Tatuoinneista

Kysyisin ihan uteliaisuuttani,että miten ja minkälaisilla välineillä ennenvanhaan vankiloissa
tehtiin tatuointeja?
62253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Neulalla ja mustekynällä??

Äänestä
  • Neulan päähän kieritettiin lankaa, joka kastettiin musteeseen.

    Äänestä

Rotring tussia ja hyönteisneuloja. Tatuoiminen oli kiellyttyä vankilassa. Ei ne pamput niin noista vanhemmista vangeista välittäny mutta Keravan nuorisovanilassa kiinnijääminen tiesi 4 vrk rundia ja sitten suljetulle.

50-luvulla kuulemma hörhöt ottivat punaista väriä Sörkan tiilestä.
60 luvun lopussa ja -70 luvulla tehtiin linnassa komeimmat tatuoinnit ja niistä oli tanskalaisetkin kateelisia. Tanskassa hakattiin koneella. Kyllähän ne vanhat ja hyvin tehdyt aina koneella tehdyt voittaa.

Äänestä

Eikö se kuvan teko ollut sitten hiton hidasta
puuhaa tollasilla neulasysteemeillä,ainakin kun
vertaa koneella tehtäviin?
Oliko muuten tietyillä kuvilla mitään symboliikkaa?

Äänestä
  • Ennen ei ollut sellaista harrastustoimintaa kuin nykyaikana. Tatuoitiin usein ihan ajan kuluksi. Sitä on vaikea selittää kun linnassa on ihan eri ilmapiiri kuin sivilissä.

    Ei ainakaan mun kuvilla, 30-40 ole mitään symboliikkaa.
    Ennen oli ainut symboliikkaan viittaava *pummin merkit*. Peukalon ja etusormen välissä kolme pistettä. Siitä toinen vanki sivilissä tunsi toisen. Tarvittaessa ne pystyi piilottamaan laittamalla peukalon tiiviisti kiinni etusormeen.

    Äänestä

  • Sulo S. kirjoitti:

    Ennen ei ollut sellaista harrastustoimintaa kuin nykyaikana. Tatuoitiin usein ihan ajan kuluksi. Sitä on vaikea selittää kun linnassa on ihan eri ilmapiiri kuin sivilissä.

    Ei ainakaan mun kuvilla, 30-40 ole mitään symboliikkaa.
    Ennen oli ainut symboliikkaan viittaava *pummin merkit*. Peukalon ja etusormen välissä kolme pistettä. Siitä toinen vanki sivilissä tunsi toisen. Tarvittaessa ne pystyi piilottamaan laittamalla peukalon tiiviisti kiinni etusormeen.

    Otsikko, ajankulua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olli kirjoitti:

Kysyisin ihan uteliaisuuttani,että miten ja minkälaisilla välineillä ennenvanhaan vankiloissa
tehtiin tatuointeja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu