Omasta mielestäni välilasku Lontoon Heathrow:n, ja sieltä lento miamiin merenyli - suoraan. Lento mielluiten BA:lla. Mieluusti sinne aamulennolla ja takaisin yölennolla.
Tuo on mielestäni ihannetapa lentää Miamiin.
Kumpa pääsisi myös Fort Lauderdaleen BA:lla, niin välttäisi ne pirun ruuhkat illalla paluulennolle mentäessä.
Millaisia helpotuksia sinulla on lentämiseen?
Aikataulut, lentöyhtiöiden erot, konetyyppien erot yms.
Kertokaapa kokemuksistanne.
ps. Milloin saa halvimmat liput hiihtolomakaudelle? Mistä tilattuna?
Kiitos
Tuo on mielestäni ihannetapa lentää Miamiin.
Kumpa pääsisi myös Fort Lauderdaleen BA:lla, niin välttäisi ne pirun ruuhkat illalla paluulennolle mentäessä.
Millaisia helpotuksia sinulla on lentämiseen?
Aikataulut, lentöyhtiöiden erot, konetyyppien erot yms.
Kertokaapa kokemuksistanne.
ps. Milloin saa halvimmat liput hiihtolomakaudelle? Mistä tilattuna?
Kiitos
Vastaukset 12
Vanhimmat
Icelandair lentaa helsingista orlandoon. Valilasku islannissa. Liity icelandair lycky fares klubiin ja osta liput internetista.
Lontoon kautta on mukava lentaa,mutta maksaa enemman ja on pidempi reissu.
Mielestäni matka Lontoon kautta on lyhyempi, jos kone lentää suoraan kohti Miamia, eli länteen. Jos joku voisi korjata, jos olen väärässä. Amsterdamista lentävät koneet ovat aina lentäneet pohjoisesta kaartaen, vaikka ei mitään välilaskuja tehtäisikään. Miksi?
matka on Floridaan "pohjoisen " kautta, maapallo on pyereä ja lennetään myötäpäivään, kyllä kaikki koneet menee liki Grönlanti,Kanada ja sieltä amerikan itärannikkoa pitkin...
Isoympyräreitti Helsingistä Miamiin kulkee juuri Islannin eteläpuolelta (matka 8330 km). Joten pysähdys Keflavikiin ei lisää matkaa yhtään. Jotta ymmärtäisitte mikä on isympyrä, niin menkää pallokartan ääreen ja suunnitelkaa lyhin reitti Helsingistä Havaijille. Kone lähtisi Helsingistä aika yllättävään suuntaan.
Itse tein kerran Los Angelesin reissun Finnairilla, joskus muinoin kun tuollainenkin lento oli ohjelmassa. Menomatkalla ylitettiin Suomen raja Eurajoen paikkeilla. Takaisin palattiin Enontekiön ylitse. Reittihän on tietysti sama molempiin suuntiin ja LAX:iin se johtaa suunnilleen Vaasan ylitse. Tuuliolosuhteet matkalla ratkaisevat tarkemman reitinvalinnan.
2005 helmikuussa BA lensi suoraan heathrowista kohti Miamia. Tarkkaa aikaseurantaa en pidä, mutta lento oli mielestäni nopein koskaan lentämäni. kaikki aikaisemmat lennot on lennetty "yläkautta". Käytetyt yhtiöt: ba, air france, klm, lufthansa.
kaikki firmat lentävät pisteestä a pisteeseen b suorinta reittiä (tarkemmin minimipolttoaineen] reittiä. tulee huomioida kaksi asiaa
- välissä voi olla maita, jotka eivät anna ylilentolupaa
- sääolosuhteet voivat muuttaa reittiä aika merkittävästikin, mutta tämä on vain polttoaineen säästämiseksi
reitti lontoosta miamiin menee joka tapauksessa koko matkan meren yläpuolella, joten mitenkä voit tietää mitä reittiä menitte?
