-Viime vuonna stadista muutti yli 500 ihmistä enemmän toisiin kuntiin kuin mitä porukkaa muutti stadiin! Sama suuntaus näyttää vain jatkuvan,tosin entistä kovemmassa potenssissa,vuosi vuodelta..
-Tilastollinen tosiasia on että 10-15 vuoden välein yhteiskuntaa kohtaa lama,joka tosin voi olla kevyempi kuin viimekertainen,mutta jokatapauksessa markkinoiden on saatava jäähdytystä (käyvät kuumana,turha kiistää=lainaa otetaan taas ennätyspienellä korolla ennätysmääriä!)
Eli kohtaa putoaa helsingin asuntojen hinnat(erityisesti koskee keskustan alueen, pienempiä,lähinnä yksiöitä ja kaksioita) todella rankasti kautta linjan..Itseasiassa todisteet puhuvat,että tämä suuntaus on jo alkanut (viimeisen 3 kk:n aikana helsingissä kerrostaloasuntojen hinnat laskeneet keskimäärin reilut 2,5%).
Kuten sanottua,se ei ole tyhmä joka pyytää,vaan se joka maksaa.Kirjoitan tarkoituksellisesti anonyyminä.
-Tilastollinen tosiasia on että 10-15 vuoden välein yhteiskuntaa kohtaa lama,joka tosin voi olla kevyempi kuin viimekertainen,mutta jokatapauksessa markkinoiden on saatava jäähdytystä (käyvät kuumana,turha kiistää=lainaa otetaan taas ennätyspienellä korolla ennätysmääriä!)
Eli kohtaa putoaa helsingin asuntojen hinnat(erityisesti koskee keskustan alueen, pienempiä,lähinnä yksiöitä ja kaksioita) todella rankasti kautta linjan..Itseasiassa todisteet puhuvat,että tämä suuntaus on jo alkanut (viimeisen 3 kk:n aikana helsingissä kerrostaloasuntojen hinnat laskeneet keskimäärin reilut 2,5%).
Kuten sanottua,se ei ole tyhmä joka pyytää,vaan se joka maksaa.Kirjoitan tarkoituksellisesti anonyyminä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kyllä, kertakaikkiaan ei kohtaa enää tarjonta ja kysyntä..Asunnonmyyjän kannalta alkaa kusiset paikat..Irti pitäis päästä nopeasti (aikaa enää viikkoja,ennenkuin koulut alkaa=viimeinen suurempi asunnontarvitsija-muuttaja-aalto,alottelevat opiskelijat on rantautuneet kaupunkiin) kun hinnat ei ole pudonneet tota paria prosenttia enempää vielä..Sillä sen jälkeen jokainen hukattu sekunti pudottaa asuntosi arvoa! :D
Meidät bisnesmiehet erottaa siitä,että me osataan ostaa kun on sikahalpaa ja myydä kun on kallista..Ja kohta päästähän ostamaan ;)
Kertoisit jotain uutta. Asuntojen hinnat elävät suhdanteiden mukaan kuten kaikki muutkin sijoituskohteet. Hintojen lasku ei ole sama kuin romahdus. Perusteeksi väitteillesi voisit esittää muutakin kuin Etuoven pyyntihinnat. Kerro vaikka kuinka suomalaisten suuntaus suurentaa asuntojen kokoa per asukas korreloituu tuon Helsingistä muuton kanssa. Miksi ahdistuksen sietämiseksi tarvitaan romahduksia ja dramatiikkaa ("Todella rankasti kautta linjan...)"? Tavallisen nousun ja laskun sietäminen näyttää olevan vaikeaa. Blaa blaa blaa.
Siinä tanner tömisee ja aitaa kaatuu kun nämä kaksi voimaa kohtaavat.
Mahtava Tilastokeskuskin vapisee, kun tuhnu kertoo, miten asiat oikeasti ovat.
Vale, emävale, tilasto... romahdus.
Perkele; vuonna 1989 suomalaisten velat 6 mrd nyt 18 mrd. Tulojen kasvu ylimmällä 10 % muilla sahaa paikallaan. Kaikki mittarit venytetty ääriasentoon oletuksella postiviivisin tulevaisuus seuraavat 15 vuotta. Hei, haloo! Hyvää arpaonnea...
Nykyinen kotitalouksien euromääräinen asuntolainakanta 45 mrd.
