomus ovat aina olleet valmiita muodostamaan yhdessä hallituksen ja usein ovat niin tehneetkin.
Suomi ei ole tässä mikään poikkeus, sillä ainakin parina viime vuosikymmenenä sosialidemokraatit ja konservatiivit ovat eri maissa useaan kertaan muodostaneet hallituksen.
Miten tuollainen hallitusblokin synnyttäminen käytännössä tapahtuisi? Sopivatko saman blokin puolueet jo vaaleihin lähtiessään hallitusohjelmasta, jonka äänestäjille kertovat? Jos ohjelma on yhteinen, miten blokkiin kuuluvat puolueet voivat erota toisistaan - vakuuttavatko ne, että aikovat iltalypsää vielä, mutta käydään vaalit nyt ensin?
Aivan, näin vo kysyä ja vastaus on se, että meillä ei blokkivaalisysteemiä. Toisin sanoen ei ole kansanvaltaa vaan puoluevaltaa. Blokkivaalin etu on nimenomaan siinä, että se lisäisi kansanvaltaa olennaisesti. Äänestäjät tietäsivät paljon paremmin, minkälaista politiikkaa heidän äänillään tultaisiin harjoittamaan, jos he saavat enemmistön.
Nyt esim. äänestämällä Kokoomusta tai demareita, emme tiedä saammeko oikeistolaista, vasemmistolaista tai jonkinlaista kompromissipolitiikkaa näiden väliltä. Persut eivät ole tästä mikään poikkeus. Sen vaihtoehdoista osa on vain poissuljettu sen vuoksi, ettei vihervasemmisto halua sen kanssa hallitukseen. Jotenkin on sellainen tuntuma, ettei myöskään RKP tule enää haluamaan samaan halltukseen persujen kannas. Myös Kepun kynnys on tässä suhteessa korkealla. Tämä kaksikko tavoittelee ensisijassa mitä tahansa persuvapaata halliitusta. Kokoomus ja KD saattavat olla ainoat puolueet, joille yhteistyö persujen kanssa jatkossa sopii. Tämä taas lisää Marinin hallituksen tapaisen kokoonpanon todennäköisyyttä yhtenä vaiihtoehtona. Persut ovat se syy, miksi Kepulla ja RKP:llä valinta voi kalliistua vihervasemmiston suuntaan.
Se tapahtuisi niin kuin se on Ruotsissakin tapahtunut. Halltuspohjasta päästään yhteisymmärrykseen suuren linjan osalta jo ennen vaaleja. Yksityiskohdista voi sitten vääntää hallitusneuvotteluissa. Halltus syntyi aiemmin, koska tämän liittouman puolueet halusivat päästä joka tapauksessa vaikuttamaan yhteiskunnan oloihin. Tiedettiin siis etukäteen se, onko hallitus vasemmistopanotteinen vai oikeistopainotteinen. Tämä on jo paljon parempi tieto äänestäjälle kuin se, että äänestykseen lähdetään laput silmillä.
Ruotsissa systeemi alkoi tökkiä sen vuoksi, että Ruotsidemokraatit kasvoivat. Kumpikaan poliittinen pääryhmä ei halunnut tehdä yhteistyötä RD:n kanssa. Tilanne on sama myös Saksassa. Äärioikeistolaisten kanssa ei haluta yhteistyötä. Ruotsissa konsensus murtui ns. Tdå-sopimuksella RD:n kanssa. Suomessa muu oikeisto sen sijaan on valmis nykyisin yhteistyöhön persujen kanssa, vaikka Sipilän hallituksen aikana nekin siitä kieltäytyivät. Persut potkittiin silloin Kokoomuksen ja Kepun päätöksellä ulos hallituksesta lähinnä sillä perusteella, että persujen ihmisarvot poikkesivat olennaisesti Kepun ja Kokoomuksen ihmisarvoista. Sen jälkeen persut eivät ole muuttaneet näkemyksiään, mutta varsinkin Kokoomus on eli se tekee nyt yhteistyötä persujen kanssa. Siis vielä vuonna 2017 kieltäytyi, mutta pyörsi sitten myöhemmin päätöksensä. Vihervasemmisto on pysynyt liinjallaan ja kieltäytyy edelleen yhteistyöstä persujen kanssa. Myöskään Kepu ei ole linjannut persuja pois, vaikka se teki sen vielä Sipilän hallituksessa.
Vo tietysti pohtia sitä, mikä on saanut Kokoomuksen ja Kepun tekemään täyskäänöksen linjassaan. Kokoomuksen osalta tämä linjanmuutos näyttää nyt olevan kohtalokas. Puoleen kannatus on kääntynyt poikkeuksellisesti laskuun. Yleensä Kokoomus on aina kyennyt pitämään kiinni äänestäjistään. Nyt se ei siihen pysty. Itse kerron viime vaalien edellä, etten tule äänestämään Kokoomusta juuri tämän linjanmuutoksen vuoksi. Sillon Kirsi Piha näytti olleen Kokoomuksessa samoilla linjoilla. Nyt hän ei ole enää ainoa. Pihan jalanjäljille on ilmestynyt suuri joukko seuraajiia, kun persuuntumisen löyhkä on tarttunut monen kokoomusäänestäjän nokkaan. RKP:ssa Pihan kaltainen vastarannankiiski on ollut Eva Biaudet. Kepussakin heitä on ja vielä enemmän. Yllättäen ehkä äänekkäin heistä on Antti Kurvinen.
hallituksen tollot hakee ja ottaa ruotsista mallia, vaikka siellä ollaan tyhmempiämitä meillä täällä Suomessa.
"He ovat meitä tässä asiassa kolmisenkymmentä vuotta jäljessä"
"poliisitarkastaja: Vuosikymmeniä Suomea jäljessä"
https://www.is.fi/autot/art-2000012321521.html
Tää "rätkäyttäjä" tais räykäyttää jo pari vuotta sitten, mutta sama persutrolli.
Pankkomajuri rätkäytti, tulos tuli pussihousuihinsa ja valui jalkojaan pitkin suoraan leveävartisten saappaidensa sisään. 💩