Täytyy tunnustaa, että tietolähteenä käytin edessä istuvan niskatuessa olevaa näyttöä, josta näkee elokuvia, nopeudet korkeudet ja yms. Siinähän se reitti piirtyy matkan edetessä. Ei kait se nyt ihan huuhaata ole.
Outoa, jos reitit vaihtelevat noin paljon. Toukokuussa 2005 BA:n lento Heathrow-Miami meni normaalisti yläkautta eli Pohjois-Amerikan mantereelle tultiin Kanadan kohdalle ja siitä jatkettiin rannikkoa pitkin (mm. Manhattan erottui selvästi) kohti Miamia. Matkan kesto noin 9h 30min.
Omaan valintaani lennon/lentoyhtiön suhteen vaikuttaa useamman eri tekijän summa, ei siis pelkästään hinta, mikä tuntuu monella olevan se tärkein kriteeri eli etsitään hinnaltaan sitä halvinta. Matka Floridaan kestää kuitenkin yli puoli vuorokautta, joten itse ainakin arvostan enemmän kokonaispalvelun laatua kuin muutaman kymmenen euron hintaeroa (kuinka moni ostaa sen kaikkein halvimman auton kaupasta?).
Itselleni siis tärkeimpiä tekijöitä ovat...
1. yksi koneen vaihto ja sekin aina euroopassa
2. kokonaislentoaika (aika on rahaa:), myös saapumisaika perillä ja lähtöaika takaisin
3. hinta
Lentoyhtiöistä ykkösvaihtoehtoina ovat (joita olenkin eniten käyttänyt viim. 10 vuoden aikana ja hyväksi havainnut)
1.KLM (vaihtoajat lyhyet eli kokonaislentoaika lyhyt, lennot yleensä ajallaan, Schipholin kenttäkin ihan ok tunnin parin ajantappoon)
2.Air France (KLM:n kanssa suht' samat perusteet paitsi palvelu koneessa/kentällä epäystävällisempää, varmaan siksi että en puhu ranskaa)
3.Lufthansa (täyttää muuten jo edellä mainitut kriteerit, on vain kalliimpi)
4. Finnair jos vain lentäisi vielä suoraan, hinnassa häviää muille reilusti mutta ajassa säästää sitäkin enemmän.
Kokemuksia on myös BA:n ja Deltan palveluista, mutta huonoja, joten ne ovat ainakin toistaiseksi valintakilpailun ulkopuolella.
Lentolippujen hinnoista sen verran, että jokaisessa koneessahan on tietty kiintiö eri hintaluokan paikkoja/lippuja, ja kun halvimmat on myyty, nousee hinta taas seuraavaan luokkaan. Kannattaa siis vain seurata esim. netistä (ebookers.fi tai lentoyhtiöiden omilta nettisivulta) hintoja eri päiville ja kun omalle pussille sopiva hinta tupsahtaa ruutuun, kannattaa iskeä heti kiinni, sillä huomenna hinta on jo toinen. Netin kauttahan samat hinnat ovat miljoonien ihmisten saatavilla samanaikaisesti, joten nopeat syövät hitaat tässäkin tapauksessa. Tietysti jos lentopäivissä ei ole yhtään joustovaraa, on edullisia lippuja vaikeampi löytää. Mutta kannattaa aloittaa etsintä jo nyt, sillä lähempänä hiihtolomakautta ei hinnat ainakaan laske, koska koneet on silloin muutenkin täynnä.
Itse lentämäs BA:lla Miamiin... Oli surffailun jälkeen mielestäni paras vaihtoehto...reissu aika 2.5h pidempi kuin Air France, joka nopein, mutta 50e halvempi..niin ja mikä parahinta, ei tartte pieraistakaan Ranskan suuntaan!!!
Varasin Travellinkin kautta..(kokemuksia)?
Matka elo-syyskuussa, hinta 620e....oliko kallis??
Mistä matkustusajan ero johtuu? Lentoreiteistä, vai lentojen vaihtojen aikatauluista?
Hiihtolomien aikoina lennot BA:lla 450-500 verot.
Mielestäni ba:lla palvelu ok ja jalkatilat riittävät.