kukaan palstaa, missä mekin saisimme osallistua tasavertaisena kirjoitteluun, kun täällä ei sitten ilmeisesti saa..?
Että linkkivinkkejä...oisko..=)..?
Että linkkivinkkejä...oisko..=)..?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaikka siitä ruokavaliosta kirjoittelinkin, niin olen todellakin sitä mieltä, että yhteistyö kaikkien lapsen kanssa tekemisissä olevien kanssa on tärkeää. Todella tärkeää!
Minä olen kokoajan rehellisesti keskustellut päiväkodin hoitotätien kanssa pojastani (joka ei todellakaan ole niitä helpoimpia). Aina ei ole oltu samaa mieltä, mutta keskustelemalla ollaan päästy kompromissiin. Olen huomannut, että päiväkodissa on monta tätiä, jotka todella välittävät lapseni kehityksestä. He puolestaan ovat huomanneet, että lapsen ongelmat eivät johdu kasvatuksen puutteista yms.
Ilman yhteistyötä ei asiat luista. Ja minä ehdottomasti kunnioitan henkilöitä jotka tekevät työtä lapseni parhaaksi.
Vanhempi ja hoitava henkilö eivät kuitenkaan aina välttämättä ole samalla aaltopituudella. Pelkästään se, että hoitotäti on lapsen kanssa työajan puitteissa ja vanhempi koko lapsen eliniän, tuo aqvan erilaisia paineita.
Toivoisin, että osaisin ottaa päivän kerrallaan. Usein sitä kuitenkin miettii, että kuinkahan tuo pikkumies elämästään selviää, silloinkin kun on jo aikuinen ja minua ei enää ole hössäämässä :(
Se, että työsi puolesta kirjoittelet täällä, osoittaa että olet aidosti lapsen asialla =)
...lämmitti mieltä..=)
käyppä kommentoimassa myös www.kotipiha.net keskustelua ihan hoitohenkilönä, jotta ymmärtäisimme paremmin mikä on roolisi keskustelussa ja tiedonvaihdossa lasten parhaaksi,
Minun kantani on se että sinun kaltaisesi vanhemmat jarruttavat lasten kehittymistä!
Huomaa sinun negatiivisesta asenteesta,että olet vihainen, lopen kyllästynyt ja "kaikki tietäväinen". Muiden mielipiteet ei kiinnosta.
Keskustelkaamme avoimin mielin. Älkäämme antako ennakkoluulojen ja harhakäsitysten sumentaa ja estää kanssakäytiä lähimmäistemme kanssa. Siis jos joku tietoa kaipaa ja osaa kysyä - vastatkaamme hänelle moittimatta henkilöä - emmehän tiedä kenet verkossa kohtaamme...
ikävä kyllä näin ikävää tekstiä tulee eteen kun yrittää neuvotella lapselleen sopivaa hotomuotoa
ja kouluttaudu - olet unohtanut miten ihmiselle puhutaan ja miten heitä kohdellaan!