"(viimeisen 3 kk:n aikana helsingissä kerrostaloasuntojen hinnat laskeneet keskimäärin reilut 2,5%)."
Tilastokeskuksen Q2 raportin mukaan vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat Helsingissä ovat nousseet 2,7%.
Muistaako kukaan paljonko korot oli asuntolainoissa vuonna 1989? 1991 ne oli ainkin 9% kun meikäläinen osti pilkkahinnalla kämpän, on sille tullut hintaa joka tapauksessa korkojen kera. Nyt on hinnat ponnahtaneet viimeisen 3kk:n aikana taas ylöspäin, vaikka kaikki povaa romahdusta. Onks kellään kristallipalloa, josta näkis tulevaisuuteen? Nouseeko vai laskeeko kämpät tulevan vuoden aikana?
Joo,toi että jengi on ottanut ennätysmäärin lainaa on taas vaan yksi (tärkeä tosin) indikaattori kertomaan että nyt mennään ylikierroksilla ja kohta sanoo kone poks..Eli ne asuntojen hinnat romahtaa,ei putoa.Ihminen on siitä tyhmä,että se ei vaan osaa ottaa oppia historiasta; "Joo, ne on ihan reaalitasoa ne hinnat,ja vielä on varaa nousta",just,ja mä olen joulupukki...Mitä useampi tajuaa tilanteen,ja lykkää sen nyt ylihintaisen asunnon ostoa, sitä nopeammin vääjäämätön tapahtuu,eli asunnoilta räjähtää alta se hintakupla.Sanoohan sen nyt järkikin että ei yksiö vaan voi maksaa miljoonaa vanhaa markkaa...Huh,no kohta palaudutaan pilvilinnoista ;)
LasseGG= Joulupukki!
Paljastuit!
kumpa tippuiskin..
Niin vois taas käteisel ostaa pikkuyksiöitä..
kirjoitit anonyyminä, potkut saisit tuollaisen virhearvioinnin jälkeen.
Eipä ole paljon tuhnujen jutut muuttuneet...
No eipä ole muulien jutut muuttuneet yhtään koko aikana,vanhoja juttuja menneisyydestä kaivetaan harvase ilta,herätkää muulit tähän päivään esihistoriasta.
Katsokaa tulevaisuutta ei mennyttä rom rom rom.
Luki, miksi oikeassa ollevien edes pitäisi muuttaa juttujaan?
Voi niitä muuleja jotka on ostaneet 2000 luvulla kuplaa,korjausliike korjaa kuplan sileäksi.
Helsingin asukasmäärä kasvaa vuosi vuodelta. Tietosi on siis täysin väärät.
Katso vaikka täältä. Huomioi myös ennuste!
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html
Ei ei e i suurin osa suomalaisista asuu muualla kuin helsingissä siis helsinki on vain osa suomea.
Ei helsingissä kovinkaan moni työikäinen asuisi jos ei olisi töitä.
Jos asuu muualla ja on töitä käteen jää 100 varmasti enemmän kuin helsingissä elävällä.
Eli matemaattisesti kumottu ,no nyt sait päivitettyä tietosi ja halvalla ilman yliopisto koulutusta.
Maalla elää tutkielman mukaan yli puolet halvemmalla.
"Voi niitä muuleja jotka on ostaneet 2000 luvulla kuplaa,korjausliike korjaa kuplan sileäksi."
- Esitä nyt hyvä Luki jonkinlainen laskelma kuinka paljon muuli hävisi, kun osti vuonna 2005 jolloin tämäkin postaus on aloitettu. Ota huomioon laskelmassasi vaihtoehtoisesti vuokralla asuneen henkilön vuokramenot sekä asuntojen hintakehitys vuodesta 2005 lähtien. Yritä edes, pyydän oikein kauniisti.
Mielelläni vastaisin mutta kun en osaa laskea.
Kyllä näitä asioita voi miettiä jokainen omalla kohdallaan ihan maalais järjellä,ei tarvii matikka päätä.
"Mielelläni vastaisin mutta kun en osaa laskea."
No tämä me kyllä uskotaan, tai ollakin ainoa asia mitä sinusta täällä uskotaan.
Siinä sitä oli taas hupaisa ennutus vuodelta 2005.
Näitä samoja väärin arvaajia ("muka tietäjiä") on palsta pullollaan.
hehehehehe...
