Ihmetyttää tämä julkinen rakentaminen ja korjaaminen. Kunnossa olevia rakennuksia puretaan esim. uimahalli. Ja aikeissa on myös purkaa jäähalli. Kulttuurikeskuksen remontti maksaa melkein saman kuin uusi, ihmetyttää kyllä remontin hinta . Samoin on hirvittävä himo purkaa postitalo jolla alkaa olla kulttuurihistoriallista merkitystä ja joka on rakennettu silloin kun vielä tehtiin hyviä rakennuksia. tilalle tulee varmaan juku elementti hökkeli joka on muutamassa vuodessa homeessa. Muitakin älyttömiä "projekteja" varmaan on. Ei tallaista kyllä kenenkään yksityisen perse kestä. kyllä rakennukset täytyy käyttää loppuun asti.
Julkinen rakentaminen
Anonyymi-ap
6120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos kaupunki rakentaa ulkopaskahuussin , yksityinen rakentaa samalla rahalla omakotitalon.
Rakennetaan meidän kunniavieraille suurmoskeija!
Jäähalliakin remontoitiin ihan vasta, niin ehkä kannattaisi käyttää sitä nyt vaikkapa seuraavat 10-20, vuotta, niin tulisi niillekin remonttikuluille edes jotain vastinetta, sen sijaan, että heti remontoinnin jälkeen ollaan uutta kinuamassa. Tietysti, jos yksityiset tahot sellaisen omasta pussistaan rahoittaa, niin silloin toki rakentakaa, vaikka kaksi uutta hallia, jos niikseen tulee, mutta yhteisistä varoista ei tuollaista pidä rakentaa, vaan käyttää tuota remontoitua jo olemassa olevaa, joka palvelee tarkoituksessan paremmin, kuin hyvin.
Vanha postitalo on ihan hyvännäköinen,parempi kuin uusi luomus olisi.
Koko ajan valehdellaan kansalaisille, että pitää säästää kaikesta ja leikata kaikkia mahdollisia "etuja". Kansalaisille ei rahaa anneta, mutta kyllä sitä näyttää olevan hukattavaksi kuitenkin.
Osuit napakymppiin 🎯