Viestini sai epäasiallisen vastauksen joten kysyn uudestaan :
Onko kukaan käyttänyt sisätiloissa sellaista laitetta joka imee ruuan käryä, kissanpissan hajua, tupakan hajua Etc. - Jos on, niin minkä merkkistä ja toimiiko?
Onko kukaan käyttänyt sisätiloissa sellaista laitetta joka imee ruuan käryä, kissanpissan hajua, tupakan hajua Etc. - Jos on, niin minkä merkkistä ja toimiiko?
Vastaukset 7
Vanhimmat
En ole kokeillut, enkä ikinä polttaisi sisätiloissa. Ehkä joku ulkovarastotila olisi järkevämpi.
Mutta liesituuletin on vaihtoehto, niitä on sellaisia missä on aktiivihiilisuodatin joka suodattaa ruuankäryä, se suodatin täytyy uusia usein että toimii.
Tietusti tehokkain olisi sellainen liesituuletin josta lähtee putki ulos, tarvitsee seinään reiän tai vaikka oveen, tai ehkä ikkunan raosta ulos pihalle putki toimisi myös. Jos istut liesituulettimen alla ja puhallat savut siihen niin suurin osa menisi pihalle sen kautta. Tuuletin täytyy silloin olla täydellä teholla että imee hyvin, melu on melkoisen voimakasta silloin.
Joku komero mihin ilmanvaihto ulos ja tiivistetty ovi, polttelee siellä ja sitten käynnistää puhalluksen ulos kun on valmis, ja tila tyhjenee savusta, suihkukoppi voisi toimia myös jos komeroa ei ole. Tarvitsee yhden putken ulos, ja toisen sisään josta tulee vaihtoilma.
Niin lisäys vielä, tupakassa ongelma ei ole se savun haju, vaan terva. Terva kertyy seiniin ja lopulta valuu seiniä pitkin, ja koko seinät täytyy uusia kokonaan, tapettien vaihtokaan ei enää auta tietyssä pisteessä.
Kiitos vastauksista. - - Tässä ei kuitenkaan ollu sitten niistä raikastajista infoa
Niitähän on erilaisia -, spray, ja laitteita jotka pannaan päälle. Ideana on se että ne jotenkin muuttaa hajujen molekyylit.. Voisi käyttää esim maalausateljjeessa, autotallissa, ja tietenkin jos joku vieras tupakoi. Tästä oli kyse mulla.
Ilmeisesti kukaan muu ei tiedä tuollaisista taika-pulloista mitkä taikasuihkeella poistaa hajut yms.
Kuitenkaan se taika-aine ei poista tervaa joka tarttuu seiniin, ja se on todellinen ongelma, ei haju.
Ilmanpuhdistaja jossa on filtteri ja siihen kun savut puhaltaa niin ei tummu katto eikä savu leviä ulos käytävälle. Tulee halvemmaksi kuin nikotiinipurkka joka repii hampaista paikat ja hammaslääkärit ovat kalliita.
Esim. tässä
https://www.prisma.fi/kategoriat/1322/ilmanpuhdistimet
liesituuletin 99 euroa.
tuosta jos vetää putken ulos niin todella toimii oikeasti.
jostain kirppareilta löytää tuollaisia 20 euroa kpl.
https://www.prisma.fi/tuotteet/100183392/electrolux-liesituuletin-lfu215w-100183392?listName=Category&listNameExtra=liesituulettimet