Minulla löydettiin vuosi sitten lisäkilpirauhasen liikatoiminta. Ensin olivat myös kalkki ja fosfaatti vähän koholla, mutta nyt ne ovat palautuneet normaaleiksi. Lisäkilpirauhasarvot sensijaan tuntuvat olevan noususuunnassa. Viimeksi Parathormoni oli 170. Minulla on epämääräisiä oireita, kuten väsymystä ja painonnousua. Haluaisin kysyä muilta samassa tilanteessa nyt tai aiemmin olevilta, että onko hormoni missään tapauksessa laskenut itsestään normaaliksi? Jos ei ole, niin minkälaista hoitoa tai lääkitystä olette siihen saaneet? Onko otettu ultra-ääni ja olisiko se tarpeen ottaa? Ihan kaikenlaiset tiedot asiasta otetaan kiitollisuudella vastaan! Tilannettani on lähinnä vain seurattu enkä mitään hoitoa ole tähän saanut.
Lisäksi olisin vielä kysynyt, että onko raskaudet tai keltarauhashormonihoidot vaikuttaneet suuntaan tai toiseen arvoissa? Kiitos!
Lisäksi olisin vielä kysynyt, että onko raskaudet tai keltarauhashormonihoidot vaikuttaneet suuntaan tai toiseen arvoissa? Kiitos!
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.