"Ei kukaan Helsingissä asuisi jos siellä ei olisi töitä"
Hehehe... no mutta kun täällä on ja pääkaupunki vetää muutenkin ihmisiä lukuisilla tavoilla luokseen. Mikä ihmeen selitys tuo edes kuvitteli olevansa? Eipääs-joopas-muttakun -asiaa täällä on nähty jo 12 vuotta. Kuten seuraava:
"mutta kun en osaa laskea.. päläpälä.. maalaisjärjellä...päläpälä"
Hahahaha! Kun juuri laskemalla ja tilastoja katsomalla asiat todetaan oikeiksi eikä foliohatussa muhittamalla! :D
Noissa kommenteissahan ei ollut oikea Luki kyseessä.Vaan Lukina toimivat muulit jotka niin palavasti haluavat kirjoitaa Lukina.
Kaikki kohteet jotka tiedä itse jotka on myynnissä nyt ja joita olen katsonut ovat saman hintaisia kuin 2007 jopa edullisempia kun kauppa ei käy edelleenkään.
Siis tuona aikana kerron vain niistä kohteista jotka olen katsonut ja tarkistanut mitä niistä maksettiin ja milloin.
Vain 2005-2007 välisenä nousi kunnes tuli finanssikriisi,tämä siis todellisuudessa kun nyt kauppaa käydään ja jos meinaa myydä.
Hinnat on pää pirtein samat kuin 2007,nyt sitten tämä korjaus joka tulee onkin ruma omistajan mielestä koska koko 2000 luku valuu sormien välitse koko nousu.
Voi niitä jotka osti 2007 saa jos saa nyt saman.
Miten hinnat voivat olla nyt samat kuin 2007 kun tilastot näyttävät kymmenien prosenttien nousua siitä ajasta?
Ainoa selitys on se asunnoista maksetaan nyt noin 20% ennemmän mitä pyydetään. Silloin toteuteneet tilastot ja lukin havainnot pyynneistä toteutuu.
Aika kylmää kyytiä odottelijalle.
Nyt on kauppa seis,tänäänkin katsoin kaksi ok.taloa molemissa on myyminen kohteet ei tosin kiinnostanut mutta hinnassa tullaan alaspäin varmasti 50% että kaupat syntyvät.
Pyynöt saa olla mitä vaan mutta toteutunut hinta on jo erijuttu ok-talojen kohdalla.
Nuo talot myydään arviolta samalla hintaa kuin oli 1990 loppuvuodet/vuosituhannenvaihde.
Kauppa on ollut teidän mielestänne seis jo vuodesta -97. Juttujen mukaan yhtään asuntoa ei ole myyty tuon jälkeen. Silti asuntolainaa otetaan ennätystahtiin. Joku salalitto tässä varmasti piilee! Vuosien varrella useat ystävät ja sukulaiseni on ostaneet asuntoja. Ovatko he huijanneet minua ja mukana salaliitossa? Ovatkin todellisuudessa muuttaneet vuokralle?
"Nyt on kauppa seis,tänäänkin katsoin kaksi ok.taloa"
Se seikka, että sinulla ei ole rahaa, tai vakuuksia lainaan tarkoittaa ainoastaan sitä että kauppa on seis SINUN osalta!
Ja ollut siis jo pidempään, itseasiassa aina.
Ei kai kauppa ole ollut seis vuodesta 97- tämähän on jo uutta.
Mistä sait tuon luvun?mielestäni kauppa on ollut seis 2011 syksystä saakka.
Eihän se ole ihmekkään jos ystäväsi ja sukulaisesi on ostanut asuntoja viimme vuosina,eihän se muuten hinnat nousisi.
Itse tiedän että ok-taloja ostetaan aivan samalla hintaa kuin vuonna 2000 ja se riippuu monista tekijöistä,markkina hinnat maksaa muuli ei sellainen joka tietää ja ostaa .
kuplaa on 60-70% ja tämän on maksanut velkainen muuli,siis palstalaiset itse.
Eli pankista laina ja välittäjien kautta arvioimiin kohteisiin on menty päämärkänä. Näin syntyi suomessa kupla.
Mutta asunto ostajia on jotka ei sitä maksa he tietävät millä asunto ostetaan ja myydään kuplamaisesti ja silti hohdokkaasti että menee nopeasti käsistä.