KYLLÄ RASISTIT /HURRIVIHAAJAT ON PERSEESTÄ. EN VOI YMMÄRTÄÄ HEITÄ.
MIKSI SUOMESSA PITÄISI PUHUA VAIN JA AINOASTAAN SUOMEA?
SUOMI MUKA YKSIKIELINEN MAA? PASKANMARJAT !
MIKSI SUOMESSA PITÄISI PUHUA VAIN JA AINOASTAAN SUOMEA?
SUOMI MUKA YKSIKIELINEN MAA? PASKANMARJAT !
Vastaukset 4
Vanhimmat
totta, rasistit todellakin ON perseestä!!
Kyä näi o! Fiddu mä vihaan rasistei... Ja kaikkii ihmisii jokka vihaa toisii ihmisii sen takii ettei ne ajattele samallalai ku ite! Mun mielestä kaikki pitää hyväksyy. Fiddu mä vihaan rasistei! Kaikil on oikeus olla semmosii kun on, ainakin silloin jos sattuu oleen mokkapoika tai suvaitsevainen rasistin vihaaja, niinx?
on sieltä mainitsemastasi ruumiinosasta.
Minä kannatan pakkoruotsia tiettyyn rajaan asti tällaisissa kaksikielisissä kaupungeissa. Eihän kukaan toki halua tulla myydyksi sillä toisella kotimaisella ;)
Mutta en todellakaan hyväksy sitä, että työpaikkoihin VAADITAAN ruotsinkielen hallitsemista. Esim. lääkäreille voi aivan hyvin jakaa potilaat kielenkin mukaan. Ja ainakin minä olen pärjännyt tällä osaamallani kielitaidolla asiakaspalvelussa, koska onhan ruotsinkielisilläkin pakkosuomi kouluissa. Kun molemmat osaa vähän toistensa äidinkieltä, niin tulee kyllä yleensä ymmärretyksi ja tarvittaessa elekieli mukaan =)
Turhaa nipotusta vaatia kaikkia osaamaan ruotsia tai toisaalta typerää haukkua ruotsinkielisiä äidinkielensä vuoksi.
Ja tämä kaikki lokerointi ei ikävä kyllä jää vain kieliongelmiin, vaan siitä on seurauksena myös kaikki muu syrjintä ja kiusaaminen.
Ja koulu- ja työpaikkakiusattuna voin sanoa, ettei asiaan edes vaikuta kiusaajan perheen elintaso. Pahimpia ovat olleet lääkärien ja opettajien lapset. (Anteeksi, en yleistä vaan puhun vain omasta kokemuksestani)
Koulussa ongelmana oli huono itsetunto ja työpaikalla se olikin ilmeisesti liian hyvä.
Jos ei omaa huumorintajua tai suvaitsevaisuutta niin eikö edes vähän suhteellisuudentajua voisi vaasaan jostain saada??Miksi reagoida noin voimakkaasti siihen mitä kieltä kukin puhuu?Mitä sillä nyt sitten loppupeleissä on merkitystä?Maailmassa on satoja satoja muitakin kieliä.Ei ihminen muutu hyväksi tai huonoksi sen perusteella mikä äidinkieli on.AIVAN SAMA,jättäkää muiden ihmesten elämät rauhaan!
Turha marista siitäkään ettei palvelua saa äidinkielellään( suomi tai ruotsi yleensä se ongelma vaasassa) niitä nyt kuiteskin on saatavilla!