Sain selkäreumadiagnoosini viikko sitten. Suurin ongelmani on tällä hetkellä oikea polveni. Se on ollut turvoksissa huhtikuun puolesta välistä saakka. Kuukausi sitten se punktoitiin ja sain myös kortisonipiikin sillä tuloksella että turvotus vähän laski. Edelleenkään en voi taivuttaa polveani niin että voisin kävellä portaita ylös/ alas normaalisti saatika polkea pyörää. Polveni ei vain yksinkertaisesti suostu taipumaan. Minua huolestuttaa. Palautuukohan liikerata enää normaaliksi? Tätä on jatkunut niin kauan jo. Onko kohtalotovereita?
Turvonnut ja kipeä
polvi
32852
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minun selkärankareumani alkoi juuri tuolla polviennesteilyllä. Pahimmillaan polvi oli niin turvoksissa, että väänsin itkua kivusta. Nesteily saattoi toistua useaan kertaan, ainoastaan vahvempi kortisoni piikki toi pitempi aikaisen avun ja suun kautta otetava kortisoni on aina auttanut. Polvet ovat aina parantuneet liikeradoiltaan normaaleiksi. Elikkä se on se neste ja pinkeys, joka estää normaalit liikkeet. Toivottavasti olet asiantuntevan reumalääkärin hoidossa, koska tuollaisista polvivaivoista ei tarvitse kärsiä. Itse olen ollut todella helpottunut, kun olen saanut tietää mikä minua vaivaa ja olen saanut tietoa.
Polviani on siis pahimmillaan punkteerattu parinviikon välein ja vaivoja on ollut molemmissa polvissa, nyt oikealla lääkityksellä vaivat ovat pysyneet melko hyvin poissa ja polveni ovat yhtä hyvät kuin ennenkin.
Monenlaista tohtoria tosin oli nähtävän ennenkuin asiantuntija löytyi ja nyt osaan jo itsekkin vaatia oikeanlaista hoitoa.
Mullakin on polvi ollut paksuna vuoden verran ja löytyypä se selkärankareumakin.
Olin menettää hermoni siihen että polvea aina tyhjennettiin ja laitettiin kortisoni. Joka kerta tulos oli aina vain lyhytaikaisempi. Oli vaikea kävellä portaissa kun ei polvi taipunut tarpeeksi.
Kortisonipistosten lisäksi pyysin lääkäriltä lähetteen fysioterapiaan. Menin tönköllä jalallani terapeutille joka oli perehtynyt myös reumaan. Erilaisten liikehoitojen ja nivelen manipuloinnin(?) avulla nestettä saatiin poistumaan. Tällä hetkellä polvi suht' ok.
Korostan että myös käytän erilaisia reumalääkkeitä, eikä ilman niitä varmaan tila olisi niin hyvä.
Toivottavasti pääsisit vähän liikkumaan esim. veteen niin se hiukan helpottaisi tilannetta.
Tsemppiä!
Joo. Minulla on tällä hetkellä salazopyrin- lääkitys ja lähete fysiterapiaankin on vireillä. Ehkä se tästä alkaa mennä parempaan päin. Välillä tulee paniikki ja toivoton olo, mutta se on kai tässä tilanteessa aika luonnollista. Kiitos teille vastauksista. On aina helpottavaa kuulla muiden kokemuksia.