olin eka kertaa Iisalmes ravintolas maaliskuus
tarkoitus oli vain tanssia ja pitää hauskaa.
Vieläkin sitä hauskuutta kestää.niin ei pitänyt
käydä.Voin sanoa et iisalmi on upea kaupunki
eikä mikään junttila.
rakastan sitä komeaa urosta jonka tapasin ja
koko kaupunkia.
Paljon suomea ja eri kaupunkeja nähneenä voin
sanoa ,et paras paikka mis olen käynyt.
tarkoitus oli vain tanssia ja pitää hauskaa.
Vieläkin sitä hauskuutta kestää.niin ei pitänyt
käydä.Voin sanoa et iisalmi on upea kaupunki
eikä mikään junttila.
rakastan sitä komeaa urosta jonka tapasin ja
koko kaupunkia.
Paljon suomea ja eri kaupunkeja nähneenä voin
sanoa ,et paras paikka mis olen käynyt.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä niitä kunnon miehiä on tosiaan Iisalmessa. Ainakin itse näin Iisalmessa 11 vuotta sitten nykyisen mieheni. siitä lähtien ollaan oltu yksissä. Eikä ukonvaihtoaikeita ole ainakaan vielä.
Hieno juttu,rakkaus valaisee polkusi,kaikki näyttää ihanalle.Niinpä kävi minullekin kerran Iisalmessa,olin aivan myyty..kunnes putosin perseelleni,oikeasti,tuli siinä mustelmia vähän joka puolelle..Rakkaus vaihtui pelkoon,ahdistukseen,häpeään sinisilmäisyydestäni.Asiat ratkottiin oikeudessa. Sydämeni haavat ovat ikuiset,ehkä arpeutuvat,kunnon miehen löytyessä,mikä on näillä epäluuloilla varustetun ihmisen vaikea löytää,luottaa,rakastaa.
Minulle myös on pahoinpitely tuttua.Itse erosin
ja olen elänyt yksin lasteni kanssa.
Mut rakastua en ole uskaltanut,enkä ole enää
sinisilmäinen.On näitä kunnon miehiäkin kun
ne vaan osuu kohdalle.
Yksin edelleenkin,vaik tän ihanuuden tapasin.
Toivon et Sinäkin löydät.
Anju.
Kaikki naiset tietävät, että Lapista löytyy kunnon urokset Suomessa. Tuppaavat vaan olemaan pirut varattuja, joten ei auta muuta kuin teidän ottaa jonotuslappu tai tyytyä noihin huonoihin korvikkeisiin, Iisalmen vaimonhakkaajiin.
Kattokaapa vaan minkä maakunnan vaakunassa näkkyy miesten eikä hiirien kuvia.
Sitten vielä varoituksen sana: tänne lappaa aina välillä etelästä hiiriä esiintymään muka miehinä, kun ne tietää, että naiset on täällä miesjahdissa. Niihin etelän homojuppeihin ei pidä erehtyä, kuten ei myöskään noihin killisilmäisiin saamelaispoikiin, jotka on kyllä muuten hyviä poromiehiä, mutta viina maistuu liikaa.
Lapissa muuten Suomen paras ilmasto ja parhaat vuodenaikojen värit - näin kertoo mun Helsingistä nappaama vaimo.
Kyllä se niin taitaa olla kun sanot.
Jonotuslappua en älynnyt ottaa vielä.Vaarallisen hyvältä siellä tuntuu käydessä.Menet minne vaan niin aina on kuin olisit kotona.
Rakastan teitä kaikkia Lappilaiset.
Iisalmessa ei ole niitä eukon hakkaajia sen erikoisemman paljon kuin missä muualla tahansa.
Näin se on.