Pilaantuuko Oulun käyttövesi?

Datakeskuksen työmaalta Muhokselta valuu Oulunjokeen humuspitoista pintavettä, ehtiikö se Ouluun saakka, ja puhdistuuko vesi juomakelpoiseksi.
Vaikka Google on maailmanmahti, ei niitä Yhdysvaltoihin huolita, Suomessa sitä pidetään lottovoittona.
1382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kaikkea muuta kuin "lottovoitto ". Liian isoja alueita raivaavat, kuka siitä hyötyy , maita käytetään , muiden maita ja lisäksi maankäytössä on ja siitä syntyy ongelmia. Myös muut kejijät , kun puhutaan suuryrityksestä , niin siitä aiheutui rajebteellisua ja taloudellisia muutoksia.

Äänestä
  • Carunaa ei olisi kannattanut muuta 2 miljardilla eikä noin laajamittaiseen datakeskusverkkoon suostua.

    Äänestä

johan siinä oulujoen vedessävon kainuulaisten paskat ja talvivaaran myrkyt.

1Äänestä

Oulussa ei oikein tajuta että kaikki mitä sanotaan. Ei ehkä olekaan totta.

1Äänestä
  • Ei anneta totuuden haitata "hauskan" tarinan kertomista...

    1Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Ei anneta totuuden haitata "hauskan" tarinan kertomista...

    Sillä pärjää

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Sillä pärjää

    Kuka olikaan valheen isä?

    Mutta eihän paholaista ole olemassa. On vain erilaisia konsepteja ja bisnestaitoja. On voittajia ja häviäjiä. On niitä joilla on manipulointitaitoja ja niitä joilla ei ole.

    Äänestä

Ei pilaannu. Oululaiset on juoneet muhoslaisten kusta ja paskaa jo kohta vuosisadan.

Äänestä

Tuskinpa jokivesi voi enää huonontua. Tätä ei moni oululainen taida tietääkään, mutta Oulussa juodaan kajaanilaisten jätevettä. Se on toki "puhdistettu" ja isomman kokkareet on poistettu, mutta ajatuksenakin juoda wc-pöntön huuhteluvettä tuntuu vastenmieliseltä...

Äänestä
  • Mihinkään ne Paltamon, ja Muhoksen vessanpytyn aarteet menevät?
    Oulun käyttövesi ei ole kovinkaan maukasta. mutta varmaan terveellistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Mihinkään ne Paltamon, ja Muhoksen vessanpytyn aarteet menevät?
    Oulun käyttövesi ei ole kovinkaan maukasta. mutta varmaan terveellistä.

    On on Oulussa on yläjuoksun siivilöityä. Mutta on siinä semmoinen pehmoinen maku. Kirkastahan se ei ole mutta mehutisleessä se ei haittaa. Joskus, jos satut hiukka liikaa raakaa Oulun hanavettä hörppään, niin äkkiä pitää pytylle lähteä. Kyllä sen kanssa toimeen tulee ja parempi kuin janoon kuoleminen (vaikka mahdollisuus tietty on Oulun veden juomiseen kuoleminen). Kajaanilaisille tiedoksi vaan että tämmöistä elämä on täällä kulttuurikaupungissa ja ollut jo aika kauankin. Suomen Valtion imagoa ajatellen voisitte siellä Nälkämaan perukoilla lopettaa tuon vesistön pilaamisen sorsien talviruokinnalla ja Talvivaaraan jätevesillä.

    Äänestä

  • Kyllä tämä on ihqn höpö höpö puhetta että olisi jotenkin huonoa vettä tai Kajaanilaisten "kakkavesiä" Oulussa.

    Äänestä

Kävin aamulla rapulapaskalla Kajjaaanissa ja vetäsin pöntöllisen terveisiä tulemaan ouluun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Datakeskuksen työmaalta Muhokselta valuu Oulunjokeen humuspitoista pintavettä, ehtiikö se Ouluun saakka, ja puhdistuuko vesi juomakelpoiseksi.
Vaikka Google on maailmanmahti, ei niitä Yhdysvaltoihin huolita, Suomessa sitä pidetään lottovoittona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu