Moottoritietarrojen jälleenmyynti laitonta

Johannes

Jos ostat jo kerran ostetun moottoritietarran Sveitsiin, lysti voi tulla siellä kalliiksi, kun ilmenee, että se ei ole alkuperäisellä ostajalla. Moottoritien käyttölupa ja sen todisteena oleva tarra on aina autokohtainen, eikä sitä saa siirtää toiseen autoon. Jos tarra on kiinnitetty "huonosti" tuulilasiin (mahdollista myyntiä varten matkan jälkeen), siitäkin seuraa iso sakko.

3

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnijääminen kallista

      Koska asun Sveitsin rajalla on vuosien kokemus maan "liikenneoloista", etenkin Ticinon kanttoonissa. Kaikki sakot maksaa Sveitsissa tolkuttomasti. Ylinopeudestakin voi tulla hulppeat sakot jos on reilusti vauhtia. Valvontaa sen sijaan ei ole ihan samaan tahtiin kuin Suomessa.

      Minulta ei ole koskaan tarkastettu tuota moottoritielle vaadittavaa verotarraa. Naapurimaassa Itävallassa sen sijaan jää hyvinkin nopeasti kiinni jos ei sikäläistä moottoritietarraa ole. Siellä on rajojen tuntumassa esim. huoltoasemien tuntumassa paljon ahkeria tarkastajia.

      Verot on joka tapauksessa syytä maksaa kiltisti niin saa nauttia lomareissustaan kunnolla. Ei nuo matkabudjettia kaada.

    • Johannes2

      Meillä oli Italiasta vuokrattu auto emmekä liimanneet tarraa sen ikkunaan kiinni. Tarra oli auton ikkunassa muutenkin olevassa läpinäkyvässä taskussa, ja sen takia ei missään pysäytetty.

      Meillä saattoi olla tietysti onneakin matkassa. Ei viitsinyt vuokra-autoon kokeilla kuinka hyvin tuo tarra lähtee pois.

      Johannes

      • CarloS

        Ja miksi se olisi pitanyt irroittaa siita jalkeenpain ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe