esitettäväksi kumppanille:
Täyttyykö sinun tarpeesi minun kanssani ja tässä suhteessa?
Täyttyykö sinun tarpeesi minun kanssani ja tässä suhteessa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
https://youtu.be/DZ7D0vicMWE?
En tiedä miten kasvaimesi jakselee
Mies jumalat versus rasisti juntit
Otan osaa tähän sinkkuna ja muistelen entisiä suhteitani ja mitä nyt vastaisin.
Ei täyty koska:
-Et kosketa minua. Haluat vain itsellesi kosketusta. On myös turvaton olo sinun kanssa.
-En voi luottaa sinuun koska valehtelet ja jätät asioita kertomatta.
-En koe olevani sinulle aidosti rakas.
-En koe henkistä yhteyttä sinuun.
-En rakasta sinua syvällä sydämessä.
-Sinun kanssa ei ole luontaisesti helppo olla, vaikka onkin tietyllä tavalla.
-En voi olla täysin oma itseni.
-En tunne olevani rakastettu/haluttu juuri minuna.
-En voi olla täysin avoin sinulle ja yhteisen tulevaisuuden suunnittelulle.
Kun on ollut sinkkuna pitkään, niin miettii tarkkaan kenen kanssa alkaa suhteeseen. Tietää jo mikä ei toimi ja mitä tarvii toiselta ihmiseltä vähintään, jotta olisi järkevää sitoutua. Ja on rohkeus sanoa treffikaverille, että tämä ei tulisi toiminaan syystä y tai x.
Jos tuon ajatuksen vie kuvitelmaan että olisi suhteessa. Ja tarpeista jäisi osa puuttumaan. Eikö silloin voi ihan samalla tavalla sanoa asiasta? Kertoa se vain asiana, eli että minun onnestani puuttuu tällainen, tässä suhteessamme. Ei vaadi eikä riitele (koska eihän perustarve onnellisuudelle ole mikään riidan aihe), vaan kertoo sen toiselle. Miten muuten asiaan voi tulla parannusta?
Minulla oli ihastus jonka kanssa me molemmat olimme rohkeita ja sanoimme toiselle asioista, mitkä häiritsee. Kerroimme mikä on oma tapa elää ja mistä emme aio luopua. Meillä oli erilainen suhtautuminen yhteen tärkeään aiheeseen. Lopputulos oli että emme voi olla yhdessä.
Kokemus oli virkistävä. Tuntui hyvältä voida olla rehellinen. Ei tarvinut kannatella toista omilla hartioilla, vaan hän kesti itse tunteensa. Ja toisinpäin.
Tämä on väärä palsta kysellä tuota.
Pariskunnan osapuolet voivat kysyä toisiltaan.
Jos tänään vielä ikävöi suhteen ulkopuolista täällä palstalla, niin aamulla sitten vastaa tai kertoo kumppanille mitkä tarpeet ei täyty. 🙂
Henkisesti kyllä, mutta se ei ole vielä fyysisesti mahdollista, kun ei olla kohdattu uudestaan🙏🏻
Ootko sä joku yleinen palstarakastaja? :D
Tuo olisikin hyvä kysymys.
Erittäin hyvä ajatus! Näin jälkiviisaana sitä ymmärtää,miten tärkeää olisi ollut ottaa sitä kahdenkeskistä aikaa parisuhteen hoitoon aika ajoin.
Kysyä toiselta miten meillä menee. Onko meillä kaikki hyvin. Selvitellä rauhassa ja riitelemättä ne asiat, jotka olivat jääneet hiertämään siinä kiireisessä arjessa.
Anteeksi pyytäminen ja anteeksi antaminen on myös tärkeä taito opittavaksi parisuhteessa, samoin kuin kuuntelemisen taito.
Ei kannata lakaista ongelmia maton alle. Niitä on kohta kokonainen vuori.