Miksi et tupakoi sisällä?

Jos kerran tupakoiminen ei ole yhtään haitallista eikä haise pahalle, niin miksi kuitenkin menet ulos polttamaan??? Onko olemassa niin fiksua tupakoitsijaa, että osaisi vastata tähän kysymykseen? Epäilen...
111274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

En mene ulos polttamaan. Ulkona polttaminenhan on moukkamaista. Ehkä jotkut menevät ulos polttamaan, koska ymmärtämättömät naapurit eivät muka pidä käytävästä sisälle tulvivista sulotuoksuista.

Miksi muuten ihmiset grillaavat pihoillaan eiväkä sisällä, jos kerran grillaus muka tuoksuu hyvältä?

Äänestä
  • Grillaus sisällä olisi suuri paloriski ja savua tulee niin paljon, että seinät mustuisivat ja hengitysilma olisi tunkkainen. Grillattavat herkut tuoksuvat hyviltä ja savu nousee ilmaan ellei kovin kovaa tuule.

    Tupakointia ja grillausta ei voi verrata toisiinsa. Keksi parempi selitys.

    Äänestä

  • Opiskelijatyttönen kirjoitti:

    Grillaus sisällä olisi suuri paloriski ja savua tulee niin paljon, että seinät mustuisivat ja hengitysilma olisi tunkkainen. Grillattavat herkut tuoksuvat hyviltä ja savu nousee ilmaan ellei kovin kovaa tuule.

    Tupakointia ja grillausta ei voi verrata toisiinsa. Keksi parempi selitys.

    Tupakointi sisällä on suuri paloriski ja savua tulee niin paljon, että seinät kellastuvat ja hengitysilma olisi tunkkainen. Kaikki eivät pidä grillattavien herkkujen hajusta, ja tupakan savu nousee ilmaan ellei kovin kovaa tuule.

    Äänestä

  • näin päin? kirjoitti:

    Tupakointi sisällä on suuri paloriski ja savua tulee niin paljon, että seinät kellastuvat ja hengitysilma olisi tunkkainen. Kaikki eivät pidä grillattavien herkkujen hajusta, ja tupakan savu nousee ilmaan ellei kovin kovaa tuule.

    Heh! Voisi tupakoitsijat miettiä miltä keuhkot näyttää sen sijaan, että miettivät miltä asunnon seinät näyttää! "Voivoi, tapetit kellastuu"

    Huhhuh! Kaikkee sitä kuulee.

    Eikö ne omat keuhkot sitten muka kellastu? Ja mitä merkitystä sillä hengistysilman raikkaudella enää on, jos on muutenkin nikotiiniriippuvainen tervakeuhko??? Kysynpä vaan...

    Äänestä

Koska on täällä kielletty sisällä tupakan polttaminen. Heti kun tulee ovesta sisälle näkyy julmetun iso levy seinässä, jossa lukee tupakointi sisällä kielletty. Melkoisen törkeä sisustuselementti sanoisin. No onneksi se ei kiellä "vesipiipun polttamista".

Äänestä

Ei näillä pöljillä ole mitään järkevää sanottavaa.
Jos järkeä olisi, ei he myöskään tupakkaa polttaisi.

Tupakka on syöpävaarallinen aine.

Äänestä

Asunnon arvo laskee, jos on oma. Jos on vuokralla, voi joutua korvaamaan hajun poistosta aiheutuvat kustannukset. Ulkona savu haihtuu pois näkyvistä eli pois mielestä.

Äänestä

V...lessani tietysti poltan parvekkeellani että naapurit saa haistella savuja. :)

Äänestä

Niinpä, tuosta tulee väkisinkin mieleen ajat jolloin junissa oli eri osasto tupakoiville ja tupakoimattomille. Tupakoitsijat varasivat istumapaikan TUPAKOIMATTOMIEN PUOLELTA ja kävivät tupakalla junan eteisessä!!! Siis eivät itsekään halunneet olla tupakkaosastossa!!!

Äänestä
  • Joo, tossa naureskellen muistelin tosiaan että joo ihan vähän aikaa sitten oli junissa erilaiset tupakoimattomien ja tupakoivien vaunut ,ja ne oli muistaakseni sijoiteltu vielä ihan miten sattuu ;D

    Tyyliin joka toinen savuton ja savullinen.

    Ja olen joskus ammoin matkustanut helsinkiin sellaisessa vaunussa mikä oli ihan sinisenään savusta. Tekis varmaan näille valittajille hyvää matkustaa siperiaan sellaisessa vaunussa.
    Hehhe taas naurattaa.

    Äänestä

  • hehehe kirjoitti:

    Joo, tossa naureskellen muistelin tosiaan että joo ihan vähän aikaa sitten oli junissa erilaiset tupakoimattomien ja tupakoivien vaunut ,ja ne oli muistaakseni sijoiteltu vielä ihan miten sattuu ;D

    Tyyliin joka toinen savuton ja savullinen.

    Ja olen joskus ammoin matkustanut helsinkiin sellaisessa vaunussa mikä oli ihan sinisenään savusta. Tekis varmaan näille valittajille hyvää matkustaa siperiaan sellaisessa vaunussa.
    Hehhe taas naurattaa.

    Muistan hyvin ne junanvaunut, karseetahan se oli. Miksiköhän samaa järjestelyä ei enää jatketa, varmaan vaan "tupakoimattomien narinaa".

    Muistatko, kun autoissa ei ollut turvavöitä ja sitten tuli ensin ne lannevyöt. Ei ollut niskatyynyjä vaan penkki loppui keskiselän kohdalle. Ratti muistutti sauvasekoittimen terää johon oli kiva lyödä rintakehä pienessäkin kolarissa.

    Ajat muuttuvat, tupakointi ei ole enää se moderni tapa osoittaa varallisuttaan vaan nykypäivän viisas ihminen tekee varmasti kaikkensa päästäkseen tupakasta eroon. Valitettavasti kaikille kaikki keinot eivät riitä ja tupakka pitää pihdeissään. Aina voi kuitenkin ajatella niitä muita ja tupakoida niin ettei aiheuta tietoisesti kiusaa ulkopuolisille. On tunnettu tosiasia, että puolet tupakoimattomista KÄRSII tupakansavusta.

    Omat keuhkot on tosiaankin helppo unohtaa, nehän on siellä sisäpuolella. Erittäin hyvä huomio niistä seinien kellastumisista, entäs keuhkot sitten! No, tupakoijien aika mennä taas hermosauhuille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opiskelijatyttönen kirjoitti:

Jos kerran tupakoiminen ei ole yhtään haitallista eikä haise pahalle, niin miksi kuitenkin menet ulos polttamaan??? Onko olemassa niin fiksua tupakoitsijaa, että osaisi vastata tähän kysymykseen? Epäilen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu