Totuus vl:sta

Miksi me emme kerro maailmalle ja ihmisille TOTUUTTA meidän uskostamme ja seurakunnastamme?

Olen kyllästynyt asioiden peittelyyn ja siihen että annetaan ohjeet miten tulee puhua meihin kuulumattomille; kaikki pitää esittää vaan siten että "onnellisia ollaan" vaikka asiat ovat täysin päinvastaisesti! Tässä liikkeessä kärsitään paljon, mutta asioista ei saisi muka puhua ulkopuolisille. En jaksa enää kauan!
4743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kirjoitit:
Miksi me emme kerro maailmalle ja ihmisille TOTUUTTA meidän uskostamme ja seurakunnastamme? "


Mehän kyllä kerromme totuuden uskosta ja seurakunnasta. Mutta feikit eivät kerro, vaan vääristelevät.

Kirjoitit:
"Olen kyllästynyt asioiden peittelyyn ja siihen että annetaan ohjeet miten tulee puhua meihin kuulumattomille"

Mitä luurankoja on peitelty? Mitkä ohjeet? En vieläkään ole saanut ko. kaavaketta, vaikka olen kymmeniä vuosia uskonut.

Kirjoiti:
"kaikki pitää esittää vaan siten että "onnellisia ollaan" vaikka asiat ovat täysin päinvastaisesti! "
Koko yhteiskuntahan on perhetasolta lähtien esittämistä ja esittämistä. Tämä ei ole vain vl-kulttuurin ilmiö, vaan esiintyy kaikissa kulttuureissa. Kertooko väkivaltainen epäuskoinen isä naapureilleen tästä perheen asiasta?

Laittaako äiti kylän ilmoitustaululle ilmoituksen perheensä talousvaikeuksista?

Puhuminen on aina sallittua, mutta uutisoiminen on asioiden vääristelyä, koska se yleistetään heti.

Tänne palstalle vaikeuksien kirjoittaminen on lähinnä uutisoimista.


Eri asia on puhuminen, ja uutisoiminen.

Äänestä

Kaivelepa sinä ne luurangot kaapeista, kun tunnut tietävän, missä niitä on. Itse en vielä reilun kahdenkymmenen vuoden aikana ole löytänyt mitään salattavaa, jota en voisi täällä sanoa.

Kerro sinä, joka väität olevasi "yksi meistä", se TOTUUS, koska ilmeisesti tietoa on.

Äänestä

jälleen sama kaveri joka kehuu ja haukkuu vl-uskovaisia.
tämä tyyli on jo tunnettu,että et ole vl vaikka niin väität nyt.

jossakin sanot ettet ole mutta vl:t ovat kyllä mukavia yms...

huh.

Äänestä

Tännehän voi nimettömänä kirjoitella... Mikset kerro "TOTUUTTA"???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Itsekin vl-uskovainen kirjoitti:

Miksi me emme kerro maailmalle ja ihmisille TOTUUTTA meidän uskostamme ja seurakunnastamme?

Olen kyllästynyt asioiden peittelyyn ja siihen että annetaan ohjeet miten tulee puhua meihin kuulumattomille; kaikki pitää esittää vaan siten että "onnellisia ollaan" vaikka asiat ovat täysin päinvastaisesti! Tässä liikkeessä kärsitään paljon, mutta asioista ei saisi muka puhua ulkopuolisille. En jaksa enää kauan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu