Nyt parannuksen tielle miehet. Ahneus, valehtelu ja ylipäätään moraaliton toiminta oman edun nimissä on loputtava.. taivaspaikan voi menettää vaikka kuinka hokisi anteeksiantoa. Miettiä voisi siltäkin kantilta, miltä tuntuisi kun rouvat viettelisi aikaansa paratiisissa ja me vilunkin tekijät aidan takaa helvetistä kytättäisiin rouvien irstailevaa menoa.
Olisiko hyvä aika ottaa vastuuta veljet
Anonyymi-ap
1158
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Osa veljistä teki parannuksen herjoistaan, pyyteli niitä anteeksi ja lopetti herjaamisen.
Osa pilkkaa vain sitäkin eikä välitä tuon taivaallista pelastuksesta.
Ajatellaanpa jotakin ammattikuntaa jossa esim. tekijät, työnjohto, valvojat ja tähän liittyvä viranhaltija olisi samaa uskontokuntaa ja tulisi tarve livetä vastuista niin pahalta tämä värisuora näyttäisi.
Aivan näin. Puhutaan Jumalan lapsista ja uskonveli on tärkeämpi mitä biologinen veli niin tuollaista värisuoraa ei saisi olla, Ja jos olisi niin olisiko jopa velvollisuus auttaa veljeä.
Voisitko ihan vaan lopettaa nämä kirjoitukset.
Kyllä parannuksen tekemistä pitää saarnata sopivalla ja sopimattomalla ajalla.
Eikä kaikki ole täysin paatuneita eivät kaikki vain nälvi jotain tai muita, vaan jotkut ovat jopa tehneet parannuksen, katuneet tekojaan, lopettaneet ne ja pyytäneet anteeksi niiltä, joita vastaan ovat rikkoneet. Vain niiltä ja saneet anteeksi, mikä on pelastuksen sana myös niille, joita vastaan on rikottu.
Onhan se tärkeämpää kuin tyhjä nälviminen.
Tämä on aihe joka olisi syytä pitää esillä.
Mutta ei silti kuin harvat veljet halua tehdä parannusta. Meno on kuin Nooan aikoina, herjataan, parjataan ja vinoillaan, mutta kukaan ei tee parannusta eikä Herran tahtoa.
Olisi se ihmisellä parempi mieli, sydämessä rauha ja ilo jos olisi hyvä tahto ja puhdas omatunto veljiä kohtaan, eikä vain viha ja vimma sanoa viimeinen jankutus.
Ei muuta kuin pikkuveli jäykkänä Simulan päälle.
Sekin parempi juttu kuin viikosta viikkoon herjata toinen toisiaan samoilla herjoilla.
Uhriudutaan veljet kun koskee kovin eikä muutakaan voi.
Rouville taivaspaikka on mahdollinen. Rukoillaan ettei pahat pojat upota rouvia pahansuolle kuin itseänsä.